ozztech_logo_white

Fortinet Best Practise-En İyi Öneriler Serisi-4

Çevresel Özelllikler

FortiGate ünitenizi kurulumunu ve ayarlamasını yaparken aşağıdaki çevresel özellikler önerilerimizi aklınızda bulundurun.

Çevresel Özellikler

Çalışma sıcaklığı: 32 ila 104°F (0 ila 40°C). FortiGate modeline göre sıcaklık değerleri  değişebilir.

FortiGate ünitesini kapalı veya çok üniteli bir raf düzeneğine kurarsanız, raf ortamının çalışma ortam sıcaklığı oda ortam sıcaklığından daha yüksek olabilir. Bu nedenle, ekipmanı üreticinin maksimum derecedeki ortam sıcaklığına uyumlu bir alana kurduğunuzdan emin olun. 

Depolama sıcaklığı: -13 ila 158°F (-25 ila 70°C). FortiGate modeline bağlı olarak sıcaklık değerleri değişebilir.

Nem: %5 ila %90 yoğuşmasız.

Hava akışı – Raf montajı için, ekipmanın güvenli çalışması için gereken hava akışı miktarının tehlikeye girmediğinden emin olun.

Bağımsız kurulum için, yeterli hava akışı ve soğutma sağlamak için cihazın her iki yanında en az 3,75 cm boşluk olduğundan emin olun.

Cihazınıza bağlı olarak, FortiGate radyo frekansı enerjisi üretebilir, kullanabilir ve hatta yayabilir. Eğer cihazınız doğru kullanılmaz ve kurulumu yapılmazsa radyo iletişimlerinde zararlı parazitlere neden olabilir. Ancak, belirli doğru bir kurulumda parazit olmayacağının garantisi yoktur. Ekipman, radyo veya televizyon alımında,cihazı kapatıp açarak belirlenebilecek zararlı parazit oluşursa, kullanıcının aşağıdaki önlemlerden birini veya birkaçını uygulayarak paraziti düzeltmeye çalışması önerilir:

  • Alıcı antenin yönünü veya yerini değiştirin.
  • Ekipman ve alıcı arasındaki mesafeyi artırın.
  • Ekipmanı, alıcının bağlı olduğundan farklı bir devre üzerindeki bir prize bağlayın.
  • Yardım için satıcıya veya deneyimli bir radyo/TV teknisyenine danışın.

Pil yanlış türde bir pille değiştirilirse patlama riski oluşur. Kullanılmış pilleri talimatlara göre atın. Yangın riskini azaltmak için yalnızca No. 26 AWG veya daha büyük UL Listeli veya CSA Onaylı Telekomünikasyon Hattı Kablosu kullanın.

Topraklama

FortiGate ünitesinin lightning ve aşırı gerilim koruyucu ile bağlandığından ve uygun bir şekilde topraklandığından emin olun. Bina dışından binaya giren WAN ve ya LAN bağlantıları, bir Ethernet CAT5 (10/100 Mb/s) aşırı gerilim koruyucusuna bağlanmalıdır.

Korumasız Bükümlü Çift (UTP) yerine mümkün olduğunca Blendajlı Bükümlü Çift (STP) Ethernet kabloları kullanılmalıdır.

FortiGate ünitesine zarar vermemek veya kişisel yaralanmaları önlemek için lightning aktivitesi sırasında kabloları takmayın veya çıkarmayın.

Raf montajı

Yükseltilmiş Çalışma Ortamı – Kapalı veya çok üniteli bir raf düzeneğine kurulursa, raf ortamının çalışma ortam sıcaklığı oda ortamından daha yüksek olabilir. Bu nedenle, ekipmanın üretici tarafından belirtilen maksimum ortam sıcaklığı (Tmax) ile uyumlu bir ortama kurulum yapılmasına dikkat edilmelidir.

Azaltılmış Hava Akışı – Ekipmanın rafa montajı, ekipmanın güvenli çalışması için gereken hava akışı miktarından ödün verilmeyecek şekilde olmalıdır.

Mekanik Yükleme – Ekipmanın rafa montajı, düzensiz mekanik yükleme nedeniyle tehlikeli seviyeye ulaşamayacağı şekilde yapılmalıdırr.

Devre Aşırı Yüklenmesi – Ekipmanın besleme(supply)  devresine bağlanmasına ve devrelerin aşırı yüklenmesinin, aşırı akım koruması ve besleme kabloları üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir. Bu arada ekipman isim plakası derecelendirmelerinin uygun şekilde dikkate alınması gerekir.

Güvenilir Topraklama – Rafa monte ekipmanın güvenli şekilde topraklanması sağlanmalıdır.

Devre parçası (branch circuit) doğrudan bağlantılar dışında özellikle besleme bağlantılarına dikkat edilmelidir. (örneğin, çoklu priz kullanımı).

Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) serimizin dördüncü bölümünün sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız işinize yaracaktır.

Fortinet Best Practise serimizin bir önceki bölümü olan Migration Geçiş konulu yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »