OzzTech - Fortinet Best Practise-En İyi Öneriler Serisi-4

Fortinet Best Practise-En İyi Öneriler Serisi-4

Çevresel Özelllikler

FortiGate ünitenizi kurulumunu ve ayarlamasını yaparken aşağıdaki çevresel özellikler önerilerimizi aklınızda bulundurun.

Çevresel Özellikler

Çalışma sıcaklığı: 32 ila 104°F (0 ila 40°C). FortiGate modeline göre sıcaklık değerleri  değişebilir.

FortiGate ünitesini kapalı veya çok üniteli bir raf düzeneğine kurarsanız, raf ortamının çalışma ortam sıcaklığı oda ortam sıcaklığından daha yüksek olabilir. Bu nedenle, ekipmanı üreticinin maksimum derecedeki ortam sıcaklığına uyumlu bir alana kurduğunuzdan emin olun. 

Depolama sıcaklığı: -13 ila 158°F (-25 ila 70°C). FortiGate modeline bağlı olarak sıcaklık değerleri değişebilir.

Nem: %5 ila %90 yoğuşmasız.

Hava akışı - Raf montajı için, ekipmanın güvenli çalışması için gereken hava akışı miktarının tehlikeye girmediğinden emin olun.

Bağımsız kurulum için, yeterli hava akışı ve soğutma sağlamak için cihazın her iki yanında en az 3,75 cm boşluk olduğundan emin olun.

Cihazınıza bağlı olarak, FortiGate radyo frekansı enerjisi üretebilir, kullanabilir ve hatta yayabilir. Eğer cihazınız doğru kullanılmaz ve kurulumu yapılmazsa radyo iletişimlerinde zararlı parazitlere neden olabilir. Ancak, belirli doğru bir kurulumda parazit olmayacağının garantisi yoktur. Ekipman, radyo veya televizyon alımında,cihazı kapatıp açarak belirlenebilecek zararlı parazit oluşursa, kullanıcının aşağıdaki önlemlerden birini veya birkaçını uygulayarak paraziti düzeltmeye çalışması önerilir:

  • Alıcı antenin yönünü veya yerini değiştirin.
  • Ekipman ve alıcı arasındaki mesafeyi artırın.
  • Ekipmanı, alıcının bağlı olduğundan farklı bir devre üzerindeki bir prize bağlayın.
  • Yardım için satıcıya veya deneyimli bir radyo/TV teknisyenine danışın.

Pil yanlış türde bir pille değiştirilirse patlama riski oluşur. Kullanılmış pilleri talimatlara göre atın. Yangın riskini azaltmak için yalnızca No. 26 AWG veya daha büyük UL Listeli veya CSA Onaylı Telekomünikasyon Hattı Kablosu kullanın.

Topraklama

FortiGate ünitesinin lightning ve aşırı gerilim koruyucu ile bağlandığından ve uygun bir şekilde topraklandığından emin olun. Bina dışından binaya giren WAN ve ya LAN bağlantıları, bir Ethernet CAT5 (10/100 Mb/s) aşırı gerilim koruyucusuna bağlanmalıdır.

Korumasız Bükümlü Çift (UTP) yerine mümkün olduğunca Blendajlı Bükümlü Çift (STP) Ethernet kabloları kullanılmalıdır.

FortiGate ünitesine zarar vermemek veya kişisel yaralanmaları önlemek için lightning aktivitesi sırasında kabloları takmayın veya çıkarmayın.

Raf montajı

Yükseltilmiş Çalışma Ortamı - Kapalı veya çok üniteli bir raf düzeneğine kurulursa, raf ortamının çalışma ortam sıcaklığı oda ortamından daha yüksek olabilir. Bu nedenle, ekipmanın üretici tarafından belirtilen maksimum ortam sıcaklığı (Tmax) ile uyumlu bir ortama kurulum yapılmasına dikkat edilmelidir.

Azaltılmış Hava Akışı - Ekipmanın rafa montajı, ekipmanın güvenli çalışması için gereken hava akışı miktarından ödün verilmeyecek şekilde olmalıdır.

Mekanik Yükleme - Ekipmanın rafa montajı, düzensiz mekanik yükleme nedeniyle tehlikeli seviyeye ulaşamayacağı şekilde yapılmalıdırr.

Devre Aşırı Yüklenmesi - Ekipmanın besleme(supply)  devresine bağlanmasına ve devrelerin aşırı yüklenmesinin, aşırı akım koruması ve besleme kabloları üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir. Bu arada ekipman isim plakası derecelendirmelerinin uygun şekilde dikkate alınması gerekir.

Güvenilir Topraklama - Rafa monte ekipmanın güvenli şekilde topraklanması sağlanmalıdır.

Devre parçası (branch circuit) doğrudan bağlantılar dışında özellikle besleme bağlantılarına dikkat edilmelidir. (örneğin, çoklu priz kullanımı).

Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) serimizin dördüncü bölümünün sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız işinize yaracaktır.

Fortinet Best Practise serimizin bir önceki bölümü olan Migration Geçiş konulu yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.