OzzTech - Fortinet Secure SD-WAN Siber Tehdit Değerlendirmesi Yardımcı Olabilir

Fortinet Secure SD-WAN Siber Tehdit Değerlendirmesi Yardımcı Olabilir

SD-WAN

Müşteriler, bir WAN Edge çözümünün ağlarına getirebileceği tüm avantajların farkına varabilmeleri için SD-WAN mimarilerine geçmeye devam ediyor. SD-WAN pazarının bu yıl şube yönlendirici pazarını geçmesi bekleniyor . Kuzey Amerika'da kuruluşlar SD-WAN'a daha fazla Kendin Yap (DIY) yaklaşımını benimseme eğilimindeyken, küresel olarak yönetilen SD-WAN hizmetleri çekiş kazanıyor. Aynı zamanda, MPLS yavaş yavaş internet lehine aşınıyor. Gelişmiş SD-WAN teknikleri, gecikme, titreşim veya paket kaybından bağımsız olarak deneyim kalitesinin elde edilmesini sağlar. 

Geriye kalan büyük soru şudur: "Müşteriler ağlarını uygulama türüne, konumuna ve güvenliğine göre nasıl tasarlamalı?" Çoğu kuruluş yüzlerce hatta binlerce uygulama çalıştırır ve bu uygulamalar her yerde bulunabilir. Office 365 gibi bazı uygulamalar hizmet ( SaaS ) olarak tüketilir. Bazı kritik iş uygulamaları farklı nedenlerle yerinde tutulur. Bazı uygulamalar buluta geçiyor ve hatta bulutta doğuyor. 

SD-WAN'ın Dağıtımlarını Değerlendirme

Uygun SD-WAN çözümüne karar vermelerine yardımcı olmak için geniş alan ağlarını yeniden tasarlamakla ilgileniyorlarsa, kuruluşların kendilerine sormaları gereken bazı temel sorular şunlardır: 

  • Ağımda ne tür uygulamalar çalışıyor? 
  • Hangilerinin hem dahili hem de harici olarak iletişim kurduğunu gösteren uygulama görünürlüğüm var mı? 
  • Uygulama performansını görebilir miyim? 
  • Hangi uygulamanın doğrudan buluta veya veri merkezine geri çekilen trafiğe ulaşılması gerektiğini biliyor muyum? 
  • Bu uygulamaların nasıl güvenli hale getirildiğine dair görünürlüğüm var mı? 
  • Güvenlik risklerini görebilir miyim? 
  • Her uygulama tarafından tüketilen bant genişliğini görebilir miyim? 

Kuruluşların bir SD-WAN çözümüne yatırım yapmadan önce tüm bu soruların yanıtları kuruluşların atması gereken sonraki adımları belirlemek için son derece faydalı olacaktır. Örneğin, MPLS'ye ne kadar yatırım yapılmalıdır? İnce kenarlı SD-WAN veya WAN kenar Güvenli SD-WAN'a yapılan yatırımlar en mantıklısı mı? Yönetilen SD-WAN hizmetlerine mi yoksa şirket içinde inşa etmeye mi yatırım yapılmalı? Ve daha bir çok soru. Fortinet, kuruluşların bir SD-WAN çözümüne hiçbir ücret ödemeden yatırım yapmadan önce tüm bu soruları yanıtlamasına olanak tanır. 

Fortinet Secure SD-WAN CTAP Raporu

Fortinet, SD-WAN dağıtımını değerlendiren veya farklı aşamalarda bulunan kuruluşlar için,  Siber Tehdit Değerlendirme Programı (CTAP) aracılığıyla müşterilerine Güvenli SD-WAN Değerlendirme Raporu sunar. 

Bir Fortinet  SD-WAN değerlendirmesini daha iyi anlamak için mevcut ağınız hakkında ücretsiz olarak ve üretim ağınızı etkilemeden zengin bilgiler sağlar:

  • Uygulama Görünürlüğü ve Deneyimi –  Hangi uygulamalar kullanılıyor ve ağınızda nasıl kullanılıyor? Hem dahili hem de harici kaynaklara bağlanan uygulamaları keşfedin. VoIP/video, işbirliği, sosyal medya ve daha pek çok farklı kategoride en iyi uygulamalar ve bant genişliği kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinin. Kurumsal SLA ve kullanım ilkelerinize uygun olarak çalışan uygulamaların performansını ve kullanımını doğrulayın. 
  • Güvenlik ve Tehdit Önleme –  Şubeden yerel olarak çıkan trafiği nasıl güvence altına alıyorsunuz? Ağınızda kullanılan yüksek riskli uygulamalar, tespit edilen uygulama güvenlik açığı istismarlarına dayalı en önemli tehditler hakkında daha fazla bilgi edinin ve hatta ağınızda şu anda risk altında olan cihazları/ana bilgisayarları belirleyin. Kuruluşunuzun bulut bağlantısını optimize ederken güvenliğinizin zaten tehlikeye girmediğinden emin olun. Son olarak, FortiGate Secure SD-WAN içindeki entegre yeni nesil güvenlik duvarı özelliklerinden yararlanarak kullanıcı uygulama deneyiminizi geliştirin. 
  • Bant Genişliği Kullanımı ve Performansı –  Dağıtılmış şube konumlarınızda bant genişliği kullanımınız ne kadar optimize edildi? Hangi konumların en fazla bant genişliği tükettiğini öğrenin ve bant genişliğini en çok tüketen ana bilgisayar ve hedef kaynaklarıyla daha fazla analiz edin. WAN bağlantılarınızın, kullanıcı deneyiminden ödün vermeden uygun maliyetli işlemler için kullanıldığından ve optimize edildiğinden emin olun. 

FortiGate çözümleri için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile İletişime Geçin!


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.