ozztech_logo_white

FortiOS 7.0.0 Güvenlik Profilleri Üzerinde Video Filtreleme Nedir

FortiOS 7.0.0 Video Filtreleme profili ile Youtube üzerindeki Bir kanalın veya bir videonun kanal kimliği ile kısıtlayabilirsiniz.

Ayrıca Fortiguard’ın belirlemiş olduğu kategoriler üzerinden ise gerekli kısıtlamaları veya izinleri verebilirsiniz.

Video filtre Profili şu anda Proxy tabanla ve SSL Sertirifkaları ile çalışmaktadır.

Fortigate Arayüz üzerinde Bir Video Filtresi Nasıl Yapılır ?

FortiOS 7.0.0 Video Filtreleme yapmaya başlarken ilk olarak Fortigate Dasboard üzerindeki ‘’Security profiles’’ içerisinden ‘’Video Filter’’ Sekmesine tıklıyoruz.

Daha sonrasında ise ‘’Create New’’ yerine tıklayarak yeni bir Profil oluşturuyoruz.

FortiOS 7.0.0 Video Filtreleme

‘’Create New’’ Sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran açılacaktır. Daha sonrasında ise ‘’Name’’ kısmına Profil Filtresinin adını yazıyoruz. Sonrasında ise Fortiguard’ın Belirlemiş olduğu kategoriler üzerinden devam etmek istersek, Belirli kategoriler üzerinden izin verebilir veya engelleme işlemleri gerçekleştirebiliriz.  Şayet Bunu kullanmak istemiyorsak, ‘’Fortiguard Category Based Filter’’ butonuna tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

FortiOS 7.0.0 Video Filtreleme

Sadece Youtube üzerinden herhangi bir kanalı veya video üzerinden kısıtlama yapacağımızı varsayalım.

‘’Fortiguard Category Based Filter’’ Butonuna tıklayıp kapattıktan sonra aşağıdaki ekran görünecektir.

Daha sonrasında ise ‘’Restrict Youtube Access’’ butonuna tıklayarak ‘’Strict’’ Seçeneğine tıklıyoruz.

FortiOS 7.0.0 Video Filtreleme

Sonrasında ‘’Create New’’ Seçeneğine tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran karşımıza geliyor. ‘’Channel ID’’ yi buraya yapıştırdıktan sonra ‘’Action’’ Kısmından nasıl bir aksiyon alacağımızı seçeceğiz;

Allow    : Bu Seçeneği tıkladığımızda kopyaladığımız Youtube Kanalına izin vermis olacağız.

Monitor : Bu Modda geçen trafiğin log olarak alınması sağlanmaktadır.

Block     : Bu Modda ise kopyaladığımızı Youtube kanalını engellemiş olacağız.

Fortigate Arayüz üzerinde Bir Video Filtresi

Bundan sonrasında ise Youtube Kanal ID adresini nasıl bulacağım sorusu ile karşılaşıyoruz. Hemen Tarayıcı üzeriden Youtube’a giriş yaptıktan sonra işlem yapacağımız kanala giriyoruz ve url kısmına geliyoruz.

Fortigate Arayüz üzerinde Bir Video Filtresi

Sonrasında ise url yerindeki ‘’channel’’ yazısından sonraki yerde kanal ID adresi bulunmaktadır. Bunu kopyalayıp Fortigate tarafındaki oluşturduğumuz profilin içindeki ‘’Channel ID’’ yerine yapıştırarak istediğimiz aksiyonu Video Filter Profiline uygulatabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »