OzzTech - FortiSIEM Çözümleri

FortiSIEM Çözümleri

FortiSIEM

Dijital dönüşüm her endüstriyi kasıp kavururken, saldırı yüzeyi önemli ölçüde sürekli büyüyerek güvenlik yönetimini giderek zorlaştırıyor. Güvenlik ekipleri, çok sayıda güvenlik cihazı tarafından oluşturulan uyarılar ve diğer bilgiler seline ayak uydurmak için mücadele ediyor. Siber güvenlik becerileri açığı bunu yalnızca daha da zorlaştırıyor.

Altyapı, uygulamalar ve uç noktaların (IoT cihazları dahil) tamamı güvenli hale getirilmelidir. Bu, tüm cihazların ve tüm altyapının gerçek zamanlı olarak görünürlüğünü gerektirir. Kuruluşların ayrıca hangi cihazların bir tehdidi temsil ettiğini ve nerede olduğunu bilmeleri gerekir. Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi (SIEM) Çözümleri, olay verilerini gerçek zamanlı olarak analiz ederek, veri ihlallerinin ve hedefli saldırıların erken keşfedilmesine olanak sağlayarak kuruluşlar için önemli bir rol oynar.

FortiSIEM Yeni Nesil SIEM Yetenekleri Sunuyor

FortiSIEM, görünürlük, korelasyon, otomatik yanıt ve iyileştirmeyi tek, ölçeklenebilir bir çözümde bir araya getiriyor. Kaynakları etkin bir şekilde boşaltmak, ihlal tespitini iyileştirmek ve hatta ihlalleri önlemek için ağ ve güvenlik operasyonlarını yönetmenin karmaşıklığını azaltır. 

Dahası, mimarimizin günlükler, performans ölçümleri, güvenlik uyarıları ve yapılandırma değişiklikleri dahil olmak üzere çeşitli bilgi kaynaklarından birleşik veri toplama ve analitiği sağlamasıdır. FortiSIEM, işletmenin güvenliğine ve kullanılabilirliğine daha bütünsel bir bakış için güvenlik operasyonları merkezi (SOC) ve ağ operasyonları merkezinin (NOC) ayrı silolarında geleneksel olarak izlenen analitiği birleştirir.

Ek olarak, FortiSIEM UEBA , normal davranışı temel almak ve iş açısından kritik verilerle ilgili anormal kullanıcı davranışına gerçek zamanlı, eyleme geçirilebilir içgörüler eklemek için makine öğrenimi ve istatistiksel metodolojilerden yararlanır. FortiSIEM, uç nokta sensörlerinden, ağ cihazı akışlarından, sunucu ve uygulama günlüklerinden ve bulut API'lerinden çekilen telemetriyi birleştirerek, kapsamlı kullanıcı profilleri, eş gruplar, uç noktalar, uygulamalar, dosyalar ve ağlar oluşturabilir. FortiSIEM UEBA davranışsal anomali tespiti, uç noktalardan şirket içi sunuculara ve ağ etkinliğine ve bulut uygulamalarına kadar uçtan uca etkinliğin görünürlüğünü elde etmenin düşük maliyetli ancak yüksek doğruluklu bir yoludur.

Temel FortiSIEM'in Avantajları

Gelişmiş bir SIEM çözümü, yalnızca toplu güvenlik olaylarından fazlasını yapacaktır. FortiSIEM, önde gelen tehdit koruması ve yüksek iş değeri sunar. Temel faydalar şunları içerir:

Büyüdükçe ölçeklenebilen mimari ve lisanslama

FortiSIEM'in sanal makine (VM) mimarisinde* ve lisanslama seçeneklerinde hızlı ölçeklenebilirlik vardır.

 • Sanal makineler ekleyerek performansı ve günlük işleme kapasitesini kolayca artırın.
 • VM eklemek için ekstra ücret alınmaz.
 • Esnek lisanslama seçenekleri arasında MSSP PAYG, abonelik ve kalıcı yer alır.

Birleşik platform

Çok kiracılı ve çok satıcılı destekle karmaşıklığı azaltın.

 • Çoklu kiralama, tek bir platformda desteklenir. MSSP'ler, genel görünürlüğü korurken tüm müşterileri merkezi olarak yönetebilir. FortiSIEM bunu aşağıdakilerle destekler:
  • Özelleştirilebilir, çok kiracılı özellikli bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI)
  • Çok kiracılı bir veritabanı
  • Ölçeklenebilir, çok kiracı özellikli mimari.
 • FortiSIEM, kullanıma hazır yüzlerce çok satıcılı ürünü ve Fortinet ürünleriyle sorunsuz entegrasyonu destekler.

Tek camdan yönetim ve kontrol

Panolar, analitikler, olaylar, konfigürasyon yönetimi veritabanı (CMBD) ve yönetim dahil olmak üzere çoğu FortiSIEM özelliğine sezgisel, web tabanlı bir GUI aracılığıyla erişilir.

 • Özelleştirilebilir rol tabanlı erişim denetimi, kuruluşların her kullanıcının neye erişebileceğini belirlemesine olanak tanır.
 • Aktif varlık keşfi, daha iyi varlık yönetimi için entegre bir CMBD oluşturmaya yardımcı olur.
 • CPU, bellek, depolama ve yapılandırma değişiklikleri gibi performans ve kullanılabilirlik izleme, platformun işlevselliğini genişletir ve ek bağlamsal veriler sağlar.

Azaltılmış olay etkisi ile daha iyi olay algılama

FortiSIEM, dış ve iç tehditleri daha hızlı tanımlar. Ayrıca, tehdit avcılığı ve uyumluluk izleme sağlar.

 • Olayları algılamak için patentli ve dağıtılmış bir korelasyon motoruyla olay algılama süresi kısaltılır.
 • Kullanıma hazır içerik, en sık bulunan cihazları kapsayacak şekilde önceden tasarlanmış ayrıştırıcılar, gösterge panoları ve raporlamayı içerir ve hızlı değer sağlar
 • FortiSIEM Analytics, tehditlerin ve tehlike göstergelerinin (IOC) aranmasına yardımcı olur.
 • FortiSIEM UEBA, davranışa ilişkin telemetri toplamak için uç noktalarda bir aracı kullanarak içeriden gelen tehditleri tanımlar.
 • Genel olarak, ortalama yanıt verme süresi (MTTR) azalır

Kullanıma Hazır Uyumluluk ve Yatırım Getirisi (ROI)

Geliştirilmiş verimlilik, azaltılmış risk ve saldırıların azaltılmış etkisi ve basitleştirilmiş uyumluluk ile daha yüksek ROI elde edilir.

 • Personel ve analist verimliliği, doğru bilgi ve algılamayı aldıkları için iyileştirilir.
 • Olay tespiti ve raporlama ile riskler yönetilir.
 • FortiSIEM'in kullanıma hazır Uyumluluk Raporları, kuruluşların uyumlu kalmasına yardımcı olur.
 • Önceden tanımlanmış içerik, değer elde etme süresini azaltır. 750'den fazla kural, yaklaşık 3.000 rapor, önceden tanımlanmış panolar ve desteklenen 200'den fazla satıcı cihazı vardır.
 • Güvenlik ekipleri, iş hizmetlerini tanımlayarak olayın etkisini anlayabilir. Bu, bir olaydan hangi iş hizmetinin etkilendiğini göstermelidir .

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.