ozztech_logo_white

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son işletim sistemi (firmware) ile birlikte gelmektedir. Ancak, cihazınız gönderildikten sonra yeni bir sürüm çıkarsa, kuruluma devam etmeden önce yeni güncellemeyi yüklemelisiniz.

Fortinet, geliştirmeleri edebilmeniz ve güvenlik sorunlarını düzeltmek için düzenli aralıklarla FortiWeb firmware güncellemelerini yayınlar. FortiWeb cihazınızı bizlere kaydettirdikten sonra, firmware yazılımı için Ozztech Bilgi Güvenliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Yeni firmware’in yüklenmesi, firmware görüntüsünün oluşturulduğu sırada geçerli olan paket sürümlerini kullanarak saldırı imza paketlerinin üzerine yazabilir. Güncellemelerin tekrarlanmasını önlemek için yapmanız gereken, FortiGuard paketlerinizin güncellemesini yapmadan önce firmware güncellemesi yapmalısınız. Fortinet hata ve sorun tespit edildiğinde yamalar yayınlamaktadır. Bu sorunlara yönelik yamaları çıktığı anda yüklemeniz gerekmektedir.

Firmware güncellemesi ile bazı özellikleri ilk kez konfigüre etmeniz gerekebilir.

FortiWeb Kurulumu- Yeni FirmWare güncellemesini yüklemeden önce test etme

Yeni bir firmware image’i diske kaydetmeden geçici olarak bellekten çalıştırarak test yapabilrsiniz. Mevcut firmware’inizi diskte tutarsanız ve değerlendirme başarısız olursa, önceki firmware’inizi yeniden yüklemenize gerek kalmaz. Bunun yerine, sadece FortiWeb cihazını yeniden başlatarak mevcut ürün yazılımınıza hızlı bir şekilde geri dönebilirsiniz .

Yeni bir üretici yazılımı görüntüsünü test etmek için

 1. Firmware dosyasını Fortinet Teknik Destek web sitesinden indirin:
 2. Bir RJ-45-DB-9 seri kablosu veya bir boş modem kablosu kullanarak yönetim bilgisayarınızı FortiWeb konsol bağlantı noktasına bağlayın.
 3. Yönetim bilgisayarınızdan FortiWeb cihazının CLI’sine bir bağlantı başlatın.
 4. FortiWeb cihazının port1’i doğrudan bağlayın veya bir TFTP sunucusuyla aynı subnete bağlayın.
 5. Yeni firmware görüntü dosyasını TFTP sunucusunun root dizinine kopyalayın.
 6. Gerekirse, TFTP serverını başlatın. Eğer TFTP serverınız yoksa, yönetim bilgisayarınızdaki gibi bir tane geçici olarak  tftpd yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.
 7. TFTP sunucusunun çalışmakta olduğunu ve FortiWeb cihazının TFTP serverına erişim sağladığını doğrulayın.
  • Bağlantıyı doğrulamak üzere FortiWeb CLI’yi kullanmak için aşağıdaki komutu girin: execute ping 192.168.1.168 (TFTP sunucusunun IP adresi 192.168.1.168 dir)
 8. FortiWeb cihazını yeniden başlatmak için girmeniz gereken komut : execute reboot
 9. FortiWeb cihazları başladığında , bir dizi sistem başlatma mesajı çıkar.
  • Press any key to display configuration menu........
 10. Sistemin başlatmasını durdurmak için bir tuşa basın.
  • Herhangi bir tuşa basmak için sadece üç saniyeniz vardır. Eğer tuşa hemen basmazsanız, FortiWeb cihazı yeniden başlatılır bu yüzden yeniden çalıştır komutunu tekrarlamanız gerekir.
  • Başlatma durduktan sonra, aşağıdaki mesajlar çıkar:
  • [G]: Get firmware image from TFTP server. TFTP serverından firmware görüntüsünü alın.
  • [F]: Format boot device. Boot device’a format atın.
  • [B]: Boot with backup firmware and set as default. Backup firmware ile boot edin ve varsayılan olarak ayarlayın.
  • [Q]: Quit menu and continue to boot with default firmware. Menüden çıkın ve default firmware ile önyüklemeye (boot) devam edin.
  • [H]: Display this list of options. Seçeneklerin listesini görüntüleyin.
  • Enter G,F,B,Q,or H: TFTP sunucusunu Ethernet port1’e bağlayın
 11. TFTP sunucusundan ürün yazılımı görüntüsünü almak için yazın . Karşınıza şu mesaj çıkacaktır: local address [192.168.1.188] girin.
 12. TFTP sunucusunun IP adresini yazın ve Enter’a basın. Karşınıza şu mesaj çıkacaktır: Enter firmware image file name [image.out]
 13. TFTP sunucusuna bağlanmak için FortiWeb cihazı tarafından kullanılabilecek geçici bir IP adresi yazın.
  • MAC:00219B8F0D94
  • ###########################
  • Total 28385179 bytes data downloaded. (Toplam 28385179 bayt veri indirildi.)
  • Verifying the integrity of the firmware image.. (Firmware image bütünlüğü doğrulanıyor..)
  • Save as Default firmware/Backup firmware/Run image without saving:[D/B/R]? (Varsayılan firmware olarak kaydet/Firmware’i yedekle/Görüntüyü kaydetmeden çalıştır:[D/B/R]?)
 14. Firmware görüntü dosyası adını yazın ve Enter’a basın.
 15. R yazın. FortiWeb image belleğe yüklenir ve yeni firmware imagediske kaydetmeden mevcut konfigürasyonu kullanır.
 16. Yeni firmware image yüklendiğini doğrulamak için CLI’de oturum açın ve şunu yazın: get system status
 17. Yeni firmware image i test edin.
 • Yeni firmware image başarılı bir şekilde çalışırsa, bellenimi yükleme prosedürünü kullanarak mevcut firmware üzerine yazarak diske yükleyebilirsiniz .
 • Yeni firmware image hatalı çalışırsa, geçici firmware atmanız ve mevcut firmware kullanarak çalışmaya devam etmeniz için FortiWeb cihazını yeniden başlatın .

Firmware yükleme

Cihazın işletim sistemini yükseltmek veya düşürmek için web UI veya CLI’yi kullanabilirsiniz.

Farklı boyutta bir sistem bölümü gerektiren bir firmware sürümü yüklüyorsanız, işlemden önce emülatörü yeniden görüntüleyerek boot cihazını biçimlendirmeniz gerekebilir.

Firmware değişiklikleri:

 • Daha yeni bir sürüme güncelleme
 • Eski bir sürüme geri dönüş

Firmware güncellenip güncellenmd güncelleyip güncellemediğinizi veya geri alıp almadığınızı belirlemek için System > Status > Status‘e gidin ve System Information widgetından Firmware Version satırına bakın. (Alternatif olarak, CLI’de get system status komutu girin)

Örneğin, mevcut firmware sürümünüz:

FortiWeb-VM 4.32, build0531,111031

sürümünü aşağıdaki komuta değiştirmek için:

FortiWeb-VM 4.32,build0530,110929

daha eski yapıya ait numara (530) ve tarih ( 110929 29 Eylül 2011 anlamına gelir), geri döndüğünüz anlamına gelir.

Bu işleme başlamadan önce konfigürasyonunuzun tüm bölümlerini yedekleyin. Daha eski sürüme geri dönmek, yeni firmware ile uyumlu olmayan ayarları sıfırlayabilir.

Web UI aracılığıyla firmware yüklemek için

 1. FortiWeb cihazının web kullanıcı arayüzünde yönetici admin olarak veya erişim profili Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 2. System > Status > Status‘a gidin .
 3. System Information widgetında, Ürün Firmware Version satırında Update ‘e tıklayın. Daha sonra Firmware Upgrade/Downgrade iletişim kutusu ortaya çıkar.
 4. Yüklemek istediğiniz firmware dosyasını bulmak ve seçmek için Dosya Seç’e tıklayın.
 5. Tamam’ı tıklayın.
  • Yönetim bilgisayarınız, firmware image FortiWeb’e yükler. FortiWeb firmwarei kurar ve yeniden başlatır. Dosyanın boyutuna ve ağ bağlantınızın hızına göre gereken süre değişmektedir.
 6. Web tarayıcınızın önbelleğini temizleyin ve web kullanıcı arabirimini yeniden yüklediğinden ve tüm arabirim değişikliklerini doğru şekilde gösterdiğinden emin olmak için yeniden başlatın.
 7. Firmware’İn başarıyla yüklendiğini doğrulamak için web kullanıcı arayüzünde oturum açın ve System > Status > Status. seçeneğine gidin. System Information widgetında Firmware Version satırı, yüklenmiş sürümü gösterir.
 8. İkincil bölüme alternatif firmware’i yüklemek istiyorsanız, Alternatif firmware yükleme bölümünü izleyin.
 9. “Yönetici” hesabı parolasını değiştirme ile devam edin .

Mevcut bir dağıtımı güncelliyorsanız veya yeniden düzenliyorsanız, yeni firmware yükledikten sonra saldırı tanımlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edin.

Firmware CLI aracılığıyla yüklemek için

 1. Bir RJ-45-DB-9 seri kablosu veya bir boş modem kablosu kullanarak yönetim bilgisayarınızı FortiWeb konsol portuna bağlayın.
 2. FortiWeb cihazının web kullanıcı arayüzünde yönetici admin olarak veya erişim profili Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 3. FortiWeb cihazının port1’i doğrudan veya bir TFTP sunucusuyla aynı alt ağa bağlayın.
 4. Yeni firmware image dosyasını TFTP sunucusunun root dizinine kopyalayın.
 5. İhtiyaç halinde, TFTP serverını başlatın. Eğer TFTP serverınız yoksa, yönetim bilgisayarınızdaki gibi bir tane geçici olarak  tftpd yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.
 6. TFTP sunucusunun şu anda çalıştığını ve FortiWeb cihazının TFTP sunucusuna erişim sağlayabildiğini doğrulayın.
 7. Firmware image TFTP sunucusundan FortiWeb’e indirmek için aşağıdaki komutu girin : execute ping 192.168.1.168 (TFTP sunucusunun IP adresi 192.168.1.168 dir)
 8. Firmware görüntüsünü TFTP sunucusundan FortiWeb’e indirmek için komutu girin: execute restore image tftp
 9. <name_str>, üretici yazılımı görüntü dosyasının adıdır ve , TFTP sunucusunun IP adresidir. Örneğin, bellenim görüntü dosyasının adı image.out ise ve TFTP sunucusunun IP adresi 192.168.1.168 ise şunu girin: execute restore image tftp image.out 192.168.1.168
 10. Karşınıza iki mesaj çıkar bunlardan birisi;
  • This operation will replace the current firmware version! Do you want to continue? (y/n) /// Bu işlem mevcut firmware sürümünün yerini alacak. Devam etmek istiyor musun? (y/n)
  • veya
  • Get image from tftp server OK. Check image OK. This operation will downgrade the current firmware version! Do you want to continue? (y/n) /// TFTP serverından görüntü alın Tamam. Image’i kontrol edin Tamam. Bu işlem, mevcut firmware sürümünü düşürür. Devam etmek istiyor musun? (y/n)
 11. y yazın.

MAC:00219B8F0D94

#######################

Total 28385179 bytes data downloaded.

Verifying the integrity of the firmware image.

Save as Default firmware/Backup firmware/Run image without saving:[D/B/R]?

 1. Ürün yazılımının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için CLI’de oturum açın ve şunu yazın:

Hata mesajıyla entegrasyon kontrolünden sonra indirme başarısız olursa: invalid compressed format (err=1) karşınıza çıkar. Farklı bir TFTP sunucusu deneyin.

Bir HA çiftinde bellenimi güncelleme

Ürün yazılımını bir HA çiftine yüklemek, ürün yazılımını tek, bağımsız bir cihaza yüklemek gibidir.

Eğer eski sürüme geçiş yapıyorsanız, bu adımları uygulamayın. Bekleme modundaki HA arka plan programı, ana cihazın daha eski firmware olduğunu anlar ve senkronizasyona getirmek için yükseltmeye çalışın, downgrade işlemini geri alın. Bunlar yerine, HA’dan çıkın, her cihazın sürümünü ayrı ayrı düşürün ve ardından tekrar HA moduna geçirin.

İstemcilere minimum hizmet kesintisi sağlamak için aşağıdaki adımları kullanın.

Bu güncelleme prosedürü sadece FortiWeb  4.0 MR4 veya sonraki sürümlerde upgrade için geçerlidir

Bir HA çiftinin donanım yazılımını güncellemek için

 1. HA çiftindeki her iki üyenin de açık olduğunu ve konfigüre ettiğiniz bütün ağ arabirimlerinde kullanılabilir olduğunu doğrulayın. Gerekli portlar yoksa, HA port monitoring, firmware güncellemesi sırasında yanlışlıkla ek yük devretmeyi ve trafik kesintisini tetikleyebilir.
 2. Birincil cihazın web kullanıcı arayüzünde admin olarak oturum açın. Alternatif bir yol ise Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 3. Firmware’İ ilk cihaza yükleyin. Web UI ile kurarken, web tarayıcınız dosyayı yükledikten sonra bir mesaj görünecektir:

Sending the new firmware file to the standby. Please wait and keep the web GUI untouched... /// Yeni firmware dosyasını beklemeye gönderiyor. Lütfen bekleyin ve web GUI’ye dokunmayın…

Dikkat edin! Tarayıcı (browser) pencerenizi kapatarak veya ileri geri düğmelerini kullanarak yükseltme işlemini kesintiye uğratabilir. Bu durum da sorunlara yol açacaktır ve kısacası her iki cihaz da kendini ana cihaz olarak algılayacaktır.

Birincil cihaz, firmware dosyasını HA bağlantısı üzerinden beklemedeki cihaza iletir. Bekleme cihazı, önce sabit yazılımını yükseltecektir; aktif cihazda bu durum olay logu mesajına kaydedilecektir: Member (FV-1KC3R11111111) left HA group

Bekleme cihazı yeniden başlatıldıktan ve HA heartbeat aracılığıyla tekrar çalıştığını belirttikten sonra, birincil cihaz kendi firmware güncellemesine başlar. Bu sırada, bekleme cihazı geçici olarak aktif hale gelir ve ağ trafiğini işler. Orijinal cihaz yeniden başlatıldıktan sonra, HA heartbeat aracılığıyla tekrar çalıştığını gösterir. Hangi cihazın trafik işlemenin etkin rolünü üstleneceği tamamen sizin konfigürasyonunuza bağlıdır.

 • FortiWeb HA etkinleştirildiğinde , Cluster (küme) HA ayarını dikkate alır. Bu nedenle, her iki cihaz da orijinal rollerini sürdürmek için genellikle ikinci bir yük devretme gerçekleştirir.
 • HA devre dışı bırakıldığındaysa, önceki çalışma süresi dikkate alınır. Orijinal birincil cihaz, firmware upgrade edilirken yeniden başlatma sırası nedeniyle kısa bir çalışma süresi olur. Bu nedenle aktif rolüne devam etmez ve yerine bekleme, yeni birincil cihaz olarak kalacaktır. İkinci bir yük devretme gerçekleşmez .

Yeniden başlatma süreleri, cihaz modeline ve ayrıca orijinal sabit yazılım ile yüklediğiniz firmware arasındaki farklılıklara göre değişmektedir ve yükleyicinin konfigürasyonu veya disk bölümleme şemalarını yeni firmware sürümüyle uyumlu olacak şekilde dönüştürmesini gerektirebilir.

Alternatif üretici yazılımı yükleme

Birincil firmware yüklenemez ve başarısız olursa, başka bölümden yüklenebilir alternatif firmware yükleyebilirsiniz. Bu, web kullanıcı arayüzü veya CLI aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Web kullanıcı arayüzü aracılığıyla alternatif firmware yüklemek için:

 1. FortiWeb cihazının web kullanıcı arayüzünde yönetici admin olarak veya erişim profili Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 2. System > Maintenance > Firmware seçeneğine gidin.
 3. Alternatif bölümde bulunan Upload ve Reboot tıklayın. Firmware Upgrade/Downgrade iletişim kutusu görünür.
 4. From için, firmware dosyasını yüklemek istediğiniz hard diski seçin.
 5. Yüklemek istediğiniz üretici yazılımı dosyasını bulup seçmek için Upload tıklayın.
 6. Ok’ı tıklayın .
 7. Web tarayıcınızın cache temizleyin ve web kullanıcı arabirimini yeniden yüklediğinden ve tüm arabirim değişikliklerini doğru şekilde gösterdiğinden emin olmak için yeniden başlatın. Ayrıntılar için tarayıcınızın belgelerine bakın.
 8. Ürün yazılımının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için web kullanıcı arayüzünde oturum açın ve System > Status > Status seçeneğine gidin .

CLI aracılığıyla alternatif bellenimi yüklemek için

 1. Bir RJ-45-DB-9 seri kablosu veya bir boş modem kablosu kullanarak yönetim bilgisayarınızı FortiWeb konsol bağlantı noktasına bağlayın.
 2. Yönetim bilgisayarınızdan FortiWeb cihazının CLI’sine bir bağlantı başlatın ve admin olarak veya erişim profili Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 3. FortiWeb cihazının port1’i doğrudan veya bir TFTP sunucusuyla aynı subnete bağlayın.
 4. Yeni firmware image dosyasını TFTP sunucusunun root dizinine kopyalayın.
 5. Gerekirse, TFTP sunucunuzu başlatın. Eğer başlatamadıysanız yönetim bilgisayarınızdaki gibi bir tane geçici olarak tftpd yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.
 6. TFTP sunucusunun şu anda çalıştığını ve FortiWeb cihazının TFTP sunucusuna erişim sağladığını doğrulayın.
 7. FortiWeb cihazını yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu girin : execute ping 192.168.1.168 (TFTP sunucusunun IP adresi 192.168.1.168 dir)
 8. FortiWeb cihazını yeniden başlatmak için komutu girin: execute reboot
  • Press any key to display configuration menu.......
 9. Sistem başlangıcını kesmek için hemen bir tuşa basın.
 10. Herhangi bir tuşa basmak için sadece üç saniyeniz vardır. Eğer tuşa hemen basmazsanız, FortiWeb cihazı yeniden başlatılır bu yüzden yeniden çalıştır komutunu tekrarlamanız gerekir.
  • Sistem başarılı bir şekilde durursa sonra, aşağıdaki mesajlar çıkar:
  • [G]: Get firmware image from TFTP server. TFTP serverından firmware görüntüsünü alın.
  • [F]: Format boot device. Boot device’a format atın.
  • [B]: Boot with backup firmware and set as default. Backup firmware ile boot edin ve varsayılan olarak ayarlayın.
  • [Q]: Quit menu and continue to boot with default firmware. Menüden çıkın ve default firmware ile önyüklemeye (boot) devam edin.
  • [H]: Display this list of options. Seçeneklerin listesini görüntüleyin.
  • Enter G,F,B,Q,or H: TFTP sunucusunu Ethernet port1’e bağlayın
 11. TFTP sunucusundan ürün yazılımı görüntüsünü almak için G yazın.
  • TFTP server address [192.168.1.168]: girin
 12. TFTP sunucusunun IP adresini yazın ve Enter’a basın.
  • Enter local address [192.168.1.188]:
 13. TFTP sunucusuna bağlanmak için FortiWeb cihazı tarafından kullanılabilecek geçici bir IP adresi yazın.
  • Enter firmware image file name [image.out]:
 14. Firmware image dosyası adını yazın ve Enter’a basın.
  • MAC:00219B8F0D94
  • ###########################
  • Total 28385179 bytes data downloaded. (Toplam 28385179 bayt veri indirildi.)
  • Verifying the integrity of the firmware image.. (Firmware image bütünlüğü doğrulanıyor..)
  • Save as Default firmware/Backup firmware/Run image without saving:[D/B/R]? (Varsayılan firmware olarak kaydet/Firmware’i yedekle/Görüntüyü kaydetmeden çalıştır:[D/B/R]?)
 15. B yazın.

FortiWeb cihazı, yedek donanım yazılımı görüntüsünü kaydeder ve yeniden başlar. FortiWeb cihazı yeniden başlatıldığında, birincil firmware çalışır.

Alternatif bölümden Booting

FortiWeb cihazınızda yüklü olan donanım yazılımı sürümlerini System > Maintenance > Firmware listeler.

Her cihazda en fazla iki firmware sürümü bulunabilir. Her firmware sürümü ise ayrı bir bölümde saklanır. Firmware’in çalıştığı bölüm, Active sütununda yeşil bir daire içinde beyaz bir onay işaretiyle belirtilir.

Web kullanıcı arayüzü aracılığıyla alternatif bellenime önyükleme yapmak için

Ürün yazılımını alternatif bölüme yüklemelisiniz.

 1. Sırasıyla System > Maintenance > Firmware gidin .
 2. Boot alternate firmware tıklayın . Ardından bir uyarı mesajı belirecektir.
 3. Tamam’ı tıklayın .
  Cihaz diğer bellenimi başlattıktan birkaç dakika sonra tarayıcınızı yenilemenizi isteyen bir mesaj görünür.

Yerel konsolu CLI aracılığıyla alternatif bellenime önyükleme yapmak için

 1. Firmware’i alternatif bölüme yükleyin. 
 2. Bir RJ-45-DB-9 seri kablosu veya bir boş modem kablosu kullanarak yönetim bilgisayarınızı FortiWeb konsol portunu bağlayın.
 3. FortiWeb cihazının web kullanıcı arayüzünde yönetici admin olarak veya erişim profili Maintenance kategorisinde Read ve Write izinleri içeren bir yönetici hesabında oturum açın.
 4. FortiWeb cihazını yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu girin : execute reboot
 5. FortiWeb cihazları başladığında , bir dizi sistem başlatma mesajı belirir. Press any key to display configuration menu........ Sistein tekrardan başlamasını durdurmak için hemen bir yere tıklayın. Bunu 3 sn içinde yapmalısınız.(yukarıda detaylıca açıklanmıştır)
  • Başlatma durduktan sonra, aşağıdaki mesajlar çıkar:
  • [G]: Get firmware image from TFTP server. TFTP serverından firmware görüntüsünü alın.
  • [F]: Format boot device. Boot device’a format atın.
  • [B]: Boot with backup firmware and set as default. Backup firmware ile boot edin ve varsayılan olarak ayarlayın.
  • [Q]: Quit menu and continue to boot with default firmware. Menüden çıkın ve default firmware ile önyüklemeye (boot) devam edin.
  • [H]: Display this list of options. Seçeneklerin listesini görüntüleyin.
  • Enter G,F,B,Q,or H:
  • TFTP sunucusunu Ethernet port1’e bağlayın.
 6. reboot ve yedeklenen firmwarei kullanmak için B yazın .

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »