ozztech_logo_white

Google Chrome’da İki Adet Sıfır Gün Açığı Tespit Edildi

Sıfır Gün Açığı

Google, vahşi ortamda sömürülen başka bir sıfır gün açığı çiftini düzeltmek için acil bir Chrome güncellemesi yayınladı.

Perşembe akşamı, web Goliath , toplam dört güvenlik düzeltmesi içeren bir güncellemeye dahil edilen iki sıfır günü düzeltmek için Windows, Mac ve Linux için Chrome 94.0.4606.71 kararlı kanal sürümünü yayınladı.

Google, tarayıcı düzeltmelerinin yayınlanmasıyla birlikte, “Google, CVE-2021-37975 ve CVE-2021-37976 için açıkların vahşi olduğunu biliyor” dedi.

Bu Ay İkinci Çifti Sıfır Gün Açığı

Google, bu ayın başlarında vahşi ortamda sömürülen sıfır gün çiftinde olduğu gibi , en azından çoğu kullanıcı güncellemeyi takma şansına sahip olana kadar teknik ayrıntıları yeleğe yakın tutuyor. Şirket, Chrome 94.0.4606.71’i Stable Desktop kanalında dünya çapındaki kullanıcılara sunmaya başladı ve önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak.

Şirket, Perşembe günkü güvenlik güncellemesinde, “Kullanıcıların çoğu bir düzeltme ile güncellenene kadar hata ayrıntılarına ve bağlantılara erişim kısıtlı tutulabilir” dedi. “Ayrıca, diğer projelerin benzer şekilde bağlı olduğu, ancak henüz düzeltmediği bir üçüncü taraf kitaplığında hata varsa, kısıtlamaları da koruyacağız.”

İşte iki sıfır günle ilgili ayrıntılar:

  • CVE-2021-37976 , “çekirdekte bilgi sızıntısı” olarak tanımlanır ve orta önem düzeyine atanır. Google’ın Tehdit Analiz Grubu’ndan (TAG) Clément Lecigne tarafından keşfedildi ve 21 Eylül Salı günü bildirildi. Teknik yardım için kredi ayrıca Google Project Zero’dan Sergei Glazunov ve Mark Brand’e gidiyor.
  • CVE-2021-37975 , V8 JavaScript motorunda kullanıcı sonrası ücretsiz bir hatadır. 26 Eylül Pazar günü anonim bir katılımcı tarafından bildirildi, perşembe günkü güncellemede yüksek önem derecesi olarak derecelendirilen iki kusurdan biri. V8, Google’ın Chrome ve Chromium tabanlı tarayıcılar için açık kaynaklı, yüksek performanslı JavaScript ve WebAssembly motorudur. Web tarayıcısını hızlandıran bir yorumlayıcı kullanmak yerine JavaScript kodunu daha verimli bir makine koduna çevirir. Bu güvenlik açığı bulunan bileşen Google Chrome’a ​​özgü olmadığından, diğer tarayıcıların da bu hatadan etkilenmesi iyi bir ihtimal.

Google’ın geçen ay 13 Eylül güncellemesinde ele aldığı daha önceki sıfır gün çifti, CVE-2021-30632 ve CVE-2021-30633, aynı şekilde vahşi ortamda aktif olarak sömürülüyordu. İlki, V8 JavaScript Engine’de sınırların dışında bir yazma işlemiydi ve ikincisi, IndexedDB API’sindeki ücretsiz kullanım sonrası güvenlik açığıydı.


İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »