ozztech_logo_white

Gummy Browser Dijital Parmak İzlerini Topluyor

Gummy Browser

Yeni Saldırı sistemi olan Gummy Browser, Hackerların Tarayıcının Dijital Parmak İzlerini Toplayıp Sahtekarlık Yapmalarına İzin Veriyor

Hackerler Tarayıcılardan Dijital Parmak İzlerini Topluyor

Yeni saldırı “Potansiyel olarak tahrip edici ve tespit edilmesi zor bir tehdit”, saldırganlar tarafından, kurbanları bilgileri olmadan şaşırtmak ve böylece gizliliklerinden etkili bir şekilde ödün vermek amacıyla, kullanıcıların tarayıcı parmak izi bilgilerini toplamak için kötüye kullanılabileceğini gösterdi.

Bu yeni saldırı sistemi “Gummy Browser” olarak adlandırdı. Ayrıca Gummy Browser sistemini bir kullanıcının parmak izini taklit edebilen “Gummy Fingers” tekniğine benzetti.

Gummy Browser sistemindeki fikir:

  • Saldırgan ???? ilk önce kullanıcıyı ???? kendi web sitesine veya saldırganın kontrol edebildiği bir siteye bağlamasını sağlar.
  • Parmak izi amacıyla kullanılan ???? bilgilerini şeffaf bir şekilde toplar bu durum tıpkı herhangi bir parmak izi web sitesinin ???? topladığında olduğu gibidir.
  • Ardından ????, ????’ye bağlanırken aynı parmak izi bilgilerini çoğaltmak ve iletmek için kendi makinesinde bir tarayıcıyı yönetir,
  • Sonuç olarak ???? hizmetini ???? yerine ???? talep eden kişinin ???? olduğunu düşünerek ???? kandırmış olur.

Tarayıcı Parmak İzi

Makine parmak izi olarak da adlandırılan tarayıcı parmak izi, tarayıcı seçimi, saat dilimi, varsayılan dil ve ekran çözünürlüğü gibi uzak bir bilgi işlem sisteminin yazılımı ve donanımı hakkında karakteristik özellikler toplayarak internet kullanıcılarını benzersiz bir şekilde tanımlamak ve ayrıca cihazın web tarayıcısıyla etkileşime girildiğinde ortaya çıkan yüklü yazı tipleri ve hatta tercihler gibi davranışsal özellikler için kullanılan bir izleme tekniğini ifade etmektedir.

Bu nedenle, web sitesinin yalnızca kullanıcıların tarayıcı parmak izlerine dayalı olarak hedeflenen reklamları doldurması durumunda, uzak düşmanın kendi parmak izlerini mağdurunkiyle eşleşecek şekilde manipüle ederek uzun süreler boyunca ilgilenilen herhangi bir hedefin profilini çıkarabileceği bir durum ile sonuçlanabilir. Tüm bu süreç boyunca kullanıcı ve web sitesi saldırıdan habersiz kalır.

Başka bir anlatımla, sunucunun saldırganın tarayıcısına mağdurun tarayıcısı gibi davrandığı gerçeğinden yararlanarak, yalnızca kurbanın kimliğine bürünen kurbanınkiyle aynı veya benzer reklamları almakla kalmaz, aynı zamanda kötü niyetli aktörün kullanıcı hakkında cinsiyet, yaş, sağlık bilgileri, maaş gibi hassas bilgileri çıkarmasına da olanak tanır ve kişisel bir davranış profili oluşturulur.

Deneysel testlerde, araştırmacılar, saldırı sisteminin 0,95’ten daha yüksek ortalama yanlış pozitif oranlarına ulaştığını saptadılar. Bu durum, sahte parmak izlerinin çoğunun meşru olanlar olarak yanlış tanındığını ve böylece dijital parmak izi algoritmalarını başarılı bir şekilde kandırdığını gösterdi. Böyle bir saldırının sonucu, reklam gizliliğinin ihlali ve kullanıcıların kimliğini doğrulamak ve sahtekarlığı tespit etmek için uygulanan savunma mekanizmalarının atlanması oldu.

Araştırmacılar, “Gummy Browser‘ların etkisi, özellikle tarayıcı parmak izinin gerçek dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlandığı düşünülürse, kullanıcıların çevrimiçi güvenliği ve gizliliği üzerinde yıkıcı ve kalıcı olabilir” ve “Bu saldırının ışığında, çalışmalarımız tarayıcı parmak izinin büyük ölçekte dağıtılmasının güvenli olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »