OzzTech - Günümüzde Siber Güvenlik

Günümüzde Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte teknolojinin hem faydalarını hem de kayıplarını hissediyoruz. Bu kullanımlar birçok alanda yararlı olsa da ağ güvenliği sorunları ortaya çıktığında, sistem kusurlu ise siber güvenlik tehlikeye girerek ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Siber Güvenlik Nedir?

Ağ güvenliği, İnternet güvenliği, bilgisayar güvenliği, bilgi güvenliği ve operasyonel güvenlik olarak tanımlanabilir. Bu güvenlik, güvenlikten bilgi güvenliğine ve İnternet güvenliğine kadar bilgisayardaki bazı bilgileri içerir. Siber güvenliğe kişisel denir. Ulusal açıdan bakıldığında, vatandaş bilgilerini içeren altyapının ve kurumsal güvenlik için kullanılan bilgisayarların güvenliği ve bu bilgisayarlarda kullanılan sistemlerin savunma saldırıları ağ güvenliği olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Kişi veya kurumlar tarafından kullanılan teknik altyapının güvenliği çok önemlidir. Tek başına kullandığınız bilgisayardaki tüm kişisel veriler kolaylıkla kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bilgisayarınızdaki bilgiler, belgeler ve aile fotoğrafları anında kaybolabilir. Bu nedenle kişisel olarak bilgi ve belge güvenliği (yani ağ güvenliği) çok önemlidir. Kuruluşla aynı yöntemi kullanırsak, kuruluşun müşterilerin ve kendilerinin güvenliğini sağlamak için bilgisayarda belirli programları kullanması gerekir. Bu prosedürlerin kapsamı ağ güvenliği için çok önemlidir. Büyük şirketlerin müşterilerin güvenliğini koruma sorumluluğu vardır.

Siber Güvenlik Nasıl Tehdit Altında Olur?

İnternet güvenliği, kimlik avına yönelik en büyük tehdittir. Amacı, kişisel bilgisayarınıza gönderilen bazı sahte e-postalar aracılığıyla kimlik bilgilerinizi elde etmektir. Örneğin, banka şifre bilgilerinizi veya kimlik bilgilerinizi bir bankadan gelmiş gibi görünen bir e-postada talep ederseniz ve bu e-postada istenen bilgileri, hem banka şifreniz hem de kişisel bilgileriniz (ör. Kimlik Bilgileri) ele geçirilmiş olacaktır.

Ek olarak, kötü amaçlı yazılımlar ağ güvenliğini de tehdit edebilir. Bilgisayara gönderilen zararlı sayesinde kötü niyetli kişi bilgisayardaki tüm bilgileri ele geçirebilir. Aynı zamanda bilgisayarınız tamamen arızalanabilir. Bu tür tehditler günümüzde sıklıkla karşılaşılan tehditlerden sadece birkaçıdır.

Günümüzde Siber Güvenliğin Önemi

Günümüzde siber saldırılar pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu hedefli saldırılar maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, günümüzde ağ güvenliğinin önemi yaygın olarak bilinmektedir. Siber güvenlik konusunda profesyonel hizmet veren bizler “OzzTech Bilgi Teknolojileri ve Siber Güvenlik Danışmanlığı” özellikle şirket bilgisayarlarının güvenliği için yüksek kalitede hizmet vermektedir. Bu şekilde hizmet alan kuruluşlar, bilgisayarların korunmasında etkili hizmetler almaktadır.

Kaçınılmaz olarak ağ güvenliği sağlamayan cihazlar kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilecektir. Bu nedenle siber güvenliğin ciddi ve profesyonel bir şekilde sistematik ve kişisel olarak sağlanması gerekmektedir. Bazı ağ güvenliği yazılım paketleri belirli periyotlarda kullanılabilir ve ağ güvenliği sağlar. Kişisel verilerinizi bu paketlerden satın alabilir ve koruyabilirsiniz. Bu nedenle kişisel bilgileriniz veya dosyalarınız kötü niyetli kişilerin eline geçmeyecektir. Bu aynı zamanda banka bilgileriniz için de geçerlidir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.