ozztech_logo_white

Günümüzde Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte teknolojinin hem faydalarını hem de kayıplarını hissediyoruz. Bu kullanımlar birçok alanda yararlı olsa da ağ güvenliği sorunları ortaya çıktığında, sistem kusurlu ise siber güvenlik tehlikeye girerek ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Siber Güvenlik Nedir?

Ağ güvenliği, İnternet güvenliği, bilgisayar güvenliği, bilgi güvenliği ve operasyonel güvenlik olarak tanımlanabilir. Bu güvenlik, güvenlikten bilgi güvenliğine ve İnternet güvenliğine kadar bilgisayardaki bazı bilgileri içerir. Siber güvenliğe kişisel denir. Ulusal açıdan bakıldığında, vatandaş bilgilerini içeren altyapının ve kurumsal güvenlik için kullanılan bilgisayarların güvenliği ve bu bilgisayarlarda kullanılan sistemlerin savunma saldırıları ağ güvenliği olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Kişi veya kurumlar tarafından kullanılan teknik altyapının güvenliği çok önemlidir. Tek başına kullandığınız bilgisayardaki tüm kişisel veriler kolaylıkla kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bilgisayarınızdaki bilgiler, belgeler ve aile fotoğrafları anında kaybolabilir. Bu nedenle kişisel olarak bilgi ve belge güvenliği (yani ağ güvenliği) çok önemlidir. Kuruluşla aynı yöntemi kullanırsak, kuruluşun müşterilerin ve kendilerinin güvenliğini sağlamak için bilgisayarda belirli programları kullanması gerekir. Bu prosedürlerin kapsamı ağ güvenliği için çok önemlidir. Büyük şirketlerin müşterilerin güvenliğini koruma sorumluluğu vardır.

Siber Güvenlik Nasıl Tehdit Altında Olur?

İnternet güvenliği, kimlik avına yönelik en büyük tehdittir. Amacı, kişisel bilgisayarınıza gönderilen bazı sahte e-postalar aracılığıyla kimlik bilgilerinizi elde etmektir. Örneğin, banka şifre bilgilerinizi veya kimlik bilgilerinizi bir bankadan gelmiş gibi görünen bir e-postada talep ederseniz ve bu e-postada istenen bilgileri, hem banka şifreniz hem de kişisel bilgileriniz (ör. Kimlik Bilgileri) ele geçirilmiş olacaktır.

Ek olarak, kötü amaçlı yazılımlar ağ güvenliğini de tehdit edebilir. Bilgisayara gönderilen zararlı sayesinde kötü niyetli kişi bilgisayardaki tüm bilgileri ele geçirebilir. Aynı zamanda bilgisayarınız tamamen arızalanabilir. Bu tür tehditler günümüzde sıklıkla karşılaşılan tehditlerden sadece birkaçıdır.

Günümüzde Siber Güvenliğin Önemi

Günümüzde siber saldırılar pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu hedefli saldırılar maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, günümüzde ağ güvenliğinin önemi yaygın olarak bilinmektedir. Siber güvenlik konusunda profesyonel hizmet veren bizler “OzzTech Bilgi Teknolojileri ve Siber Güvenlik Danışmanlığı” özellikle şirket bilgisayarlarının güvenliği için yüksek kalitede hizmet vermektedir. Bu şekilde hizmet alan kuruluşlar, bilgisayarların korunmasında etkili hizmetler almaktadır.

Kaçınılmaz olarak ağ güvenliği sağlamayan cihazlar kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilecektir. Bu nedenle siber güvenliğin ciddi ve profesyonel bir şekilde sistematik ve kişisel olarak sağlanması gerekmektedir. Bazı ağ güvenliği yazılım paketleri belirli periyotlarda kullanılabilir ve ağ güvenliği sağlar. Kişisel verilerinizi bu paketlerden satın alabilir ve koruyabilirsiniz. Bu nedenle kişisel bilgileriniz veya dosyalarınız kötü niyetli kişilerin eline geçmeyecektir. Bu aynı zamanda banka bilgileriniz için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »