OzzTech - Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

Güvenli Online Alışveriş Yapın

Günümüz koşulları da düşünülünce hem pratik olması açısından hem de farklı seçenekleri aynı anda görme imkanı sağladığı için online alışverişi kullanan insanların sayısı günden güne artıyor. Ne kadar pratik ve erişilebilir bir yöntem olsa da kendisiyle beraber bit risk faktörü getiriyor. Güvenli online alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç adım bulunmaktadır.

Siber suçluların en çok kullandıkları suç araçlarından birisi de online alışveriş siteleridir. Online alışveriş sitelerin üzerinden müşterilerin kişisel verilerini veya paralarını çalmayı amaçlar. Bu amaçlarını, aslında hiç var olmamış ürünleri satarak, kişisel ve ödeme bilgilerini isteyerek veya cihazlarınıza cihazınıza kötü amaçlı yazılım (malware) yükleyerek gerçekleştirirler. Bu sebeple internetten alışveriş yapmak istediğinizde oldukça dikkatli olmalısınız ve nasıl kendinizi güvene alacağınızı bilmelisiniz.

Eğer finansal bilgilerinizi veya paranızı saldırgana kaptırdıysanız geri alabilme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Siparişini verdiğiniz ürünün gelmemesi sizi sadece hayal kırıklığına uğratmakla kalmayacak aynı zamanda da paranızı boş yere harcamış olacaksınız.

Online alışveriş için telefonunuzu tabletinizi kullanırken kendinize güvene almak için yazımızda bahsedeceğimiz önerilerimizi takip edebilirsiniz. Ne yazık ki, online alışveriş dolandırıcılığı ayrımcılık yapmaz. Her yaştan birisini veya küçük büyük her işletmeyi de etkileyebilir.

İnternetten güvenli alışveriş nasıl yapılır?

1. Öncelikle alışveriş yaptığınız cihazınızın güncel olduğundan emin olun

Online alışveriş yaptığınız telefonunuzun, tabletinizin ve bilgisayarınızın son sürümünü ve güncellemelerini kontrol edin.

 • İşletim sistemleri ve uygulamalar web tarayıcıları için mutlaka otomatik güncellemeyi açın. Her yeni güncelleme yeni bir işlev sunar. Her seferinde güvenlik sorunlarını ve açıklarını kapatır. Bu yüzden cihazlarınızın son sürümde olduğundan emin olun. Çünkü yeni sürümler genellikle yeni güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.
 • Desteklenmeyen işletim sistemleri ve uygulamalarınız varsa, onları güncelleyemezsiniz. 
 • Eğer cihazınız veya işletim sisteminiz artık desteklenmiyor veya yeni güncellemeler yüklenmiyor olabilir. Böyle bir durumda daha yeni bir cihaz veya yeni bir hizmet alabilirsiniz.
 • Her zaman için sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz işletmeleri ve uygulamaları kullanın. Tanınmış markaları tercih edin. Web sitelerindeki bilgileri karşılaştırmalı olarak kontrol edin, yorumları ve varsa adreslerinin gerçekliğini kontrol edin. Ayrıca uygulama sizden çok fazla ayrıntı istiyorsa dikkat etmenizde fayda var. Çünkü siber suçlular bu bilgileri sizi taklit etmek için kullanabilir.

2. Önemli dosyalarınızın yedeklemesini yapın

 • Önemli dosyalarınızı, USB belleğine, hafıza kartına, harici sabit sürücüye veya bir online depolama uygulamasına kaydedin. Böylece eğer cihazınızı virüs açmakla ilgili sorun yaşarsanız dosyalarınızın hala bir yedeğine ulaşabilirsiniz.
 • Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra depolama aygıtını çıkarmalısınız veya bağlantısını mutlaka kesmelisiniz. Hali hazırda cihazınıza bir siber saldırı yapıldıysa ve depolama cihazınızın bağlantısını kesmediyseniz yedeklediğiniz dosyalarınız etkilenir.

3. Yüksek riskli hesaplarınız için farklı parolalar yaratın

 • Kişisel veya finansal bilgilerinizi kaydettiğiniz yüksek riskli uygulamalar için farklı parolalar kullanmalısınız. Hatta hesaplarınız için kullandığınız e-posta adresinizin parolası diğer uygulamalardakinden farklı olmalıdır.
 • Bazı hesaplar, oturum açmak için çok faktörlü koruma yöntemlerini kullanılırlar. Bu yöntemde, cep telefonunuza SMS yoluyla gönderilen bir numara ile kullanıcı adınızı ve parolanızı girmenizi istenir. Bu, bilgilerinizin çok daha güvenli olduğu ve korunduğu anlamına gelir.

Online alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin kontrol listesi:

 1. Sadece güvenilir satıcıları kullan.
 2. Online alışveriş sitesinden bir şey satın almadan önce mutlaka websitenin araştırmasını yap ve güvenilir markaları kullan.
 3. Sahte satıcılara karşı uyanık ol.
 4. İşletmenin internet sitesinden mutlaka logosunu, ismini, URL adresini ve iletişim adreslerini kontrol et. Eğer boyut ve renkler tam olarak eşleşmiyorsa uzak dur. Linke tıklamak yerine işletmenin internet adresini manuel olarak yaz.
 5. Güvenli ödeme yöntemlerini kullan. PayPal veya kredi kartınızla ödeyin. Asla doğrudan banka mevduatı veya para transferi yöntemiyle ödeme yapmayın.
 6. Saygın bir site olduğundan emin olmak için kontrol edin. Bunun için de web adresinin başında asma kilit simgesi olduğundan ve https yazdığından emin olun. Dikkat edin http değil ''https''

Umarız güvenli alışveriş yapabilmeniz için yazdığımız bu yazı işinize yarayacaktır.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.