OzzTech - Güvenlik Açığı Örnekleri

Güvenlik Açığı Örnekleri

Güvenlik Açığı

Güvenlik Açığı, güvenli bir ağdan ödün vermek için bir tehdit aracısı tarafından kullanılma potansiyeline sahip bir güvenlik sisteminde bulunan bir zayıflık, kusur veya hatadır.

Bir dizi Güvenlik Açıklığı vardır, ancak bazı yaygın örnekler şunlardır:

Broken Authentication: Kimlik doğrulama bilgileri tehlikeye girdiğinde, kullanıcı oturumları ve kimlikleri, orijinal kullanıcı gibi görünmek için kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir.

SQL Injection: En yaygın güvenlik açıklarından biri olan SQL Injection, kötü amaçlı kod enjeksiyonu yoluyla veritabanı içeriğine erişim sağlamaya çalışır. Başarılı bir SQL Injection, saldırganların hassas verileri çalmasına, kimlik sahtekarlığı yapmasına ve diğer zararlı faaliyetler koleksiyonuna katılmasına izin verebilir.

Cross-Site Scripting: SQL Injection gibi, Siteler Cross-Site Scripting (XSS) saldırısı da bir web sitesine kötü amaçlı kod enjekte eder. Ancak, Cross-Site Scripting saldırısı, hassas kullanıcı bilgilerini hırsızlık riskine sokan gerçek web sitesinin kendisinden ziyade web sitesi kullanıcılarını hedef alır.

Cross-Site Request Forgery: Cross-Site Request Forgery (CSRF) saldırısı, kimliği doğrulanmış bir kullanıcıyı, yapmak istemediği bir eylemi gerçekleştirmesi için kandırmayı amaçlar. Bu, sosyal mühendislikle birleştiğinde, kullanıcıları yanlışlıkla kötü niyetli bir oyuncuya kişisel veriler sağlama konusunda aldatabilir.

Security Misconfiguration: Bir yapılandırma hatası nedeniyle saldırganlar tarafından kullanılabilen bir güvenlik sisteminin herhangi bir bileşeni, "Güvenlik Yanlış Yapılandırması" olarak kabul edilebilir.

Exploit Nedir?

Sömürü, bir saldırganın bir güvenlik açığı bulduktan sonraki oyun kitabında bir sonraki adımdır. İstismarlar, bilgisayar korsanları tarafından kötü niyetli faaliyetler için bir güvenlik açığından yararlanmanın yollarıdır; bunlar, yazılım parçalarını, komut dizilerini ve hatta açık kaynaklı yararlanma kitlerini içerir.

Threat Nedir?

Threat, bir saldırganın güvenlik açığını kullandığı varsayımsal olayı ifade eder. Bilgisayar korsanlarının hamlelerini yapmak için yaygın bir yol olduğundan, tehdidin kendisinde normalde bir istismar olacaktır. Bir bilgisayar korsanı, en fazla ödülü neyin getireceğini değerlendirdikten sonra aynı anda birden fazla istismar kullanabilir. Bu aşamada henüz feci bir şey olmamış olsa da, belirli güvenlik önlemleriyle ilgili bir eylem planının yapılması gerekip gerekmediği konusunda bir güvenlik ekibine veya bireysel bir fikir verebilir.

Dünyada sürekli olarak yeni bir saldırı veya siber tehdit duyuyormuşsunuz gibi görünse de bu terimler, güvenlik uzmanlarının günlük olarak uğraştığı aşamalar ve tehlikeler hakkında daha fazla bağlam sağlamaya yardımcı olabilir. Peki, genel riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz? Proaktif bir yaklaşım için, bir güvenlik açığı yönetim aracıyla ortamınızı güvenlik açıklarına karşı tarayın . İstenmeyen etkinliğe yanıt vermeye devam etmek için Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi (SIEM) , ağınızda neler olup bittiğini kontrol etmeyi kolaylaştıran sistematik bir süreçtir. SIEM araçları , şirketlerin ortamlarını güvende tutmak için tehditleri, açıkları ve güvenlik açıklarını savuşturmak için çalışan güçlü, proaktif savunmalar oluşturmasına yardımcı olabilir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.