OzzTech - Güvenlik Açığı Taraması Nedir?

Güvenlik Açığı Taraması Nedir?

Güvenlik Açığı Taraması Nedir?

Güvenlik açığı tarayıcıları, bir kuruluşun uygulaması, uç noktaları ve BT altyapısı içindeki istismar edilebilir zayıflıklar için otomatik bir tarama gerçekleştirir. Bu güvenlik açığı taraması gerçekleştirmek, mevzuata uygunluk için ortak bir gerekliliktir ve bir kuruluşun siber güvenlik riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Sonuç olarak, bir kuruluşun tehdit yönetimi programının temel bir bileşeni olmalıdır.

Güvenlik açığı taraması, bir uygulamadaki potansiyel olarak yararlanılabilir güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış otomatik bir işlemdir. Yeni güvenlik açıkları keşfedildiğinde ve kamuya açıklandığında, bu güvenlik açıkları için yeni imzalar oluşturulur. Güvenlik açığı tarayıcısı, imza listesini kullanarak bir uygulamayı test eder ve bir uygulamanın içerebileceği güvenlik açıklarını tanımlar.

Değerlendirme Süreci

Güvenlik açıkları, üretime sunulduktan sonra uygulamalarda yaygın olarak keşfedilir ve kuruluşların kendilerini istismara karşı korumak için bu güvenlik açıklarını yönetmesi gerekir.

Bunu etkili bir şekilde yapmak, kuruluşların aşağıdaki adımları atmasını gerektirir:

  • Tarama: Güvenlik açığı taraması, bir kuruluşun bir uygulama içindeki düzeltilmesi gereken güvenlik açıklarını belirlemesine olanak tanır.
  • Analiz Etme: Analiz aşamasında, bir güvenlik operasyon merkezi (SOC) analisti, belirli bir güvenlik açığının önemini, onu düzeltmek için neyin gerekli olduğunu ve bir yamanın mevcut olup olmadığını (gerekirse) belirlemek için araştırma ve triyaj gerçekleştirir.
  • Düzeltme/Yama: Farklı güvenlik açıkları farklı düzeltme adımları gerektirebilir. Bazı durumlarda, varsayılan veya zayıf bir kullanıcı adı veya parola kullanımı gibi bir yapılandırma sorunu güvenlik açığına neden olabilir. Diğerlerinde, güvenlik açığı, koddaki bir tasarım veya uygulama hatasını düzeltmek için tasarlanmış bir yamanın veya güncellemenin yüklenmesini gerektirebilir.
  • Doğrulayın: Bir düzeltme veya yama, yalnızca güvenlik açığını gerçekten giderdiği takdirde etkilidir. Düzeltmeyi denedikten sonra, sorunun giderildiğinden ve başka bir sorun oluşmadığından emin olmak için bir uygulama yeniden taranmalıdır.

Bu işlem sürekli olarak uygulanmalıdır. Her gün yeni güvenlik açıkları keşfedilir, bu nedenle güvenlik ekibinin bilgilendirilmesi ve kritik güvenlik açıklarını olabildiğince çabuk düzeltmek için harekete geçebilmesi için güvenlik açığı tarama sürecini otomatikleştirmek iyi bir fikirdir.

Güvenlik Açığı Tarama Türleri

Güvenlik açığı taraması, sonuçlarını ve etkinliğini etkileyen birkaç yolla gerçekleştirilebilir:

  • Harici ve Dahili: Harici ve dahili güvenlik açığı taramaları, farklı saldırı senaryolarını ele almak için tasarlanmıştır. Harici bir tarama, harici bir saldırgan tarafından istismar edilebilecek güvenlik açıklarının tespit edilmesine yardımcı olurken, dahili taramalar içeriden tehdit senaryolarını modeller.
  • Kimliği Doğrulanmış ve Kimliği Doğrulanmamış: Birçok siber saldırıda, kullanıcı kimlik bilgilerine erişim sağlamak bir saldırganın birincil hedefidir. Kimliği doğrulanmış bir tarama, bir kullanıcı hesabına erişimi olan bir saldırganın erişebileceği güvenlik açıklarını test ederken, kimliği doğrulanmamış taramalar, bu düzeyde erişim kazanmamış bir saldırganı taklit eder.

Dört olası kombinasyonun her biriyle çeşitli taramalar yapmak, tüm olası güvenlik açıklarının tespit edilmesini sağlamak için iyi bir fikirdir. Ve bir kuruluş, bu güvenlik açıklarını güvenlik açığı taraması yoluyla belirleyerek bu güvenlik açıklarını kapatarak siber riskini azaltabilir.

Güvenlik Açığı Taraması ve Penetrasyon Testi

Güvenlik açığı taraması ve Penetrasyon (sızma) testi, bir kuruluşun güvenlik ekibinin siber güvenliğindeki zayıflıkları bulabileceği yöntemlerdir . Ancak bu iki yöntem birbirinden çok farklıdır.

Bir güvenlik açığı taraması bilinen güvenlik açıkları için otomatik bir aramadır. Bir dizi farklı güvenlik açığı tarayıcısı mevcuttur ve bilinen güvenlik açıklarının veya yaygın güvenlik hatalarının (zayıf parolaların kullanılması gibi) imzalarını arayarak çalışırlar. Bu taramalar tipik olarak bir kuruluşun uygulamaları ve BT altyapısı içindeki üst düzey zayıflıkları bulmak için tasarlanmıştır.

Bir penetrasyon testi , bir insan operatör veya ekip tarafından bir kuruluşun siber güvenlik için bir değerlendirmedir. Bu, daha derinlemesine bir değerlendirme sağlar çünkü penetrasyon testi, belirlenen güvenlik açıklarından gerçekten yararlanarak hedef ağa ek erişim elde etmelerini ve ağdaki dahili sorunları belirlemelerini sağlar. Ek olarak, penetrasyon testi sosyal mühendislik ve kimlik avı saldırıları gibi bir güvenlik açığı değerlendirmesinin kapsamı dışındaki potansiyel saldırı vektörlerini test edebilir.

Sizler de kuruluşunuzu siber tehditlerden korumak için penetrasyon testi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.