OzzTech - Güvenlik Açığı Yönetimi İçin 5 Anahtar Adım

Güvenlik Açığı Yönetimi İçin 5 Anahtar Adım

Güvenlik Açığı Yönetiminde 5 Anahtar Adım

Sistemlerinizi siber suçlara karşı korumak istediğinizde, savunma yapmanızı sağlayacak temel nokta Güvenlik Açığı Yönetimi yapabilmektir. Ancak, Güvenlik Açığı Yönetimi için kendi başınıza bir güvenlik stratejisi başlatmanız ve uygulamanız zor olabilir. Biz de bundan dolayı, yönetimde başarılı olmanızı sağlayacak 5 anahtar adımı anlatacağız.

 1. Otomasyon ve süreklilik
  Güvenlik Açığı Yönetiminin aslında sürekli devam eden ve hiç bitmeyecek bir süreç olduğunu kabul etmek gereklidir. Ancak birçok işletme sürekli çalışacak kaynaklara sahip değildir, bu yüzden otomasyon oldukça önemli bir işlevdir.
 • Arka planda otomatik ve sürekli taramaların çalıştırılabileceği otomatik bir iş süreci oluşturun.
 • Otomasyon, proaktif günlük güvenlik stratejinizde sistematik bir çalışma alanı yaratır.
 1. Risk temelli yaklaşım
  Risk tabanlı güvenlik açığı yönetimi (RBVM), güvenlik açığı tehditlerini potansiyel iş etkileri üzerinde anlayabilmenizi sağlar. Bu adımı basit tutup bunun yerine temel metriklere bakmanızı tavsiye ederiz.
 • Temel metriklere dayalı olarak güvenlik açıklarına öncelik verin. Her bir parametreyi her zaman dikkate almak bazen işe yaramaz ve verimli de olmaz. Bunun yerine, önce düzeltmek ve aşağı inmek için düşük çaba harcayarak yüksek riskli güvenlik açıklarına odaklanın.
 • Güvenlik açıklarınızı ölçmek için CVSS (Ortak Güvenlik Açığı Sistem Puanı), bir sistemin kuruluşunuz için ne kadar ciddi oluğunu ve açıklardan yararlanma durumu gibi basit ölçümler yapmaya çalışın.
 1. Hırs seviyesi
  Çok hırslanırsanız, Güvenlik Açığı Yönetiminde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü devam eden ve hiç sonu olmayan bir sürece adım atarsınız.
 • Karşılaştığınız riskler hakkında fikir edinme ve anlama ilk adım olmalıdır. Karşılaştığınız tehditleri anlamaya başladığınızda ve tespit ettiğinizde işletmeniz için çok büyük bir adım atmış olursunuz.
 • Tavsiyemiz Q10 çalışma sürecini kullanmanız. Bu yöntemde, önümüzdeki çeyrekte çözülmesi gereken en kritik 5-10 güvenlik açığını belirlemekten oluşur.
 1. Birlikte Çalışın
  Güvenlik Açığı Yönetimini tek kişilik bir işmiş gibi düşünmeyin veya uğraşmayın. Her işte olduğu gibi işbirliği anahtardır.
 • Sistem sahiplerini, geliştirme ekibini, CISO'yu, IT yöneticisini vb. bu yönetime dahil edin ve üstlerine düşen görevi yapmalarına izin verin.
 1. Entegrasyon
  Siber güvenlik sürecinizde ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak, ekosisteminizdeki diğer araçlar ve ürünlerle birleştirmek ve entegrasyonlarını sağlayabilirsiniz.
 • Dış kaynak ortağınızın veya sizin birlikte çalıştığınız diğer sistemlerle, örneğin SIEM veya biletleme çözümleri ile entegre edin. Bugün yapamazsanız da gelecekte olacaktır.

BONUS ANAHTAR

 1. Kullanıcılar
  Kullanıcılarınız sizi riske atarsa, dünyanın en iyi korunan sistemini bile kullansanız zarar görebilirsiniz. Kullanıcıları takip etmeyi aklınızdan çıkarmamalısınız.
 • Özel ve otomatikleştirilmiş farkındalık eğitimleri vererek oryantasyon programları oluşturarak ve ayrıca en önemlisi sosyal mühendislik simülasyonu aracılığıyla kullanıcılarınızı bilinçli ve dirençli tutun. Kısacası bir de insanlardan güvenlik duvarı oluşturun ve farkındalık yaratın.
 • Tekrarlanan simülasyonlar ve farkındalık çalışmaları yoluyla sürekli değişen ve gelişen tehditler hakkında çalışanların güncel bilgileri takip edebilmesine olanaklar sağlayın.

Güvenlik stratejinizi oluştururken bu 5 adımdan yararlanmayı unutmayın. Umarım yazımız işinize yarayacaktır.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.