OzzTech - Güvenlik Açığı Yönetimi ve Sızma Testi Nasıl Birleştirilir?

Güvenlik Açığı Yönetimi ve Sızma Testi Nasıl Birleştirilir?

Güvenlik Açığı Yönetimi ve Sızma Testi Nasıl Birleştirilir

Güvenlik açığı yönetimi ve sızma testi, kuruluşunuzda yüksek düzeyde BT güvenliği sağlamak için çok önemli yöntemlerdir. Ancak hangi yöntemi ne zaman kullanmalısınız ve farkları ve faydaları nelerdir? Bu yöntemleri ayırt etmek ve neyin ne zaman yapılması gerektiğini bilmek kolay değildir.

Dijitalleşme genişledikçe BT ortamlarımız büyümeye devam ediyor ve giderek daha karmaşık hale geliyor. Aynı zamanda, farklı güvenlik açıklarına maruz kalma artıyor. Bunları bir saldırgan tarafından kullanılmadan önce tespit etmek ve düzeltmek için düzenli kontroller ve testler gereklidir. Sistemlerinizi korumak için çeşitli şekillerde önemli işlevlere hizmet eden iki yöntem, güvenlik açığı yönetimi ve sızma testidir.

Güvenlik Açığı Yönetimi

Güvenlik açığı yönetimi veya güvenlik açığı taramaları, sunuculardaki, bilgisayarlardaki, ağlardaki ve uygulamalardaki güvenlik açıklarını tanımlayan ve sınıflandıran otomatik ve sürekli taramalardır. Bu, farklı sistemleri bilinen güvenlik açıklarıyla eşleştirerek yapılır. Bulunan en yaygın güvenlik açığı eski sistemlerdir. Küçük bir BT ortamında, tüm sistemlerin güncel olmasını sağlamak oldukça kolay görünebilir, ancak yüzlerce, belki de binlerce sistemin bulunduğu daha büyük ortamlarda bu çok daha büyük bir zorluktur. Güvenlik açığı yönetiminin bir avantajı, tamamen nesnel olarak ve herhangi bir kişisel tercih olmaksızın yapılmasıdır.

Güvenlik açığı yönetiminin iki farklı tarama düzeyine sahip olduğunu söylemek yaygındır:

  • Kimliği doğrulanmamış taramalar
  • Kimliği doğrulanmış taramalar

Çoğu durumda, bu seviyelerin uygulanması iki adımda yapılır. Önce yetkisiz taramalar ve ardından kimlik doğrulaması. Bu metodolojinin nedeni, güvenlik açısından, yalnızca bir sisteme harici erişim yoluyla yararlanılabilecek güvenlik açıklarını çözmenin daha yüksek önceliğe sahip olmasıdır.

Kimliği Doğrulanmamış Taramalar

Kimliği doğrulanmamış taramalar, internetten veya yerel olarak kurulmuş tarayıcılar aracılığıyla yapılan taramalardır. Bu yöntem için oturum açma veya aracı gerekmez. Bu tür taramalar önemlidir çünkü bir bilgisayar korsanının sisteminize girmek için kullanacağı güvenlik açıklarını bulurlar.

Her hafta yüzlerce yeni güvenlik açığı ortaya çıktığından, bu tür taramalar mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Ortak bir sıklık haftalık taramalardır. Ancak, sistemde büyük değişiklikler yapıldığında ve yeni sistemler devreye alınmadan önce isteğe bağlı taramalar da yapılmalıdır.

Kimliği Doğrulanmış Taramalar

Kimlik doğrulamalı taramalar, tarayıcının sisteme ayrıcalıklı bir kullanıcı olarak erişmesine izin verilerek gerçekleştirilir. Bu, tarayıcının daha ayrıntılı bilgi almasına ve zayıf parolalar, kötü amaçlı yazılımlar, yüklü uygulamalar ve yapılandırma sorunları gibi içeriden daha fazla tehdidi algılamasına olanak tanır. Yöntem, belirli ayrıcalıklara sahip bir sistem kullanıcısının neden olabileceği hasarı simüle edebilir.

Penetrasyon Testi

Bir sızma testi veya penetrasyon testi, Siber Güvenlik Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bir Siber Güvenlik Uzmanı, ortamın daha nesnel bir yönetimini sağlamak için genellikle danışman olarak başlar.  Siber Güvenlik Uzmanı , güvenlik açıkları için sistemleri bulmak ve test etmek için genellikle çeşitli araçlar kullanır. Genellikle, sızma testi sürecindeki ilk adım, güvenlik açığı yönetimi taramasıdır.

Sızma testleri genellikle güvenlik açığı yönetimi kadar sık ​​yapılmaz, ancak yıllık olarak veya daha sık yapılmalıdır. Güvenlik açığı yönetiminde olduğu gibi, bir duyarlılık sistemi yayınlamak gibi BT ortamınızda değişiklikler yaparken, ek sızma testi çalışmaları gerekebilir.

Bir Siber Güvenlik Şirketiyle anlaşırken, pratik deneyim, özellikle de benzer ortamlardan gelen deneyimler ve bir saldırganın bakış açısıyla düşünme ve hareket etme yeteneği istemek önemlidir. Sonuçları ve gerekli eylemleri tam olarak anlamanız için kişinin çok dikkatli, doğru ve iyi iletişim becerilerine sahip olması da önemlidir.

Şirketinizi saldırganlardan korumak ve tamamen güvenliğini sağlamak için Ozztech Siber Güvenlik Danışmanlığı'ndan yararlanabilirsiniz. O zaman hemen bizimle iletişime geçin!


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.