OzzTech - Hacker Nedir? Hack Nedir?

Hacker Nedir? Hack Nedir?

Hacker Nedir Hack Nedir

Hacker, bir bilgisayar sistemine izinsiz giren kişidir. Bilgisayar korsanlığının birçok nedeni olabilir: kötü amaçlı yazılım yüklemek , verileri çalmak veya yok etmek, hizmeti kesintiye uğratmak ve daha fazlası. Bilgisayar korsanlığı, düzeltilebilmeleri için yazılım açıklarını bulmaya çalışmak gibi etik nedenlerle de yapılabilir.

Hack nasıl ilerler?

Bilgisayar korsanları, bilgisayarlara, telefonlara, tabletlere, IoT cihazlarına, ağlara veya tüm bilgi işlem sistemlerine yetkisiz erişim sağlamak için savunmaları ihlal eder. Bilgisayar korsanları, erişim elde etmek için ağ güvenliğindeki zayıflıklardan da yararlanır. Zayıflıklar, teknik veya sosyal nitelikte olabilir.

  • Teknik zayıflıklar: Bilgisayar korsanları, örneğin yetkisiz erişim elde etmek veya kötü amaçlı yazılım enjekte etmek için yazılım güvenlik açıklarından veya zayıf güvenlik uygulamalarından yararlanabilir.
  • Sosyal zayıflıklar: Bilgisayar korsanları, hedeflenen sistemlere ayrıcalıklı erişimi olanları kötü niyetli bağlantılara tıklamaya, virüslü dosyaları açmaya veya kişisel bilgileri açığa çıkarmaya ikna etmek için sosyal mühendisliği de kullanabilir, böylece başka türlü sağlamlaştırılmış altyapılara erişim elde edebilir.

Birini hacker yapan nedir?

Günümüzün bilgisayar korsanlığının çoğu otomatikleştirilmiştir bu nedenle şu anda internet güvenliği için böyle bir tehdit oluşturmaktadır. Bazı bilgisayar korsanları hala yüksek düzeyde eğitimli teknik uzmanlardır, ancak diğerleri çok daha az yeteneklidir ve yalnızca saldırı araçları satın alarak başarılı saldırılar başlatabilirler.

  • Bilgisayar korsanı demografisi: Bilgisayar korsanlarının genellikle sadece ün kazanmak için önde gelen kuruluşlara girmeye çalışan gençlerin olduğu durumdu. Ancak günümüzün hacker topluluğu çok daha çeşitlidir ve birçok farklı güdüye sahip bireylerden oluşur.
  • Bilgisayar korsanlarının güdüleri: Çevrimiçi korsanlığın önde gelen nedenlerinden bazıları finansal kazanç, aktivizm, kurumsal casusluk (rakipleri gözetleme), karşıt ulus devletlere karşı devlet destekli saldırılar ve hatta siber terörizmdir.

Hack karşı nasıl korunurum?

Günümüzde bilgisayar korsanlığı o kadar çok biçim alıyor ve o kadar çok türde kuruluşu hedefliyor ki, her şirket ve devlet kurumu için çok katmanlı bir savunma stratejisi gerekli. Bu strateji insanları, süreçleri ve teknolojiyi ele almalıdır.

  • İnsanlar: Çalışanlarınızın kimlik avı ve fidye yazılımı gibi popüler bilgisayar korsanlığı teknikleri konusunda eğitim aldığından emin olun ve bu tür saldırılarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğine dair politikalar geliştirin. Çalışanların, daha uygun ve tahmin edilmesi kolay parolalara kıyasla güçlü parolaların avantajlarının farkında olduğundan emin olun.
  • Süreçler: Hem ofis içinde hem de dışında bilgi işlem davranışını çevreleyen politikalar ve önlemler geliştirin. Politikalar, çalışanların kurumsal kaynaklara erişmek için hangi cihazları kullanmalarına izin verildiğini, hangi web sitelerini ziyaret etmelerine izin verildiğini ve hangi tür dosyaları indirebileceklerini belirtmelidir.
  • Teknoloji: Güvenlik teknolojilerinizin altyapınızdaki tüm potansiyel erişim noktalarını kapsadığından ve çok çeşitli saldırı türlerini tespit edip düzeltebildiğinden emin olun. Kapsam dahilindeki erişim noktaları, kuruluşunuzun sistemleri ve verileriyle etkileşime girmesine izin verilen tüm son kullanıcı cihazlarını içermelidir.
  • Devam eden teyakkuz: Bu, bir şirketin ihlal edilip edilmeyeceği değil, ne zaman olacağı meselesidir. Bir güvenlik olayı durumunda tüm verilerinizin sık sık yedeklendiğinden emin olun. En son saldırı türleri ve bunlarla mücadele etmek için tasarlanmış en yeni güvenlik teknolojileri hakkında güncel kalın Ve tüm sistemleri yamalı ve güncel tutun.

Etik hack nedir?

Etik bilgisayar korsanlığı, bilgisayar korsanlığı tekniklerinin iyi niyetli ve kötü amaçlı amaçlar için yasal kullanımını içerir. Etik bilgisayar korsanları, yazılım açıklarını ve diğer güvenlik zayıflıklarını bulmak için sızma testi ve diğer taktikleri kullanır, böylece bunlar hemen ele alınabilir.

Hacker türleri

Siber suçlular

Siber suçlular, mali kazanç veya diğer kötü amaçlar için saldırılar başlatmak için genellikle kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve fidye yazılımı gibi araçları kullanan bilgisayar korsanlarıdır . Kâr amacıyla satmak için e-posta adreslerinden şifrelere, sosyal güvenlik numaralarına ve kredi kartı bilgilerine kadar çeşitli bilgileri çalıyorlar.

Hacktivistler

Hacktivistler, hack tekniklerini sosyal aktivizm için bir araç olarak kullanırlar. Örneğin, web sitelerini tahrif ederek, DDoS saldırıları başlatarak , kişisel veya gizli bilgileri çalarak ve yayınlayarak vb. Anonymous, tanınmış bir hacktivist grubun bir örneğidir.

Etik hackerlar

Etik bilgisayar korsanlarının kusurları bulmak için belirli bilgisayar sistemlerine girmesine yasal olarak izin verilir. İşletmeler ve devlet kuruluşları, kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmeden önce düzeltilebilmeleri için yazılım açıklarını veya diğer güvenlik zayıflıklarını ortaya çıkarmak için genellikle etik hackerları işe alır.

Script kiddies

Komut dosyası çocukları, saldırıları için yüksek düzeyde becerilere güvenmeyen yeni bilgisayar korsanları dalgasının bir parçasıdır. Bunun yerine hazır komut dosyaları ve bilgisayar korsanlığı araçları satın alır ve kullanırlar.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.