OzzTech - Hacktivizm Nedir?

Hacktivizm Nedir?

Hacktivizm nedir

'Hack' ve 'Aktivizm' kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen hacktivizm, siyasi veya sosyal olarak motive edilmiş amaçlarla hackleme veya bir bilgisayar sistemine girme eylemidir. Hacktivizm eylemi gerçekleştiren kişinin hacktivist olduğu söylenir. Bir kuruluşun web sitesini tahrif etmek veya o kuruluşun bilgilerini sızdırmak gibi bu tür eylemleri yapan bilgisayar korsanları, faaliyetleri aracılığıyla bir mesaj göndermeyi ve tanıtımını yaptıkları bir amaç için görünürlük kazanmayı amaçlar.

Hacktivistler Kimleri Hedefliyor?

Hacktivistler için ortak hedefler arasında devlet kurumları, çok uluslu şirketler veya hacktivist grup veya birey tarafından 'kötü' veya 'yanlış' olarak algılanan diğer varlıklar yer alır. Elbette, bu tür faaliyetler yoluyla herhangi bir kuruluşun varlıklarına yetkisiz erişim sağlamak, niyeti ne olursa olsun suçtur.

Hacktivizm Motivasyon Sebepleri nelerdir?

Öncelikle hacktivizm, bir bireyin veya grubun neyin 'yanlış' veya 'haksız' olduğunu düşündükleri algısıyla ateşlenir ve bu nedenle onları bu konuda bir şeyler yapmaya teşvik eder. Motivasyonlar arasında intikam, politik veya sosyal teşvikler, ideoloji, protesto, bu organizasyonlardaki belirli organizasyonları veya bireyleri utandırma arzusu veya bazen saf vandalizm sayılabilir.

Genel olarak hacker grupları, ahlaki konumlarına aykırı olan hükümetleri, kuruluşları ve şirketleri sorgulamayı, kışkırtmayı ve onlara meydan okumayı amaçlar.

'Anonymous' Kimdir?

Dünya çapında birçok hacktivist grup var, hepsi farklı, bazen aynı amaca yönelik, şeffaflık ve kamu yararı adına hükümetin veya özel kuruluşların iç işleyişini bozmak veya ifşa etmek için çalışıyor. Bu tür hacktivist grupların en ünlüsü 'Anonymous' olarak bilinen gruptur.

2008'de kurulan 'Anonymous' hacktivist grup, Tom Cruise'la ilgili bir videoyu YouTube'a sızdırarak Church of Scientology örgütünü ifşa ederek gün ışığına çıkarıldı. Scientology Kilisesi'ndeki yöneticilerin videonun kaldırılması yönündeki taleplerinin ardından Anonymous, Kilise'nin web sitesini çökerten bir Dağıtılmış Hizmet Reddi( DDoS) saldırısına devam etti.

O zamandan beri grup, düzenli DDoS saldırıları akışıyla şiddet içermeyen çevrimiçi protesto kampanyalarına devam etti ve hatta kendi adalet versiyonunu dünyaya getirme çabalarında terörist grup ISIS'i hedef aldı.

Haberlerde Hacktivizm

Anonymous, 2011 yılında internet şeffaflığına yönelik tehdide karşı işlenen eylemlerde büyük bir artış gördüğü ve grubun bir dizi şirkete ve güvenlik kurumu sunucusuna başarılı bir şekilde girdiğini, devlet güvenlik sitelerini devre dışı bıraktığını gördüğünde, yakın tarihin en büyük hacktivist saldırılarından bazılarının arkasındaydı. Kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgileri çalmak ve ticari web sitelerini tahrif etmek gibi eylemleri kendi mali veya kişisel kazançları için değil, internet sansürüne ve kontrolüne karşı muhalefet göstermenin daha büyük bir yararı için gerçekleştiriyorlardı.

Ek dikkate değer gruplar arasında, Fox.com'a, Sony Playstation Network'e ve CIA'e, hassas şifreleri ve özel kullanıcı verilerini çalan ve ayrıca grup tarafından çevrimdışına alınan ağlara karşı saldırılar gerçekleştiren Anonymous grubunun bir dalı olan LuzSec yer alıyor.

2012'de WikiLeaks'in siyasi ihbar sitesi, destekçilerinin hacktivist örgüte bağış yapmasını engellemek için ABD hükümeti tarafından hizmetleri durdurması için baskı gören Amazon, PayPal, Visa ve Mastercard'a misilleme yaptı. Misilleme, bu siteleri kapatan ve büyük ölçekli şirket kayıplarına neden olan DDoS saldırıları şeklinde geldi.

Küresel hükümet çabalarına rağmen, hacktivizm dikkate alınması gereken bir güç haline geldi ve hala kitlesel bozulmaya neden olma yeteneğine sahip.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.