ozztech_logo_white

Hacktivizm Nedir?

Hacktivizm nedir

‘Hack’ ve ‘Aktivizm’ kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen hacktivizm, siyasi veya sosyal olarak motive edilmiş amaçlarla hackleme veya bir bilgisayar sistemine girme eylemidir. Hacktivizm eylemi gerçekleştiren kişinin hacktivist olduğu söylenir. Bir kuruluşun web sitesini tahrif etmek veya o kuruluşun bilgilerini sızdırmak gibi bu tür eylemleri yapan bilgisayar korsanları, faaliyetleri aracılığıyla bir mesaj göndermeyi ve tanıtımını yaptıkları bir amaç için görünürlük kazanmayı amaçlar.

Hacktivistler Kimleri Hedefliyor?

Hacktivistler için ortak hedefler arasında devlet kurumları, çok uluslu şirketler veya hacktivist grup veya birey tarafından ‘kötü’ veya ‘yanlış’ olarak algılanan diğer varlıklar yer alır. Elbette, bu tür faaliyetler yoluyla herhangi bir kuruluşun varlıklarına yetkisiz erişim sağlamak, niyeti ne olursa olsun suçtur.

Hacktivizm Motivasyon Sebepleri nelerdir?

Öncelikle hacktivizm, bir bireyin veya grubun neyin ‘yanlış’ veya ‘haksız’ olduğunu düşündükleri algısıyla ateşlenir ve bu nedenle onları bu konuda bir şeyler yapmaya teşvik eder. Motivasyonlar arasında intikam, politik veya sosyal teşvikler, ideoloji, protesto, bu organizasyonlardaki belirli organizasyonları veya bireyleri utandırma arzusu veya bazen saf vandalizm sayılabilir.

Genel olarak hacker grupları, ahlaki konumlarına aykırı olan hükümetleri, kuruluşları ve şirketleri sorgulamayı, kışkırtmayı ve onlara meydan okumayı amaçlar.

‘Anonymous’ Kimdir?

Dünya çapında birçok hacktivist grup var, hepsi farklı, bazen aynı amaca yönelik, şeffaflık ve kamu yararı adına hükümetin veya özel kuruluşların iç işleyişini bozmak veya ifşa etmek için çalışıyor. Bu tür hacktivist grupların en ünlüsü ‘Anonymous’ olarak bilinen gruptur.

2008’de kurulan ‘Anonymous’ hacktivist grup, Tom Cruise’la ilgili bir videoyu YouTube’a sızdırarak Church of Scientology örgütünü ifşa ederek gün ışığına çıkarıldı. Scientology Kilisesi’ndeki yöneticilerin videonun kaldırılması yönündeki taleplerinin ardından Anonymous, Kilise’nin web sitesini çökerten bir Dağıtılmış Hizmet Reddi( DDoS) saldırısına devam etti.

O zamandan beri grup, düzenli DDoS saldırıları akışıyla şiddet içermeyen çevrimiçi protesto kampanyalarına devam etti ve hatta kendi adalet versiyonunu dünyaya getirme çabalarında terörist grup ISIS’i hedef aldı.

Haberlerde Hacktivizm

Anonymous, 2011 yılında internet şeffaflığına yönelik tehdide karşı işlenen eylemlerde büyük bir artış gördüğü ve grubun bir dizi şirkete ve güvenlik kurumu sunucusuna başarılı bir şekilde girdiğini, devlet güvenlik sitelerini devre dışı bıraktığını gördüğünde, yakın tarihin en büyük hacktivist saldırılarından bazılarının arkasındaydı. Kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgileri çalmak ve ticari web sitelerini tahrif etmek gibi eylemleri kendi mali veya kişisel kazançları için değil, internet sansürüne ve kontrolüne karşı muhalefet göstermenin daha büyük bir yararı için gerçekleştiriyorlardı.

Ek dikkate değer gruplar arasında, Fox.com’a, Sony Playstation Network’e ve CIA’e, hassas şifreleri ve özel kullanıcı verilerini çalan ve ayrıca grup tarafından çevrimdışına alınan ağlara karşı saldırılar gerçekleştiren Anonymous grubunun bir dalı olan LuzSec yer alıyor.

2012’de WikiLeaks’in siyasi ihbar sitesi, destekçilerinin hacktivist örgüte bağış yapmasını engellemek için ABD hükümeti tarafından hizmetleri durdurması için baskı gören Amazon, PayPal, Visa ve Mastercard’a misilleme yaptı. Misilleme, bu siteleri kapatan ve büyük ölçekli şirket kayıplarına neden olan DDoS saldırıları şeklinde geldi.

Küresel hükümet çabalarına rağmen, hacktivizm dikkate alınması gereken bir güç haline geldi ve hala kitlesel bozulmaya neden olma yeteneğine sahip.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »