ozztech_logo_white

Heuristic Analysis Nedir?

Heuristic Analysis Nedir?

Heuristic Analysis, şüpheli özellikler için kodu inceleyerek virüsleri tespit etme yöntemidir.

Geleneksel virüs algılama yöntemleri, bir programdaki kodu, daha önce karşılaşılmış, analiz edilmiş ve bir veritabanına kaydedilmiş bilinen virüs türlerinin koduyla karşılaştırarak kötü amaçlı yazılımları tanımlamayı içerir – imza algılama olarak bilinir.

Kullanışlı ve halen kullanımda olan imza tespit yöntemi, yüzyılın başlarında patlayan ve her zaman ortaya çıkmaya devam eden yeni tehditlerin gelişmesi nedeniyle daha da sınırlı hale geldi.

Bu soruna karşı koymak için buluşsal model, bilinmeyen, yeni virüslerde ve mevcut tehditlerin değiştirilmiş sürümlerinde ve bilinen kötü amaçlı yazılım örneklerinde bulunabilen şüpheli özellikleri tespit etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Siber suçlular sürekli olarak yeni tehditler geliştiriyor ve buluşsal analiz, günlük olarak görülen bu yeni tehditlerin büyük hacmiyle başa çıkmak için kullanılan tek yöntemlerden biridir.

Buluşsal analiz, aynı zamanda , sürekli değişen ve uyum sağlayan kötü amaçlı kod terimi olan polimorfik virüslerle mücadele edebilen birkaç yöntemden biridir. 

Heuristic Analysis Nasıl Çalışır?

Heuristic Analysis bir dizi farklı teknik kullanabilir. Statik buluşsal analiz olarak bilinen bir buluşsal yöntem, şüpheli bir programın derlenmesini ve kaynak kodunu incelemeyi içerir. Bu kod daha sonra zaten bilinen ve buluşsal veri tabanında bulunan virüslerle karşılaştırılır. Kaynak kodun belirli bir yüzdesi buluşsal veritabanındaki herhangi bir şeyle eşleşirse, kod olası bir tehdit olarak işaretlenir.

Başka bir yöntem dinamik buluşsal yöntemler olarak bilinir. Bilim adamları, insanları tehlikeye atmadan şüpheli bir şeyi analiz etmek istediklerinde, maddeyi güvenli bir laboratuvar gibi kontrollü bir ortamda tutar ve testler yaparlar. Süreç, buluşsal analiz için benzer – ancak sanal bir dünyada.

Şüpheli programı veya kod parçasını özel bir sanal makine veya sanal alan içinde yalıtır ve virüsten koruma programına kodu test etme ve şüpheli dosyanın çalışmasına izin verilirse ne olacağını simüle etme şansı verir. Her komutu etkinleştirildiği gibi inceler ve kendi kendini çoğaltma, dosyaların üzerine yazma ve virüslerde yaygın olan diğer eylemler gibi şüpheli davranışları arar.

Potansiyel sorunlar

Heuristic Analysis, yeni tehditleri belirlemek için idealdir, ancak etkili olması için buluşsal yöntemlerin, yeni tehditlerin mümkün olan en iyi tespitini sağlamak üzere, ancak tamamen masum kod üzerinde yanlış pozitifler oluşturmadan dikkatlice ayarlanması gerekir.

Bu nedenle, buluşsal araçlar genellikle gelişmiş bir antivirüs cephaneliğinde yalnızca bir silahtır. Tipik olarak, imza analizi ve diğer proaktif teknolojiler gibi diğer virüs algılama yöntemleriyle birlikte dağıtılırlar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »