OzzTech - Heuristic Analysis Nedir?

Heuristic Analysis Nedir?

Heuristic Analysis Nedir?

Heuristic Analysis, şüpheli özellikler için kodu inceleyerek virüsleri tespit etme yöntemidir.

Geleneksel virüs algılama yöntemleri, bir programdaki kodu, daha önce karşılaşılmış, analiz edilmiş ve bir veritabanına kaydedilmiş bilinen virüs türlerinin koduyla karşılaştırarak kötü amaçlı yazılımları tanımlamayı içerir - imza algılama olarak bilinir.

Kullanışlı ve halen kullanımda olan imza tespit yöntemi, yüzyılın başlarında patlayan ve her zaman ortaya çıkmaya devam eden yeni tehditlerin gelişmesi nedeniyle daha da sınırlı hale geldi.

Bu soruna karşı koymak için buluşsal model, bilinmeyen, yeni virüslerde ve mevcut tehditlerin değiştirilmiş sürümlerinde ve bilinen kötü amaçlı yazılım örneklerinde bulunabilen şüpheli özellikleri tespit etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Siber suçlular sürekli olarak yeni tehditler geliştiriyor ve buluşsal analiz, günlük olarak görülen bu yeni tehditlerin büyük hacmiyle başa çıkmak için kullanılan tek yöntemlerden biridir.

Buluşsal analiz, aynı zamanda , sürekli değişen ve uyum sağlayan kötü amaçlı kod terimi olan polimorfik virüslerle mücadele edebilen birkaç yöntemden biridir. 

Heuristic Analysis Nasıl Çalışır?

Heuristic Analysis bir dizi farklı teknik kullanabilir. Statik buluşsal analiz olarak bilinen bir buluşsal yöntem, şüpheli bir programın derlenmesini ve kaynak kodunu incelemeyi içerir. Bu kod daha sonra zaten bilinen ve buluşsal veri tabanında bulunan virüslerle karşılaştırılır. Kaynak kodun belirli bir yüzdesi buluşsal veritabanındaki herhangi bir şeyle eşleşirse, kod olası bir tehdit olarak işaretlenir.

Başka bir yöntem dinamik buluşsal yöntemler olarak bilinir. Bilim adamları, insanları tehlikeye atmadan şüpheli bir şeyi analiz etmek istediklerinde, maddeyi güvenli bir laboratuvar gibi kontrollü bir ortamda tutar ve testler yaparlar. Süreç, buluşsal analiz için benzer - ancak sanal bir dünyada.

Şüpheli programı veya kod parçasını özel bir sanal makine veya sanal alan içinde yalıtır ve virüsten koruma programına kodu test etme ve şüpheli dosyanın çalışmasına izin verilirse ne olacağını simüle etme şansı verir. Her komutu etkinleştirildiği gibi inceler ve kendi kendini çoğaltma, dosyaların üzerine yazma ve virüslerde yaygın olan diğer eylemler gibi şüpheli davranışları arar.

Potansiyel sorunlar

Heuristic Analysis, yeni tehditleri belirlemek için idealdir, ancak etkili olması için buluşsal yöntemlerin, yeni tehditlerin mümkün olan en iyi tespitini sağlamak üzere, ancak tamamen masum kod üzerinde yanlış pozitifler oluşturmadan dikkatlice ayarlanması gerekir.

Bu nedenle, buluşsal araçlar genellikle gelişmiş bir antivirüs cephaneliğinde yalnızca bir silahtır. Tipik olarak, imza analizi ve diğer proaktif teknolojiler gibi diğer virüs algılama yöntemleriyle birlikte dağıtılırlar.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.