ozztech_logo_white

Hydra Nedir?

Hydra Nedir

Hydra, bilgisayarlarda, sistemlerde ve ağlarda şifreleri kırmak ve oturum açmak için kullanılan iyi bilinen bir yazılımdır. Basit, hızlı ve güvenilirdir; bu, Hydra yazılımının parolaları tahmin edilmesi kolay olanlar için ideal olduğu, ancak daha karmaşık oturum açma sistemlerinde o kadar usta olmadığı anlamına gelir. Bu makale Hydra yazılımının ne olduğunu ve buna karşı nasıl savunulacağını açıklamaktadır.

1. Hydra Yazılımı Nedir?

Şifreleri kırmak için kullanılan bir kaba kuvvet aracıdır; bu, esas olarak, giriş bilgilerini tahmin etmek için bir şifre barajı göndermek için yazılımı kullandığı anlamına gelir. Çoğu insan, çevrimiçi varlığınızdan oldukça kolay tahmin edilebilecek aşırı basit parolalara sahiptir; örneğin sevdiklerinin adı, doğum günü, favori spor takımı vb. Bu, yeterli sosyal mühendislik ve sınırsız sayıda tahmin ile doğru şifreyi bulma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.

Hydra yazılımı, doğru olanı bulana kadar oluşturulan bir listedeki her bir şifreyi sistematik olarak gözden geçirerek bunu otomatik bir süreç haline getirir.

2. Hydra Saldırılarına Karşı Nasıl Savunma Yapılır

Hydra saldırıları inanılmaz derecede karmaşık bir bilgisayar korsanlığı değildir, ancak girişte attığı parolaların basitliği ve hacmi nedeniyle çalışır. Hydra saldırılarına karşı korunmanın en basit ve en güvenilir yolu, şifrenizi kırılması zor hale getirmektir. True North ITG , birisinin sosyal medyadan öğrenebileceği hiçbir şeyi kullanmamanızı, onu ‘123’ ya da içinde bulunduğumuz yılda bitirmekten kaçınmanızı ve bir sembol ve rakam karışımı kullanmanızı önerir.

Başka bir savunma, belirli sayıda başarısız kimlik doğrulama girişiminden sonra hesap erişimini otomatik olarak engellemek veya devre dışı bırakmaktır. Bu, Hydra’nın tamamen engellenmeden önce önceden belirlenmiş sayıda başarısız oturum açmaya (genellikle 5 civarında) izin verilmesini önleyecektir.

Daha da güvenli bir savunma, çift kimlik doğrulama sürecini etkinleştirmektir, bu nedenle parolanın yanı sıra benzersiz bir kod gibi ikinci bir oturum açma adımına ihtiyacınız vardır. Hydra yazılımı bu eklenen adım için ayarlanmamıştır, dolayısıyla bu, daha sıkıcı bir oturum açma işlemi olmasına rağmen anında güvenlik sağlar.

3. Bilgileri Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bu yazılım gibi saldırı araçları yeni bir şey değildir ve bu kaba kuvvet araçlarına karşı savunma oluşturmak kesinlikle mümkündür, ancak genel olarak güvenliğinize daha geniş bir açıdan bakmak ve birkaç temel kurala uymak da faydalı olacaktır. Mümkünse, mümkün olduğunca çok hassas bilgiyi koruyun. Bilgileri izole edin ve şifreleyin, böylece bir saldırı olsa bile ek koruma katmanları olur.

Ağ kullanıcılarını mümkün olduğunca bilgisayar tarafından oluşturulan parolaları kullanmaya zorlayın ve daha da fazla koruma için sistem parolaları yerine güvenlik belirteçlerini bile düşünebilirsiniz. Zayıf noktaları ve iyileştirme yollarını bulmak için kendi ağınıza saldırmak için düzenli olarak testler yapın.

Hydra yazılımı, piyasadaki en karmaşık bilgisayar korsanlığı yazılımı değildir ve kesinlikle yenilmez değildir. Güvenliğinizde yapılacak birkaç basit değişiklik, Hydra yazılımının sisteminizi ihlal etmesini önlemek için yeterlidir, ancak bu, çoğu insanın onları hatırlamak için basit şifrelere güvendiği gerçeğine dayanır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »