OzzTech - Hydra Nedir?

Hydra Nedir?

Hydra Nedir

Hydra, bilgisayarlarda, sistemlerde ve ağlarda şifreleri kırmak ve oturum açmak için kullanılan iyi bilinen bir yazılımdır. Basit, hızlı ve güvenilirdir; bu, Hydra yazılımının parolaları tahmin edilmesi kolay olanlar için ideal olduğu, ancak daha karmaşık oturum açma sistemlerinde o kadar usta olmadığı anlamına gelir. Bu makale Hydra yazılımının ne olduğunu ve buna karşı nasıl savunulacağını açıklamaktadır.

1. Hydra Yazılımı Nedir?

Şifreleri kırmak için kullanılan bir kaba kuvvet aracıdır; bu, esas olarak, giriş bilgilerini tahmin etmek için bir şifre barajı göndermek için yazılımı kullandığı anlamına gelir. Çoğu insan, çevrimiçi varlığınızdan oldukça kolay tahmin edilebilecek aşırı basit parolalara sahiptir; örneğin sevdiklerinin adı, doğum günü, favori spor takımı vb. Bu, yeterli sosyal mühendislik ve sınırsız sayıda tahmin ile doğru şifreyi bulma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.

Hydra yazılımı, doğru olanı bulana kadar oluşturulan bir listedeki her bir şifreyi sistematik olarak gözden geçirerek bunu otomatik bir süreç haline getirir.

2. Hydra Saldırılarına Karşı Nasıl Savunma Yapılır

Hydra saldırıları inanılmaz derecede karmaşık bir bilgisayar korsanlığı değildir, ancak girişte attığı parolaların basitliği ve hacmi nedeniyle çalışır. Hydra saldırılarına karşı korunmanın en basit ve en güvenilir yolu, şifrenizi kırılması zor hale getirmektir. True North ITG , birisinin sosyal medyadan öğrenebileceği hiçbir şeyi kullanmamanızı, onu '123' ya da içinde bulunduğumuz yılda bitirmekten kaçınmanızı ve bir sembol ve rakam karışımı kullanmanızı önerir.

Başka bir savunma, belirli sayıda başarısız kimlik doğrulama girişiminden sonra hesap erişimini otomatik olarak engellemek veya devre dışı bırakmaktır. Bu, Hydra'nın tamamen engellenmeden önce önceden belirlenmiş sayıda başarısız oturum açmaya (genellikle 5 civarında) izin verilmesini önleyecektir.

Daha da güvenli bir savunma, çift kimlik doğrulama sürecini etkinleştirmektir, bu nedenle parolanın yanı sıra benzersiz bir kod gibi ikinci bir oturum açma adımına ihtiyacınız vardır. Hydra yazılımı bu eklenen adım için ayarlanmamıştır, dolayısıyla bu, daha sıkıcı bir oturum açma işlemi olmasına rağmen anında güvenlik sağlar.

3. Bilgileri Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bu yazılım gibi saldırı araçları yeni bir şey değildir ve bu kaba kuvvet araçlarına karşı savunma oluşturmak kesinlikle mümkündür, ancak genel olarak güvenliğinize daha geniş bir açıdan bakmak ve birkaç temel kurala uymak da faydalı olacaktır. Mümkünse, mümkün olduğunca çok hassas bilgiyi koruyun. Bilgileri izole edin ve şifreleyin, böylece bir saldırı olsa bile ek koruma katmanları olur.

Ağ kullanıcılarını mümkün olduğunca bilgisayar tarafından oluşturulan parolaları kullanmaya zorlayın ve daha da fazla koruma için sistem parolaları yerine güvenlik belirteçlerini bile düşünebilirsiniz. Zayıf noktaları ve iyileştirme yollarını bulmak için kendi ağınıza saldırmak için düzenli olarak testler yapın.

Hydra yazılımı, piyasadaki en karmaşık bilgisayar korsanlığı yazılımı değildir ve kesinlikle yenilmez değildir. Güvenliğinizde yapılacak birkaç basit değişiklik, Hydra yazılımının sisteminizi ihlal etmesini önlemek için yeterlidir, ancak bu, çoğu insanın onları hatırlamak için basit şifrelere güvendiği gerçeğine dayanır.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.