OzzTech - Kerberos Kimlik Doğrulaması Nedir?

Kerberos Kimlik Doğrulaması Nedir?

Kerberos Kimlik Doğrulaması nedir

Adını Yunan mitolojisindeki üç başlı bekçi köpeğinden alan Kerberos, MIT tarafından oluşturulan bir üçüncü taraf ağ kimlik doğrulama protokolüdür. Kerberos, güvenli olmayan ağlarda bile istemci/sunucu uygulamalarıyla güvenli kimlik doğrulaması sağlamak için gizli anahtar şifrelemesini kullanır. Bir kullanıcının özgünlüğünü belirlemek için, istemci ve sunucu, olağan kullanıcı kimliği ve parola kombinasyonu yerine 'bilet' adı verilen şifreli anahtarları ileri geri geçirir.

Kerberos, herhangi bir parolayı yerel olarak saklamaktan veya herhangi bir parolayı internet üzerinden göndermek zorunda kalmaktan tamamen kaçınmak için tasarlanmıştır ve karşılıklı kimlik doğrulaması sağlar, yani hem kullanıcının hem de sunucunun orijinalliğinin doğrulandığı anlamına gelir.

Kerberos Kimlik Doğrulaması Nasıl Çalışır?

Bir sistem içindeki her kullanıcı - "müdür" olarak anılır - benzersiz bir biletle başlar. Bu biletler, Kerberos Anahtar Dağıtım Merkezi olarak da bilinen ve genellikle KDC olarak adlandırılan kimlik doğrulama sunucusu tarafından verilir ve belirli ilkeleri tanımlamak için kullanılır. Bilet, gizli bir anahtarla şifrelenir ve bir müdürün kimlik bilgileriyle ilgili çeşitli bilgileri depolar.

Bu gizli anahtar, yalnızca kimlik doğrulama sunucusu ile istemcinin erişmeye çalıştığı sunucu arasında paylaşılan bir sırdır, bu nedenle bileti talep eden istemci verilen biletin içeriğini bilemez veya değiştiremez. Kerberos ayrıca simetrik anahtar şifrelemesi kullanır, yani şifreleme ve şifre çözme için aynı anahtar kullanılır.

Bilet, genel olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, müdür hakkında bilgiler içerir:

  • oturum anahtarı
  • İstekte bulunan kullanıcının kimliği - bu genellikle bir kullanıcı adıdır
  • İsteğin gönderildiği sunucu/hizmet
  • Belirli bileti kullanma yetkisi olan cihazın istemci tarafı IP adresi
  • Biletin sona erme süresi (genellikle 10 saat)
  • Biletin üretim zamanı

Kerberos bölgesinin (makineler ve ilkeler topluluğu) yöneticisi, belirli kullanıcılara biletlerin verilmesini engelleyebilir, ancak bir bilet düzenlendikten sonra iptal edemez. Bu nedenle, her biletin kendisiyle ilişkili bir sona erme süresi olması önemlidir.

Bir bilet almak için istemci, bağlanmak istediği sunucu hakkında bilgileri içeren kimlik doğrulama sunucusuna bir istek gönderir. Kimlik doğrulama sunucusu daha sonra istemcinin kullanıcı adının KDC veritabanında olup olmadığını kontrol eder. Kullanıcı adı geçerliyse, kimlik doğrulama sunucusu, oturum anahtarı eklenmiş bir bilet oluşturur ve yayınlar. Bu işlemle, kullanıcının parolasının, kimlik doğrulama sunucusunun veritabanında bile, hiçbir zaman şifrelenmemiş bir biçimde saklanması gerekmez.

Neden Önemlidir?

İnternet üzerinden herhangi bir bilgi gönderildiğinde, bu bilgiler potansiyel kötü niyetli saldırganlar da dahil olmak üzere dış kaynaklara maruz kalmayı artırdı. Bilgisayar korsanları, parolalar ileri geri gönderilirken parolaları ağlardan kaldırmaya çalışmak için genellikle araçlar kullanır. Bu güvenlik açığı nedeniyle, bir ağ üzerinden bir parola gönderildiğinde şifrelenmiş olduğunu garanti etmek her zaman çok daha güvenlidir. Kerberos parola doğrulaması bunun doğru olduğundan emin olur ve ayrıca isteği gönderen istemcinin kimliğini doğrular.

Güvenlik duvarları, dışarıdan izinsiz girişlere veya kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı iyi bir savunma şeklidir, ancak genellikle saldırıların bir ağın dışından geldiği varsayımı altında çalışırlar. Bu, ağa zaten erişimi olan kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırılar için kapıyı sonuna kadar açık bırakır. Kerberos kimlik doğrulama işlemi ise olası izinsiz girişin konumundan bağımsız olarak çalışır.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.