OzzTech - Kimlik Avı Saldırısında Sahte COVID-19 Aşı Formları Kullanıldı

Kimlik Avı Saldırısında Sahte COVID-19 Aşı Formları Kullanıldı

Kimlik Avı Saldırısında Sahte COVID-19 Aşı Formları Kullanıldı

Güvenlik firması INKY'nin analistlerine göre, yakın zamanda ortaya çıkarılan bir kimlik avı kampanyası, sahte COVID-19 aşı formları kullandı ve çalışanların bu sonbaharda ofislerine dönüp dönmeyecekleri konusundaki kafa karışıklığından yararlandı .

INKY araştırmacılarına göre, bu ayın başlarında aktif olan bu kimlik avı kampanyası sırasında, dolandırıcıların, hedeflenen şirketin insan kaynakları departmanından geldiği iddia edilen çalışanlara gerçekçi görünümlü e-postalar göndermek için güvenliği ihlal edilmiş e-posta hesaplarını kullandığı ortaya çıktı. Bu iletiler, kurbanları Microsoft Outlook kimlik bilgilerini toplamak için bir kimlik avı sayfasına götürecek kötü amaçlı bir PDF bağlantısı içeriyordu.

Rapora göre, bazı durumlarda dolandırıcılar tam ad, doğum tarihi ve posta adresi gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri de çalmaya çalıştı.

INKY analistlerine göre, kimlik bilgileri toplandıktan sonra kurban, California'daki bir Santa Clara County hükümet web sitesine yönlendirildi ve halka COVID-19 bilgileri sağlandı. Bu, kurbanların kafasını karıştırmak ve dikkatleri saldırıdan uzaklaştırmak için tasarlandı.

Bu özel kimlik avı kampanyası COVID-19 Delta varyantı yayılmasını ve salgın bu faz sonbaharda ofisleri dönen çalışanları nasıl etkileyebileceğine (bkz ilgili sosyal mühendislik teknikleri kullanılarak dikkate değerdir 

Rapora göre, "Ağustos ayına kadar, Delta varyantı herkesin normale dönme umutlarını gölgede bıraktı. İlk olarak, aşılanmış işçiler neredeyse yenilmez hissettiler". "Ardından çığır açan vakalar haber yapmaya başladı. Bu karışıklık, siyah şapkaların yeni bir kimlik avı biçimini tanıtması için mükemmel bir ortamdı."

INKY raporu, bu özel kampanyanın sınırlı sayıda çalışan gelen kutusunda (yaklaşık 60) göründüğünü ve saldırıların devam edip etmediği veya şu anda durup durmadığı net olmasa da başarılı görünmediğini belirtiyor.

Saldırı Süreci

Kimlik avı e-postalarının meşru hesaplardan geldiği anlaşıldığından, mesajlar gönderen politikası çerçevesi veya SPF gibi güvenlik araçlarını atlayabildi; etki alanı anahtarları tanımlanmış posta veya DKIM; ve DMARC olarak da bilinen etki alanı tabanlı mesaj doğrulama, raporlama ve uygunluk; rapora göre.

"Standart güvenlik kontrollerinden kaçmak için yasal ancak ele geçirilmiş e-posta hesaplarından yemler gönderdi. Alıcı tıkladığında, güvenilir bir markayı taklit eden ele geçirilmiş bir web sayfasına götürüldü. Kimlik avcıları, ele geçirilmiş bir site kullandıkları için, istismarları henüz gerçekleşmemişti. herhangi bir tehdit istihbarat beslemesinde göründü" diyor raporda.

Kimlik avı e-postaları, bir PDF dosyasına bağlantı içeren mavi bir bağlantı metni içeriyordu - "Certification-Vaccination-Status-Form.pdf." Bağlantı tıklandığında, hedeflenen çalışanı bir Microsoft Outlook web uygulaması oturum açma sayfasını taklit eden kötü niyetli bir etki alanına götürdü. Rapora göre, bu açılış sayfası daha sonra kimlik bilgilerini toplamak için kullanıldı.

Diğer Kimlik Avı Kampanyaları

Güvenlik firması Proofpoint tarafından bu ayın başlarında yayınlanan bir rapora göre, Haziran ayından bu yana, Delta varyantıyla ilgili endişeler arttıkça COVID-19 temalı kimlik avı saldırılarının sayısı arttı .

Raporda, "Proofpoint verilerindeki COVID-19 temalarındaki artış, son derece bulaşıcı COVID-19 Delta varyantına yönelik kamu ilgisiyle uyumlu" deniyor. "Küresel Google Trend verilerine göre, dünya çapında 'Delta varyantı' için yapılan aramalar ilk olarak Haziran 2021'de geçen hafta zirveye ulaştı ve şu ana kadar Ağustos 2021'e kadar devam etti."

Kuruluşunuzu bu tarz tehditlerden korumak için Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojilerinden Siber Güvenlik Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.