ozztech_logo_white

Kimlik Avı Saldırısında Sahte COVID-19 Aşı Formları Kullanıldı

Kimlik Avı Saldırısında Sahte COVID-19 Aşı Formları Kullanıldı

Güvenlik firması INKY’nin analistlerine göre, yakın zamanda ortaya çıkarılan bir kimlik avı kampanyası, sahte COVID-19 aşı formları kullandı ve çalışanların bu sonbaharda ofislerine dönüp dönmeyecekleri konusundaki kafa karışıklığından yararlandı .

INKY araştırmacılarına göre, bu ayın başlarında aktif olan bu kimlik avı kampanyası sırasında, dolandırıcıların, hedeflenen şirketin insan kaynakları departmanından geldiği iddia edilen çalışanlara gerçekçi görünümlü e-postalar göndermek için güvenliği ihlal edilmiş e-posta hesaplarını kullandığı ortaya çıktı. Bu iletiler, kurbanları Microsoft Outlook kimlik bilgilerini toplamak için bir kimlik avı sayfasına götürecek kötü amaçlı bir PDF bağlantısı içeriyordu.

Rapora göre, bazı durumlarda dolandırıcılar tam ad, doğum tarihi ve posta adresi gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri de çalmaya çalıştı.

INKY analistlerine göre, kimlik bilgileri toplandıktan sonra kurban, California’daki bir Santa Clara County hükümet web sitesine yönlendirildi ve halka COVID-19 bilgileri sağlandı. Bu, kurbanların kafasını karıştırmak ve dikkatleri saldırıdan uzaklaştırmak için tasarlandı.

Bu özel kimlik avı kampanyası COVID-19 Delta varyantı yayılmasını ve salgın bu faz sonbaharda ofisleri dönen çalışanları nasıl etkileyebileceğine (bkz ilgili sosyal mühendislik teknikleri kullanılarak dikkate değerdir 

Rapora göre, “Ağustos ayına kadar, Delta varyantı herkesin normale dönme umutlarını gölgede bıraktı. İlk olarak, aşılanmış işçiler neredeyse yenilmez hissettiler”. “Ardından çığır açan vakalar haber yapmaya başladı. Bu karışıklık, siyah şapkaların yeni bir kimlik avı biçimini tanıtması için mükemmel bir ortamdı.”

INKY raporu, bu özel kampanyanın sınırlı sayıda çalışan gelen kutusunda (yaklaşık 60) göründüğünü ve saldırıların devam edip etmediği veya şu anda durup durmadığı net olmasa da başarılı görünmediğini belirtiyor.

Saldırı Süreci

Kimlik avı e-postalarının meşru hesaplardan geldiği anlaşıldığından, mesajlar gönderen politikası çerçevesi veya SPF gibi güvenlik araçlarını atlayabildi; etki alanı anahtarları tanımlanmış posta veya DKIM; ve DMARC olarak da bilinen etki alanı tabanlı mesaj doğrulama, raporlama ve uygunluk; rapora göre.

“Standart güvenlik kontrollerinden kaçmak için yasal ancak ele geçirilmiş e-posta hesaplarından yemler gönderdi. Alıcı tıkladığında, güvenilir bir markayı taklit eden ele geçirilmiş bir web sayfasına götürüldü. Kimlik avcıları, ele geçirilmiş bir site kullandıkları için, istismarları henüz gerçekleşmemişti. herhangi bir tehdit istihbarat beslemesinde göründü” diyor raporda.

Kimlik avı e-postaları, bir PDF dosyasına bağlantı içeren mavi bir bağlantı metni içeriyordu – “Certification-Vaccination-Status-Form.pdf.” Bağlantı tıklandığında, hedeflenen çalışanı bir Microsoft Outlook web uygulaması oturum açma sayfasını taklit eden kötü niyetli bir etki alanına götürdü. Rapora göre, bu açılış sayfası daha sonra kimlik bilgilerini toplamak için kullanıldı.

Diğer Kimlik Avı Kampanyaları

Güvenlik firması Proofpoint tarafından bu ayın başlarında yayınlanan bir rapora göre, Haziran ayından bu yana, Delta varyantıyla ilgili endişeler arttıkça COVID-19 temalı kimlik avı saldırılarının sayısı arttı .

Raporda, “Proofpoint verilerindeki COVID-19 temalarındaki artış, son derece bulaşıcı COVID-19 Delta varyantına yönelik kamu ilgisiyle uyumlu” deniyor. “Küresel Google Trend verilerine göre, dünya çapında ‘Delta varyantı’ için yapılan aramalar ilk olarak Haziran 2021’de geçen hafta zirveye ulaştı ve şu ana kadar Ağustos 2021’e kadar devam etti.”

Kuruluşunuzu bu tarz tehditlerden korumak için Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojilerinden Siber Güvenlik Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »