ozztech_logo_white

Konfigürasyon Sapması

Konfigürasyon Sapması

Konfigürasyon sapması, bilgisayarlar veya cihazlar arasında tutarsız CI’lerden kaynaklanır. Yazılımda veya donanım üzerinde geçici değişiklikler yapıldığında veya kapsamlı ve sistematik bir şekilde kaydedilip takip edilmediği zaman, veri merkezi ortamlarında konfigürasyon sapması oluşur.

Konfigürasyon sapmaları, sistemlerinizdeki yüksek kullanılabilirlik hatasından sorumludur. Ve, olağanüstü durum kurtarma sistemi hatalarını oluşturur. Yöneticilerin olası yapılandırma sapmalrına karşı sistemleri koruyabilmesi için yapması gerekenler:

 • Donanım aygıtlarının ağ adresleri nelerdir?
 • Üzerlerinde hangi yazılım sürümleri çalışıyor?
 • Hangi güncellemeler uygulandı?

Sorularının net ve detaylı cevaplarını sağlayan raporlar oluşturmalıdır.

Yöneticilerin yapılandırma kaymasını önlemelerine yardımcı olmak için

Özel yapılandırma yönetimi veritabanı (CMDB): Yöneticilerin, yapılandırma sapmalarını önlemesine yardımcı olan bir yazılımdır. Bu tarz yazılımlar:

 1. CMDB’ye dahil olacak konfigürasyon öğelerinin tanımlanmasını standartlaştırır.
 2. CMDB’deki verilerin sadece yetkili personelin değiştirilmesini sağlar.
 3. Yöneticilerin rastgele bir anda herhangi bir konfigürasyon öğesinin anlık durumunu görüntüleyebilir.
 4. Yöneticilerin rastgele bir anda herhangi bir konfigürasyon öğesinin denetimler yoluyla doğrulamasına olanak tanır.
 5. CMDB yanlış yapmamaya özen göstererek verilerin doğru olmasını sağlar.

Konfigürasyon Sapması Olduğu Zaman Ne Yapabiliriz?

Konfigürasyon sapması önlemek için ortamlarınızı düzenli olarak temizleyin. Daha sonra otomatik araçlar veya sanal makineler kullanarak yeniden oluşturun. Örneğin, tasarım aşamasının otomatik olması, hatta geçici değişikliklerin olasılığını dışlamaz. Ve ortamları korumak için yeniden oluşturmak için senkronize edilmek istendiğinde, bu son tarihler ve diğer öncelikler gibi kısıtlamalar nedeniyle her zaman gerçekleşmez.

Peki konfigürasyon Sapmasını Nasıl Daha İyi yönetebilirsiniz? 

 1. Öncelikle bilinmesi gerekir ki konfigürasyon sapması doğrudan engellenemez.
 2. Konfigürasyon sapmasını izlemek ve tespit etmek için işe yaracak bir araç kullanabilirsiniz.
 3. Sapmanın oluştuğuna dair sorumlu mühendisleri bilgilendirilir. Böylece mühendisler, yayın döngüsünü gerçekten etkilemeden önce proaktif bir şekilde sorunu çözebilirler.

İyi bir konfigürasyon Sapması yönetimi aracı değişiklikleri meydana geldikçe algılamanıza, planlanan değişiklikleri uygulanmadan önce ve sonra verileri karşılaştırmanıza, ortamları diğer ortamlarla ve daha sonra kendileriyle karşılaştırmanızı sağlar. Ayrıca, yapılan tüm değişikliklerin denetimini sağlar ve beklenmedik değişiklikleri algılayarak otomatik bildirimler. Böylece gerçekleştirilen herhangi bir düzeltmenin, uygulama veya yayın döngüsü hatası olmasından ziyade bildirim uyarılarına yanıt olarak gerçekleşir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »