OzzTech - Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Malware yani türkçe anlamıyla kötü amaçlı yazılım, siber suçlular tarafından veri çalmak, bilgisayarlara ve sistemlerine zarar vermek veya onları yok etmek için geliştirilen herhangi bir müdahaleci yazılımı ifade eder. Yaygın kötü amaçlı yazılım örnekleri arasında virüsler, solucanlar, Truva atı virüsleri, casus yazılımlar, reklam yazılımları ve fidye yazılımları bulunur. Son kötü amaçlı yazılım saldırıları, çok fazla verileri sızdırdı.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı ağımı nasıl koruyabilirim?

Tipik olarak, işletmeler zararları durdurmak için koruyucu araçlara odaklanır. İşletmeler çevreyi güvence altına alarak güvende olduklarını sanmaktadırlar. Bununla birlikte, bazı gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar en nihayetinde ağınıza girecektir. Sonuç olarak, çevre savunmalarından kaçan kötü amaçlı yazılımları sürekli olarak izleyen ve tespit eden teknolojilerin kullanılması çok önemlidir. Yeterli gelişmiş kötü amaçlı yazılım koruması, yüksek düzeyde ağ görünürlüğü ve zeka ile birlikte birden çok güvenlik katmanı gerektirmektedir.

Nasıl tespit edilir ve Yanıt verilir?

Kötü amaçlı yazılımlar kaçınılmaz olarak networkünüze sızacaktır. Buna karşın önemli görünürlük ve ihlal tespiti sağlayan savunmalarınız olmalıdır. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için kötü niyetli aktörleri hızlı bir şekilde tanımlayabilmeniz gerekir. Bunu sağlayabilmek için sürekli network taraması yapılması gerekmektedir. Tehdit belirlendikten sonra, kötü amaçlı yazılımı ağınızdan kaldırmanız gerekir. Günümüzde kullanılan antivirüs ürünleri, gelişmiş siber tehditlere karşı koruma sağlamak için ne yazık ki yeterli değil.

 • Virus
  Virüsler, kötü amaçlı yazılımların bir alt grubudur. Virüs, kodunu yürütmek ve ana bilgisayardan ana bilgisayara yayılmak için makroları destekleyen bir belgeye veya dosyaya eklenen kötü amaçlı yazılımdır. İndirildikten sonra, dosya açılıp kullanımda olana kadar virüs uykuda kalacaktır. Virüsler, bir sistemin çalışma yeteneğini bozmak için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, virüsler önemli operasyonel sorunlara ve veri kaybına neden olabilir.
 • Solucanlar (Worms)
  Solucanlar, hızla çoğalan ve ağ içindeki herhangi bir cihaza yayılan bir diğer kötü amaçlı yazılımdır. Virüslerin aksine, solucanların yayılmak için ana bilgisayar programlarına ihtiyacı yoktur. Bir solucan, üstel bir hızla çoğalmadan ve dağılmadan önce indirilen bir dosya veya ağ bağlantısı aracılığıyla bir cihaza bulaşır. Virüsler gibi solucanlar da bir cihazın işlemlerini ciddi şekilde bozabilir ve veri kaybına neden olabilir.
 • Truva virüsü
  Truva atı virüsleri, yardımcı yazılım programları olarak gizlenirler. Kullanıcı bir kez indirdiğinde, Truva atı virüsü hassas verilere erişebilir ve ardından verileri değiştirebilir, engelleyebilir veya silebilir. Bu, cihazın performansı için son derece zararlı olabilir. Normal virüsler ve solucanlardan farklı olarak, Truva atı virüsleri kendi kendine çoğalmak için tasarlanmamıştır.
 • Casus Yazılım
  Casus yazılım, bir bilgisayarda gizlice çalışan ve uzaktaki bir kullanıcıya rapor veren kötü amaçlı yazılımdır. Casus yazılımlar, bir cihazın işlemlerini basitçe kesintiye uğratmak yerine, hassas bilgileri hedefler ve predatorslara uzaktan erişim sağlayabilir. Casus yazılımlar genellikle finansal veya kişisel bilgileri çalmak için kullanılır. Spesifik bir casus yazılım türü olan Keylogger, şifreleri ve kişisel bilgileri ortaya çıkarmak için tuş vuruşlarınızı kaydeden bir yazılım türüdür.
 • Reklam Yazılımı
  Adware, bilgisayar kullanımınızla ilgili verileri toplamak ve size uygun reklamları sağlamak için kullanılan kötü amaçlı yazılımdır. Reklam yazılımları her zaman tehlikeli değildir ama, bazı durumlarda reklam yazılımları sisteminizde sorunlara neden olabilir. Adware, tarayıcınızı güvenli olmayan sitelere yönlendirebilir. Hatta Truva atları ve casus yazılımları dahi içerebilir. Ek olarak, üst düzey reklam yazılımı, sisteminizi fark edilir ölçüde yavaşlatabilir. Tüm reklam yazılımları kötü amaçlı olmadığından, bu programları sürekli ve akıllı bir şekilde tarayan korumaya sahip olmak önemlidir.
 • Fidye yazılımı
  Fidye yazılımı, bir sistem içindeki hassas bilgilere erişim sağlayan, bu bilgileri kullanıcının erişemeyeceği şekilde şifreleyen ve ardından serbest bırakılacak veriler için finansal bir ödeme talep eden kötü amaçlı yazılımdır. Fidye yazılımı genellikle bir kimlik avı (phishing) dolandırıcılığının parçasıdır. Kullanıcı, gizlenmiş bir bağlantıya tıklayarak fidye yazılımını indirir. Saldırgan, yalnızca bildiği matematiksel bir anahtarla açılabilen belirli bilgileri şifrelemeye devam eder. Saldırgan ödeme aldığında, verilerin kilidi açılır.
 • Dosyasız kötü amaçlı yazılım
  Bellekte yerleşik bir dosyasız kötü amaçlı yazılım türüdür. Terimin önerdiği gibi, sabit sürücüdeki dosyalardan değil, mağdurun bilgisayarının belleğinden çalışan kötü amaçlı yazılım türüdür. Taranacak dosya olmadığından, tespit edilmesi geleneksel kötü amaçlı yazılımlara göre çok daha zordur. Ayrıca, mağdurun bilgisayarı yeniden başlatıldığında kötü amaçlı yazılım ortadan kalktığı için adli tıpı daha da zorlaştırır. Dosyasız kötü amaçlı yazılımlara örnek olarak; 2017'nin sonlarında, Cisco Talos tehdit istihbarat ekibi, DNS Messenger adını verdikleri bir dosyasız kötü amaçlı yazılım verilebilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.