ozztech_logo_white

Metasploit Nedir?

Metasploit Nedir

Metasploit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Metasploit, ağlar ve sunuculardaki sistematik güvenlik açıklarını araştırmak için siber suçlular ve siber güvenlik uzmanları tarafından kullanılabilecek çok güçlü bir araçtır. Açık kaynaklı bir çerçeve olduğu için, çoğu işletim sisteminde kolayca özelleştirilebilir ve kullanılabilir.

Metasploit ile, Penetrasyon testi ekibi hazır veya özel kod kullanabilir ve zayıf noktaları araştırmak için bir ağa dahil edebilir. Tehdit avcılığının bir başka çeşidi olarak, kusurlar belirlenip belgelendikten sonra, bilgiler sistemik zayıflıkları ele almak ve çözümlere öncelik vermek için kullanılabilir.

Metasploit’in Kısa Tarihi

Metasploit Projesi, 2003 yılında, çekirdek geliştirici Matt Miller’ın yardımıyla, Perl tabanlı bir taşınabilir ağ aracı olarak kullanılmak üzere HD Moore tarafından üstlenildi. 2007 yılına kadar tamamen Ruby’ye dönüştürülmüş ve lisans 2009’da Rapid7 tarafından satın alınmıştır ve burada Boston merkezli şirketin IDS imza geliştirme repertuarının bir parçası olarak ve hedefli uzaktan istismar, fuzzing, adli tıp ve kaçırma araçları olarak kalmıştır.

Bu diğer araçların bir kısmı Kali Linux işletim sisteminde yerleşik olan Metasploit çerçevesinde bulunur. Rapid7 ayrıca iki tescilli OpenCore aracı geliştirmiştir, Metasploit Pro, Metasploit Express.

Bu çerçeve, geliştirme ve azaltma aracından yararlanılması için gidilecek bir araç haline geldi. Metasploit’ten önce, Penetrasyon testi ekipleri, test ettikleri platformu destekleyen veya desteklemeyen çeşitli araçlar kullanarak, kendi kodlarını elle yazarak ve ağlara manuel olarak tanıtarak tüm probları manuel olarak gerçekleştirmek zorundaydılar. Uzaktan test neredeyse hiç duyulmamıştı ve bu, bir güvenlik uzmanının yerel bölgeye erişimini ve şirket içi BT veya güvenlik danışmanlarına bir servet harcayan şirketleri sınırladı.

Metasploit’i Kimler Kullanır?

Geniş uygulama yelpazesi ve açık kaynak kullanılabilirliği nedeniyle Metasploit, gelişen siber güvenlik uzmanlarından bilgisayar korsanlarına kadar herkes tarafından kullanılmaktadır. Hangi platform veya dil kullanılırsa kullanılsın işini yapan, kurulumu kolay, güvenilir bir araca ihtiyaç duyan herkes için yararlıdır. Yazılım, bilgisayar korsanları arasında popülerdir ve yaygın olarak bulunur; bu, güvenlik uzmanlarının kullanmasalar bile çerçeveye aşina olma ihtiyacını güçlendirir.

Metasploit artık Android, PHP, Python, Java, Cisco ve daha fazlası dahil olmak üzere 25 platformda düzenlenen 1677’den fazla istismar içeriyor. Çerçeve ayrıca, bazıları aşağıdakileri içeren yaklaşık 500 yük taşır:

  • Kullanıcıların bir ana bilgisayara karşı komut dosyaları veya rastgele komutlar çalıştırmasını sağlayan komut kabuğu yükleri
  • Test uzmanlarının virüsten koruma yazılımından kaçınmak için benzersiz yükler oluşturmasına olanak tanıyan dinamik yükler
  • Kullanıcıların VMC kullanarak cihaz monitörlerini yönetmesine ve oturumları devralmasına veya dosya yüklemesine ve indirmesine olanak tanıyan meterpreter yükleri
  • Bağlantı noktası iletmeyi ve ağlar arasında iletişimi sağlayan statik yükler

Metasploit Kullanımları ve Faydaları

Metasploit kurulduktan sonra kullanmanız gereken tek şey, ağa girmenin bir yolunu bulmak için bağlantı noktası taraması, işletim sistemi parmak izi yoluyla veya bir güvenlik açığı tarayıcısı kullanarak hedef hakkında bilgi edinmektir. O zaman, yalnızca bir istismar ve yükünüzü seçmek basit bir meseledir. Bu bağlamda, istismar, ağları veya sistemi savunmak için giderek daha zor olan seçiminizdeki bir zayıflığı belirlemenin ve giriş kazanmak için bu kusurdan yararlanmanın bir yoludur.

Bilgisayar korsanlarını bulmaya veya onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışan siber güvenlik uzmanları, genellikle Metasploiting olduklarına dair bir duyuru yayınlamadıklarının farkında olmalıdırlar. Bu gizli grup , IP adreslerini maskelemek için sanal özel ağ tünelleri aracılığıyla çalışmayı sever ve çoğu, çoğu paylaşılan barındırma sağlayıcısının başına bela olan kesintileri önlemek için özel bir VPS de kullanır. Bu iki gizlilik aracı, Metasploit ile açıklar ve Penetrasyon testi dünyasına adım atmak isteyen beyaz şapkalılar için de iyi bir fikirdir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Metasploit size açıklar, yükler, yardımcı işlevler, kodlayıcılar, dinleyiciler, kabuk kodu, sömürü sonrası kod ve nops sağlar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »