OzzTech - Microsoft Exchange RCE Hatası İçin Exploit Yayınlandı

Microsoft Exchange RCE Hatası İçin Exploit Yayınlandı

Microsoft Exchange RCE Hatası İçin Exploit Yayınlandı

Microsoft Exchange sunucularını etkileyen, etkin bir şekilde yararlanılan yüksek önem derecesine sahip bir güvenlik açığı için hafta sonu boyunca çevrimiçi olarak bir kavram kanıtı açıklarından yararlanma kodu yayınlandı.

CVE-2021-42321 olarak izlenen güvenlik hatası, şirket içi Exchange Server 2016 ve Exchange Server 2019'u (Müşteriler tarafından Exchange Hybrid modunda kullanılanlar dahil) etkiler ve bu ayın Salı Yaması sırasında Microsoft tarafından yamalandı.

Başarılı bir şekilde yararlanma, kimliği doğrulanmış saldırganların güvenlik açığı bulunan Exchange sunucularında uzaktan kod yürütmesine olanak tanır.

Pazar günü, CVE-2021-42321 yamasının yayınlanmasından neredeyse iki hafta sonra, araştırmacı Jangggggg, Exchange'in kimlik doğrulama sonrası RCE hatası için bir kavram kanıtı açığı yayınladı.

Araştırmacı, "Bu PoC, hedefe sadece mspaint.exe dosyasını açar, başarılı bir saldırı olayının imza modelini tanımak için kullanılabilir" dedi.

Yöneticiler derhal yama yapılması konusunda uyarıldı

Microsoft, "Exchange 2016 ve 2019'da bir kimlik doğrulama sonrası güvenlik açığı olan güvenlik açıklarından birini (CVE-2021-42321) kullanarak vahşi ortamda sınırlı hedefli saldırıların farkındayız." Dedi.

Şirket, "Bizim tavsiyemiz, ortamınızı korumak için bu güncellemeleri hemen yüklemenizdir" diyerek, Exchange yöneticilerini vahşi doğada istismar edilen hatayı düzeltmeye çağırdı.

Bu güvenlik açığını şirket içi sunucularınızda henüz düzeltmediyseniz, Exchange Server Health Checker komut dosyasının en son sürümünü kullanarak ortamınızda güncellenmesi gereken tüm Exchange sunucularının hızlı bir envanterini oluşturabilirsiniz.

Güvenlik açığı bulunan Exchange sunucularınızdan herhangi birinin halihazırda CVE-2021-42321 istismar girişimlerine maruz kalıp kalmadığını kontrol etmek için, Olay Günlüğünde belirli olayları kontrol etmek için her Exchange sunucusunda bu PowerShell sorgusunu çalıştırmanız gerekir:

Get-EventLog -LogName Application -Source "MSExchange Common" -EntryType Error | Where-Object { $_.Message -like "*BinaryFormatter.Deserialize*" }

Exchange Server CVE-2021-42321 güncelleme yolları (Microsoft)

Microsoft Exchange RCE Hatası İçin Exploit Yayınlandı-2


Şirket içi Exchange sunucuları saldırı altında

Exchange yöneticileri, 2021'in başından beri ProxyLogon ve ProxyShell güvenlik açıklarını hedef alan iki büyük saldırı dalgasıyla uğraştı.

Devlet destekli ve finansal olarak motive edilmiş tehdit aktörleri, Mart ayının başından itibaren web kabukları, kripto madencileri, fidye yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için ProxyLogon açıklarından yararlandı.

Bu saldırılarda, dünya çapında on binlerce kuruluşa ait çeyrek milyondan fazla Microsoft Exchange sunucusunu hedef aldılar.

Dört ay sonra ABD ve AB, İngiltere ve NATO dahil müttefikleri, bu yaygın Microsoft Exchange hack saldırılarından resmi olarak Çin'i sorumlu tuttu.

Ağustos ayında, tehdit aktörleri, güvenlik araştırmacılarının çalışan bir istismarı yeniden oluşturmasının ardından ProxyShell güvenlik açıklarından yararlanarak Exchange sunucularını taramaya ve ihlal etmeye başladı.

ProxyShell istismarları kullanılarak düşürülen yükler başlangıçta zararsız olsa da, saldırganlar daha sonra LockFile fidye yazılımı yüklerini Windows PetitPotam istismarları kullanılarak saldırıya uğrayan Windows etki alanları arasında dağıtmaya geçti.

Bu en son güvenlik açığıyla (CVE-2021-42321), araştırmacılar saldırganların savunmasız sistemleri taradığını ve tehlikeye atmaya çalıştığını zaten görüyor.

Microsoft Exchange RCE Hatası İçin Exploit Yayınlandı-3

Açıklaması: Vahşi doğada, MailPot'ta kod yürütmek için CVE-2021-42321'den yararlanmaya çalışırken, ProxyShell ile zincirleyerek yakaladım (hayır, nedenini de bilmiyorum çalışmıyor).

Microsoft Exchange, tehdit aktörlerinin bir hedefin ağlarına ilk erişim elde etmesi için popüler bir hedef haline geldiğinden, sunucuların en son güvenlik yamalarıyla güncel tutulması şiddetle tavsiye edilir.

Microsoft Exchange ile ilgili diğer makalemizi okumak için tıklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.