ozztech_logo_white

Microsoft Teams Yamasız Güvenlik Açıkları

teams

Microsoft, bu Mart ayının başlarında Teams iş iletişimi platformunda ortaya çıkan dört güvenlik açığından üçü için düzeltme yapmayacağını veya yamaları ileri bir tarihe iteceğini söyledi.

Açıklama, Berlin merkezli siber güvenlik firması Positive Security’den geliyor ve bağlantı önizleme özelliğinin uygulanmasının dahili Microsoft hizmetlerine erişmeye, bağlantı önizlemesini sahtekarlığa ve Android kullanıcıları için sızdırmaya izin verebilecek bir dizi soruna duyarlı olduğunu tespit etti.

Teams için Dört güvenlik açığından Microsoft’un, Android cihazlardan IP adresi sızmasına neden olan yalnızca birini ele aldığı söyleniyor ve teknoloji devi, hizmet reddi (DoS) kusuru için bir düzeltmenin gelecekteki bir sürümünde dikkate alınacağını belirtti. Sorunlar, 10 Mart 2021’de açıklandı.

teams

Kusurların başında, Microsoft’un yerel ağından bilgi toplamak için kullanılabilecek /urlp/v1/url/info uç noktasındaki sunucu taraflı istek sahteciliği (SSRF) güvenlik açığı yer alıyor. Ayrıca, ön izleme bağlantısı hedefinin, ana bağlantıyı, önizleme görüntüsünü ve açıklamayı olduğu gibi tutarken herhangi bir kötü amaçlı URL’yi işaret edecek şekilde değiştirilebildiği ve saldırganların kötü amaçlı bağlantıları gizlemesine ve gelişmiş kimlik avı saldırıları gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir sahtekarlık hatası da keşfedildi.

Teams’in Android sürümünü etkileyen DoS güvenlik açığı, meşru bir URL yerine geçersiz bir hedef içeren özel hazırlanmış bir bağlantı önizlemesi içeren bir mesaj göndererek uygulamanın çökmesine neden olabilir diye açıklama yapareken. Sorunların sonuncusu, Android uygulamasını da etkileyen bir IP adresi sızıntısı ile ilgilidir diye de ekledi. Positive Security, küçük resim URL’sini Microsoft’a ait olmayan bir alana yönlendirmek için bir bağlantı önizlemesi içeren iletileri yakalayarak, bir kullanıcının IP adresine ve kullanıcı aracısı verilerine erişim elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Positive Security’nin kurucu ortağı Fabian, “Keşfedilen güvenlik açıklarının sınırlı bir etkisi olsa da, hem bu kadar basit saldırı vektörlerinin görünüşte daha önce test edilmemiş olması hem de Microsoft’un kullanıcılarını bunlardan korumak için istekli veya kaynaklara sahip olmaması şaşırtıcı” dedi.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Microsoft, Office 365 Müşterilerini Parola Saldırıları için Uyarıyor adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/microsoft-office-365-musterilerini-parola-saldirilari-icin-uyariyor/

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »