OzzTech - Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Mozilla, güvenilmeyen kodun ve diğer güvenlik açıklarının "tedarik zinciri saldırıları kadar kazara kusurlara" neden olmasını önleyen RLBox adlı yeni bir korumalı alan teknolojisiyle Firefox 95'i kullanıma sunmaya başlıyor.

RLBox olarak adlandırılan ve California San Diego Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi'ndeki araştırmacılarla işbirliği içinde uygulanan gelişmiş koruma mekanizması, web tarayıcısını ses, video işlemek için kullanılan hazır kitaplıklardaki olası zayıflıklara karşı güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Bu amaçla Mozilla, Graphite yazı tipi oluşturma motoru, Hunspell yazım denetleyicisi, Ogg multimedya konteyner formatı, Expat XML ayrıştırıcısı ve Woff2 web yazı tipi sıkıştırma formatı dahil olmak üzere beş modüle "ince taneli korumalı alan" ekliyor.

Çerçeve, bir prototip sürümü Şubat 2020'de Mac ve Linux kullanıcılarına gönderilen potansiyel olarak güvenli olmayan kodu izole etmek için modern web tarayıcılarında çalıştırılabilen yürütülebilir programlar için taşınabilir bir ikili kod biçimi tanımlayan açık bir standart olan WebAssembly'yi kullanmaktadır.

Tüm büyük tarayıcılar, kötü amaçlı sitelerin bir tarayıcı güvenlik açığından yararlanarak temeldeki işletim sistemini tehlikeye atmasını önlemenin bir yolu olarak web içeriğini kendi korumalı ortamlarında çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Firefox ayrıca, her web sitesini kendi sürecinde ayrı olarak yükleyen ve sonuç olarak, sahte bir web sitesinde barındırılan rastgele kodun diğer sitelerde saklanan gizli bilgilere erişmesini engelleyen Site İzolasyonu'nu da uygular.

Mozilla'ya göre bu yaklaşımlarla ilgili sorun, saldırıların genellikle şüpheli siteyi içeren korumalı alan sürecini ihlal etmeyi ve izolasyon bariyerlerini aşmayı ve uygulanan güvenlik önlemlerini etkili bir şekilde baltalamayı amaçlayan iki veya daha fazla kusuru bir araya getirerek çalışmasıdır.

Araştırmacılar, özelliğin temelini oluşturan bir makalede, "İzolasyonu güçlendirme yoğun olabilir. güvenlik hatalarına çok açık olabilir ve performansa kritik önem verilmesini gerektirir." RLBox "Firefox'u güvenilmeyen kodu güvenli ve verimli bir şekilde kullanmaya dönüştürme yükünü en aza indirir."

RLBox, diğer tarayıcı işlemlerine müdahale etmekten kaynaklanan saldırılara karşı savunmasız olan üçüncü taraf C/C++ dil kitaplıklarını sandboxing yaparak tarayıcı güvenliğini artırmayı ve olası hasarı sınırlandırmayı amaçlar. Başka bir deyişle amaç, tehdit aktörlerinin tarayıcının geri kalanını etkilemek için bu alt bileşenlerdeki güvenlik açıklarından yararlanamaması için hafif sanal alanlarda kitaplıkları izole etmektir.

Mozilla'nın baş mühendisi Bobby Holley, "Kodu ayrı bir işleme dönüştürmek yerine, onu WebAssembly'de derliyoruz ve ardından bu WebAssembly'yi yerel kodda derliyoruz" dedi. "Dönüşüm, hedef koda iki önemli kısıtlama getiriyor: programın geri kalanının beklenmedik bölümlerine atlayamaz ve belirli bir bölgenin dışındaki belleğe erişemez", "sıfır günlük bir güvenlik açığı bile olsa" diye ekledi.

Mozilla, Graphite, Hunspell ve Ogg için platformlar arası korumalı alanın Firefox 95'te tarayıcının masaüstü ve mobil sürümlerinde gönderildiğini, Expat ve Woff2'nin Firefox 96'daki özellik için destek kazanmasının beklendiğini belirtti.

Güvenlik açıkları için sizleri yazmış olduğumuz makalemizi okumaya davet ediyoruz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/guvenlik-acigi-yonetimi-icin-5-anahtar-adim/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.