ozztech_logo_white

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Mozilla, güvenilmeyen kodun ve diğer güvenlik açıklarının “tedarik zinciri saldırıları kadar kazara kusurlara” neden olmasını önleyen RLBox adlı yeni bir korumalı alan teknolojisiyle Firefox 95’i kullanıma sunmaya başlıyor.

RLBox olarak adlandırılan ve California San Diego Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla işbirliği içinde uygulanan gelişmiş koruma mekanizması, web tarayıcısını ses, video işlemek için kullanılan hazır kitaplıklardaki olası zayıflıklara karşı güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Bu amaçla Mozilla, Graphite yazı tipi oluşturma motoru, Hunspell yazım denetleyicisi, Ogg multimedya konteyner formatı, Expat XML ayrıştırıcısı ve Woff2 web yazı tipi sıkıştırma formatı dahil olmak üzere beş modüle “ince taneli korumalı alan” ekliyor.

Çerçeve, bir prototip sürümü Şubat 2020’de Mac ve Linux kullanıcılarına gönderilen potansiyel olarak güvenli olmayan kodu izole etmek için modern web tarayıcılarında çalıştırılabilen yürütülebilir programlar için taşınabilir bir ikili kod biçimi tanımlayan açık bir standart olan WebAssembly’yi kullanmaktadır.

Tüm büyük tarayıcılar, kötü amaçlı sitelerin bir tarayıcı güvenlik açığından yararlanarak temeldeki işletim sistemini tehlikeye atmasını önlemenin bir yolu olarak web içeriğini kendi korumalı ortamlarında çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Firefox ayrıca, her web sitesini kendi sürecinde ayrı olarak yükleyen ve sonuç olarak, sahte bir web sitesinde barındırılan rastgele kodun diğer sitelerde saklanan gizli bilgilere erişmesini engelleyen Site İzolasyonu’nu da uygular.

Mozilla’ya göre bu yaklaşımlarla ilgili sorun, saldırıların genellikle şüpheli siteyi içeren korumalı alan sürecini ihlal etmeyi ve izolasyon bariyerlerini aşmayı ve uygulanan güvenlik önlemlerini etkili bir şekilde baltalamayı amaçlayan iki veya daha fazla kusuru bir araya getirerek çalışmasıdır.

Araştırmacılar, özelliğin temelini oluşturan bir makalede, “İzolasyonu güçlendirme yoğun olabilir. güvenlik hatalarına çok açık olabilir ve performansa kritik önem verilmesini gerektirir.” RLBox “Firefox’u güvenilmeyen kodu güvenli ve verimli bir şekilde kullanmaya dönüştürme yükünü en aza indirir.”

RLBox, diğer tarayıcı işlemlerine müdahale etmekten kaynaklanan saldırılara karşı savunmasız olan üçüncü taraf C/C++ dil kitaplıklarını sandboxing yaparak tarayıcı güvenliğini artırmayı ve olası hasarı sınırlandırmayı amaçlar. Başka bir deyişle amaç, tehdit aktörlerinin tarayıcının geri kalanını etkilemek için bu alt bileşenlerdeki güvenlik açıklarından yararlanamaması için hafif sanal alanlarda kitaplıkları izole etmektir.

Mozilla’nın baş mühendisi Bobby Holley, “Kodu ayrı bir işleme dönüştürmek yerine, onu WebAssembly’de derliyoruz ve ardından bu WebAssembly’yi yerel kodda derliyoruz” dedi. “Dönüşüm, hedef koda iki önemli kısıtlama getiriyor: programın geri kalanının beklenmedik bölümlerine atlayamaz ve belirli bir bölgenin dışındaki belleğe erişemez”, “sıfır günlük bir güvenlik açığı bile olsa” diye ekledi.

Mozilla, Graphite, Hunspell ve Ogg için platformlar arası korumalı alanın Firefox 95’te tarayıcının masaüstü ve mobil sürümlerinde gönderildiğini, Expat ve Woff2’nin Firefox 96’daki özellik için destek kazanmasının beklendiğini belirtti.

Güvenlik açıkları için sizleri yazmış olduğumuz makalemizi okumaya davet ediyoruz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/guvenlik-acigi-yonetimi-icin-5-anahtar-adim/

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »