ozztech_logo_white

Neden SIEM Kullanmalısınız?

Neden SIEM Kullanmalısınız?

Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi ( SIEM ) çözümleri, kritik güvenlik olaylarının belirlenmesine ve yükseltilmesine yardımcı olarak yıllardır piyasada bulunmaktadır. SIEM çözümleri, birçok kuruluşun güvenlik portföylerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Aslında, Cybersecurity Insiders tarafından hazırlanan 2021 SIEM Raporuna göre, ankete katılanların yüzde 74’ü SIEM’i kuruluşlarının güvenlik duruşu için son derece önemli olarak değerlendirdi. Katılımcıların yüzde 68’i halihazırda SIEM kullanıyor ve yüzde 22’si gelecekte SIEM’i dahil etmeyi planlıyor. Peki SIEM’i bu kadar etkili bir araç yapan nedir ve neden onu kullanmalısınız? 

1. Tehditlere Karşı Daha İyi Görünürlük

Kuruluşların sürekli veri akışı oluşturan çok sayıda farklı türde varlığı olduğundan, çoğu güvenlik ekibi güvenlik olaylarıyla ilgili görünüşte sonsuz uyarılar alır. Bu bildirimler yalnızca sonsuz olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle farklı biçimlerde ve birkaç ayrıntıyla gelirler. Bu uyarıların çoğu anlamsız bildirimlere dönüşecek olsa da, dikkat edilmediği takdirde ciddi hasara yol açabilecek gerçek tehditler de vardır. Ancak her olayın ne olduğunu belirlemek bir araştırma gerektirir ve uygun bağlam olmadan hangilerinin gerçek bir tehdit olma olasılığının daha yüksek olduğunu bilmek zordur. Sadece bu da değil, veri akışları farklı biçimlerde gelir, bu nedenle hangi olaydan haberdar olduğunuzu anlamanız zaman alır.

Bir SIEM, bu geniş veri akışlarını alır ve toplar, normalleştirir ve yorumlar. Çeşitli akışlardan gelen verileri ortak, okunabilir bir biçime çevirir ve meydana gelen olayın türü, nerede olduğu ve kimin başlattığı gibi bilgileri içeren tam olay özetleri sağlar. Ek olarak, bu veri akışlarını merkezileştirerek, tek bir olayın diğer günlüğe kaydedilen olaylarla nasıl ilişkilendirilebileceğini gösteren ilişkili olayları bulmak daha kolaydır. Bu daha fazla içgörüye sahip olmak, bir olayı araştıran analistler için daha fazla kanıt sağlar. Açık bilgi sağlamak ve bağlam eklemek, güvenlik ekiplerinin bir olayın gerçek bir tehdit olup olmadığını daha güvenle belirlemesine olanak tanır.

2. Daha Hızlı Tespit ve Tepki

Siber güvenlik söz konusu olduğunda, zaman çok önemlidir. Bir enfeksiyon ne kadar uzun sürerse, o kadar fazla zarar verebilir. Birçok SIEM’de gerçek zamanlı algılama, olay verilerini hızla işleme ve bir BT ortamındaki farklı varlıklardan gelen tehditleri arama özelliği vardır. Ankete katılanların yüzde 84’ü güvenlik olaylarının saatler içinde tespit edildiğini ve yarısından fazlası (yüzde 55) dakikalar içinde tespit edildiğini bildirdi.

Ancak, algılama savaşın sadece yarısıdır. Bir olay keşfedildiğinde, bunun iyi huylu bir olay mı yoksa gerçek bir tehdit mi olduğunu araştırmak için doğru kişiye bildirilmesi gerekir. Birçok SIEM çözümü, bildirimlerin tam olarak doğru güvenlik ekibi üyelerine hızla gönderildiği ve tehditleri hızla önlemelerine veya etkisiz hale getirmelerine olanak tanıyan otomatik bir yükseltmeye sahiptir. Bir olayın gerçek risk oluşturduğu belirlenirse, sorunu çözmek için bir adım atılabilir. Hem tehditleri hızlı bir şekilde tespit etme hem de eyleme geçirilebilir içgörü ile uygun personeli bilgilendirme yeteneğinin birleşimi, katılımcıların %76’sının SIEM’in tehditleri tespit etme yeteneklerini neden geliştirdiğini bildirdiğini açıkça ortaya koyuyor.

3. Daha Verimli Güvenlik İşlemleri

Daha önce bahsedildiği gibi, bir SIEM herhangi bir sayıda veri akışını birleştirebilir ve olay korelasyonunu etkinleştirebilir. 

İşletmeler düzenli olarak daha fazla araç ekleyerek karmaşıklığı artırır ve güvenlik ekiplerinin ekranlar arasında ileri geri tıklamak zorunda kalması için konsol yorgunluğuna neden olur. Bu araçları bir SIEM ile entegre etmek, kuruluşların iş yükünü önemli ölçüde artırmadan daha fazla kaynak eklemesini kolaylaştırır. 2021 SIEM Raporuna katılanlar, izinsiz giriş önleme ve algılama sistemleri, uç nokta algılama ve yanıt çözümleri, yeni nesil güvenlik duvarları ve kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları dahil olmak üzere birden çok varlığın entegre edildiğini bildirdi. Bu kaynakları birincil bir gösterge panosundan izleyebilmek, güvenliği kolaylaştırır ve bir şirket büyümeye devam ederken SIEM çözümlerinin nasıl ölçeklenebileceğini gösterir.

Siber Güvenlik Danışmanlığı almak veya SIEM çözümlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »