ozztech_logo_white

Nmap Nasıl Kullanılır?

Nmap Nasıl Kullanılır?

Nmap açık kaynak kodlu bir tarama aracıdır. IT çalışanları, network uzmanları, yazılımcılar, siber güvenlik uzmanları ve bilgisayar korsanları tarafından kullanılmaktadır.

Kullanım amacı, sorgulanmak istenen ip adresiyle ilgili bilgi (açık portlar, çalışan servisler vb.) toplamaktır.

Tek bir IP’yi taramanın yanı sıra yüz binlerce cihazı da tarayabilmektedir.

İndirme linkine ve ayrıca Bütün parametrelere ve araç hakkındaki bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

1- Hedef olarak hem IP adresi hem de hostname kullanılabilmektedir.

Nmap Nasıl Kullanılır?
Nmap Nasıl Kullanılır?

2- Standart kullanım şekli “<parametreler> <hedef>” aşağıdaki görselde “-sV” parametresiyle versiyon tespitinin yapılmasını, “-p” parametresiyle spesifik bir portun belirtilmesi, “-Pn” parametresiyle de ping atma işlemi gerçekleştirmeden tarama işlemi gerçekleştirilmiştir.

Nmap Nasıl Kullanılır?

3- Bir IP bloğunu taramak için “nmap <hedef/24>” komutunu kullanabilirsiniz.

Nmap Nasıl Kullanılır?

4- Script taraması yapmak için “nmap -sC <hedef>”. bu taramada araç içinde bulunan bazı scriptleri kullanarak sistemden olabildiğince fazla bilgi toplanması sağlanmaktadır.

Nmap Nasıl Kullanılır?

5- Çıktı almak için 4 farklı parametre bulunmakta “-oN/-oX/-oS/-oG” aşağıdaki görselde

 “-oN(normal)” parametersi kullanılmıştır.

Nmap Nasıl Kullanılır?

6- Hedef işletim sistemi keşfi için “nmap -O” parametresi kullanılmaktadır.

7- TCP taraması için 3 farklı parametre bulunmaktadır.” -sS(TCP SYN taraması), -sA(TCP ACK taraması), -sT(TCP bağlantı taraması)” Gördüğünüz üzere taramalar hedef sisteme göre değişiklik gösterebilmektedir.

8- UDP taraması için “nmap -sU” parametresi kullanılmaktadır.

9-Layer 3 IP taraması için “nmap -sO” parametresi kullanılmaktadır.   

10-Herhangi bir port belirtmediğiniz sürece en sık kullanılan portları tarayacaktır. Tarama süresini kısaltmak ve daha hedef odaklı port taraması yapmak için “-p” parametresi kullanılmaktadır.”,” yardımıyla portları sıralayabilir, “- (22-80)“port aralığı belirleyebilirsiniz.

11- Birden fazla IP’yi taramak için “nmap -iL <dosyanın bulunduğu konum(örn: /root/hedeflistesi.txt)>”

12- Sık kullanılan ve işe yarayabilecek parametreleri derledik daha fazlasını için `-help` parametresiyle diğer parametrelere ulaşabilirsiniz.

Tarama aşamaları:

Bu kısımda sizler için kısaca iç network nasıl taranır, bulunan portlardaki çalışan servislerin tespiti, nmap’in scriptleri yardımıyla bu servislerin exploit edilmeye çalışılması gibi aşamalar derlenmiştir.

1- Hedef belirleme: hedefimiz lokal ağdır.

2- Ağdaki bilgisayarların keşfi: bu aşamada `-sn` parametresi yardımıyla sadece hangi makinelerin ayakta olduğunu görüntüleyip onların çıktısını alacağız. “grep ‘192.168.1.*’ grep ‘192.168.1.*’ /root/tumnetwork.txt| cut -b 22-34 > ipler.txt komutu yardımıyla ipler haricinde kalan her şeyi silip “ipler.txt” dosyasına yazdırdır.

3- Port tarama aşaması: nmap-sS -sU -T4-oN porttaramasi.txt -iL /root/ipler.txt” bu taramada “-sS” parametresiyle tcp syn taraması, “-sU” parametresiyle udp taraması yapıyoruz.

“-T4” parametresiyle de tarama işlemini biraz daha hızlandırdık.

4- Versiyon tespiti: Şimdi “nmap -p 80 -sV -T4 -iL ipler.txt” komutuyla 80 portunda çalışan servislerin version bilgisine ulaşmaya çalışacağız.

5- İşletim sistemi tespiti: `nmap -O -iL ipler.txt` yardımıyla kullanılan işletim sistemlerine bir göz gezdirelim.

6- Nmap’in içerisinde bulunan scriptler ile tarama:nmap –script http-enum -iL ipler.txt” komutu ile taramayı gerçekleştirdik “—script” parametresinden sonra Nmap’in içerisinde bulunan scriptleri kullanabilirsiniz. Tarama sonucunda 1 adet wordpress servisinin eski ve zaafiyet barındıran bir sürüm olduğuna ulaştık.

7- Bu adımda exploit işlemi gerçekleşecektir. Exploit aşamasını da başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »