ozztech_logo_white

Nmap – Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nmap

Nmap, tüm sistemi taradığı ve her parçasının bir haritasını çıkardığı için bir ağdaki etkinliği belirleme sorununa bir çözüm olabilir.

İnternet sistemleriyle ilgili ortak bir sorun, sıradan bir insanın anlayamayacağı kadar karmaşık olmalarıdır. Küçük bir ev tabanlı sistem bile son derece karmaşıktır. Ağdaki yüzlerce hatta binlerce bilgisayarla ilgilenen daha büyük şirketler ve ajanslar söz konusu olduğunda, bu karmaşıklık katlanarak büyür.

Hangi portların açık olduğunu ve bu kuralların neler olduğunu öğrenmek için Nmap adlı bir program kullanılabilir. Bu program, bir bilgisayarın bağlı olduğu ağı tarar ve kullanıcının bağlantı durumlarının arkasındaki ayrıntıları anlamasına yardımcı olan bağlantı noktalarının, aygıt adlarının, işletim sistemlerinin ve diğer birkaç tanımlayıcının bir listesini verir.

Nmap, bilgisayar korsanları tarafından bir sistemdeki kontrolsüz bağlantı noktalarına erişim sağlamak için kullanılabilir. Bir bilgisayar korsanının hedeflenen bir sisteme başarılı bir şekilde girmek için yapması gereken tek şey, o sistemde Nmap‘i çalıştırmak, güvenlik açıklarını aramak ve bunlardan nasıl yararlanılacağını bulmak olacaktır. Bununla birlikte, yazılım platformunu kullanan tek kişi bilgisayar korsanları değildir. BT güvenlik şirketleri bunu genellikle bir sistemin potansiyel olarak karşı karşıya kalabileceği saldırı türlerini çoğaltmanın bir yolu olarak kullanır.

Nmap Nasıl Çalışır?

Nmap, ana bilgisayarlar ve hizmetler için bir ağı kontrol ederek çalışır. Yazılım platformu bulunduğunda, daha sonra yanıt veren ana bilgisayarlara ve hizmetlere bilgi gönderir. Nmap, geri gelen yanıtı okur ve yorumlar ve bilgileri ağın bir haritasını oluşturmak için kullanır. Oluşturulan harita, her bir bağlantı noktasının ne yaptığı ve onu kimin (veya neyin) kullandığı, ana bilgisayarların nasıl bağlandığı, güvenlik duvarından neyin geçip geçmediği ve ortaya çıkan güvenlik sorunlarının listelendiği hakkında ayrıntılı bilgiler içerir.

Nmap, ağın her bölümüyle iletişim kuran karmaşık bir komut dosyası sistemi kullanır. Komut dosyaları, ağ bileşenleri ve insan kullanıcıları arasında iletişim araçları görevi görür. Nmap‘in kullandığı komut dosyaları, güvenlik açığı algılama, arka kapı algılama, güvenlik açığından yararlanma ve ağ bulma yeteneğine sahiptir. Nmap, son derece güçlü bir yazılım parçasıdır, ancak onu doğru kullanmak için gerekli olan çok sayıda arka plan bilgisi olma eğilimindedir.

Siber Güvenlik Uzmanları, bir sistemi taramak ve bir bilgisayar korsanının potansiyel olarak yararlanabileceği hangi zayıflıkları anlamak için Nmap‘i kullanabilir. Program açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğundan, ağları açık bağlantı noktaları ve diğer zayıf noktalar için taramak için kullanılan en yaygın araçlardan biridir. Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojileri‘nde, müşterilerin bağlantı noktalarının izin verilmeyenlere güvenli bir şekilde kapalı kalmasını sağlayan mükemmel bir web tabanlı güvenlik hizmeti sağladığımız için bu teknolojiyi çok etkili bir şekilde kullanıyoruz.

Çözüm

Sisteminiz hakkında önemli bilgilere sahip özel bir kullanıcı, büyük bir şirket veya çok sayıda hassas veriyi koruyan bir devlet kurumu olun, Nmap işleri güvende tutmak için gereken bilgi düzeyini ve önleyici düşünceyi sağlayabilir. Siber Güvenlik Danışmanlığı almak ve şirketinizi güvende tutmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »