OzzTech - Nmap – Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nmap – Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nmap

Nmap, tüm sistemi taradığı ve her parçasının bir haritasını çıkardığı için bir ağdaki etkinliği belirleme sorununa bir çözüm olabilir.

İnternet sistemleriyle ilgili ortak bir sorun, sıradan bir insanın anlayamayacağı kadar karmaşık olmalarıdır. Küçük bir ev tabanlı sistem bile son derece karmaşıktır. Ağdaki yüzlerce hatta binlerce bilgisayarla ilgilenen daha büyük şirketler ve ajanslar söz konusu olduğunda, bu karmaşıklık katlanarak büyür.

Hangi portların açık olduğunu ve bu kuralların neler olduğunu öğrenmek için Nmap adlı bir program kullanılabilir. Bu program, bir bilgisayarın bağlı olduğu ağı tarar ve kullanıcının bağlantı durumlarının arkasındaki ayrıntıları anlamasına yardımcı olan bağlantı noktalarının, aygıt adlarının, işletim sistemlerinin ve diğer birkaç tanımlayıcının bir listesini verir.

Nmap, bilgisayar korsanları tarafından bir sistemdeki kontrolsüz bağlantı noktalarına erişim sağlamak için kullanılabilir. Bir bilgisayar korsanının hedeflenen bir sisteme başarılı bir şekilde girmek için yapması gereken tek şey, o sistemde Nmap'i çalıştırmak, güvenlik açıklarını aramak ve bunlardan nasıl yararlanılacağını bulmak olacaktır. Bununla birlikte, yazılım platformunu kullanan tek kişi bilgisayar korsanları değildir. BT güvenlik şirketleri bunu genellikle bir sistemin potansiyel olarak karşı karşıya kalabileceği saldırı türlerini çoğaltmanın bir yolu olarak kullanır.

Nmap Nasıl Çalışır?

Nmap, ana bilgisayarlar ve hizmetler için bir ağı kontrol ederek çalışır. Yazılım platformu bulunduğunda, daha sonra yanıt veren ana bilgisayarlara ve hizmetlere bilgi gönderir. Nmap, geri gelen yanıtı okur ve yorumlar ve bilgileri ağın bir haritasını oluşturmak için kullanır. Oluşturulan harita, her bir bağlantı noktasının ne yaptığı ve onu kimin (veya neyin) kullandığı, ana bilgisayarların nasıl bağlandığı, güvenlik duvarından neyin geçip geçmediği ve ortaya çıkan güvenlik sorunlarının listelendiği hakkında ayrıntılı bilgiler içerir.

Nmap, ağın her bölümüyle iletişim kuran karmaşık bir komut dosyası sistemi kullanır. Komut dosyaları, ağ bileşenleri ve insan kullanıcıları arasında iletişim araçları görevi görür. Nmap'in kullandığı komut dosyaları, güvenlik açığı algılama, arka kapı algılama, güvenlik açığından yararlanma ve ağ bulma yeteneğine sahiptir. Nmap, son derece güçlü bir yazılım parçasıdır, ancak onu doğru kullanmak için gerekli olan çok sayıda arka plan bilgisi olma eğilimindedir.

Siber Güvenlik Uzmanları, bir sistemi taramak ve bir bilgisayar korsanının potansiyel olarak yararlanabileceği hangi zayıflıkları anlamak için Nmap'i kullanabilir. Program açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğundan, ağları açık bağlantı noktaları ve diğer zayıf noktalar için taramak için kullanılan en yaygın araçlardan biridir. Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojileri'nde, müşterilerin bağlantı noktalarının izin verilmeyenlere güvenli bir şekilde kapalı kalmasını sağlayan mükemmel bir web tabanlı güvenlik hizmeti sağladığımız için bu teknolojiyi çok etkili bir şekilde kullanıyoruz.

Çözüm

Sisteminiz hakkında önemli bilgilere sahip özel bir kullanıcı, büyük bir şirket veya çok sayıda hassas veriyi koruyan bir devlet kurumu olun, Nmap işleri güvende tutmak için gereken bilgi düzeyini ve önleyici düşünceyi sağlayabilir. Siber Güvenlik Danışmanlığı almak ve şirketinizi güvende tutmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.