OzzTech - NXNSAttack Nedir?

NXNSAttack Nedir?

NXNSAttack Nedir

NoneXistent Ad Sunucusu Saldırısı (NXNSAttack), bir DNS sistemini felç ederek kullanıcıların internet kaynaklarına erişmesini imkansız hale getirebilir. İşte bu yeni saldırı hakkında bilmeniz gerekenler.

DNS, internette her yerde bulunur; o olmasaydı, IP adreslerinin dizilerini ezberlememiz gerekecekti. Ancak DNS, son yıllarda bir dizi güvenlik açığı ve siber saldırıdan da zarar gördü. NoneXistent Ad Sunucusu Saldırısı (NXNSAttack) adı verilen yeni bir saldırı, ilk olarak bir grup akademisyen tarafından açığa çıkarılan bir güvenlik açığından yararlanır. 

Bir NXNSAttack, DNS çözümleme (veya "DNS arama") sürecinin bir parçası olan özyinelemeli DNS çözümleyicilerini etkiler. DNS çözümleyicileri, son kullanıcıların DNS sorgularını, IP dizelerini DNS çözümleyicilerine ve nihayetinde son kullanıcılara geri döndüren yetkili ad sunucularına iletir. DNS protokolü, yetkili sunucuların DNS aramasını alternatif sunuculara devretmesine izin veren yerleşik bir güvenlik mekanizmasına sahiptir. Bu, NXNSAttack'in yararlandığı mekanizmadır. 

Aşağıda basit terimlerle saldırının adımları verilmiştir.

  1. Saldırgan, saldırı[.]com gibi bir etki alanı için bir DNS çözümleyicisine bir DNS sorgusu (veya botların yardımıyla birden çok DNS sorgusu) gönderir. 
  2. Sorguyu çözme yetkisi olmayan DNS çözümleyici, sorguyu saldırganın sahip olduğu veya güvenliği ihlal edilen yetkili bir sunucuya iletir. Çok sayıda yetkili sunucuya sahip olmak zor değildir. Saldırganlar bir etki alanı kaydettikten sonra, bu örnekte attack[.]com, onu internetteki herhangi bir yetkili sunucuyla ilişkilendirebilirler. 
  3. Güvenliği ihlal edilmiş yetkili sunucu, özyinelemeli DNS çözümleyicisine, arama isteğini geniş bir alternatif sunucu listesine devredeceğini bildirir. Liste, kurban web sitesi için binlerce alt alan içerebilir. 
  4. DNS çözümleyici, DNS sorgusunu tüm alt etki alanlarına ileterek kurbanın yetkili sunucusu için bir trafik dalgası yaratır. Yoğun trafik, kurbanın DNS çözümleyicisini çökertebilir.

Bir şirketin DNS çözümleyicisi çöktüğünde, artık kullanıcılardan gelen isteklere yanıt vermeyecektir. Web sitesi, e-ticaret, görüntülü sohbetler, destek ve diğer web hizmetleri kullanılamayacak. 

Saldırganların DNS sunucularına taşmasını önlemek için yamalar yayınlandı. Bu nedenle, bir NXNSAttack'e karşı korumalardan biri, DNS çözümleyici yazılımını en son sürüme güncel tutmaktır. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.