ozztech_logo_white

NXNSAttack Nedir?

NXNSAttack Nedir

NoneXistent Ad Sunucusu Saldırısı (NXNSAttack), bir DNS sistemini felç ederek kullanıcıların internet kaynaklarına erişmesini imkansız hale getirebilir. İşte bu yeni saldırı hakkında bilmeniz gerekenler.

DNS, internette her yerde bulunur; o olmasaydı, IP adreslerinin dizilerini ezberlememiz gerekecekti. Ancak DNS, son yıllarda bir dizi güvenlik açığı ve siber saldırıdan da zarar gördü. NoneXistent Ad Sunucusu Saldırısı (NXNSAttack) adı verilen yeni bir saldırı, ilk olarak bir grup akademisyen tarafından açığa çıkarılan bir güvenlik açığından yararlanır. 

Bir NXNSAttack, DNS çözümleme (veya “DNS arama”) sürecinin bir parçası olan özyinelemeli DNS çözümleyicilerini etkiler. DNS çözümleyicileri, son kullanıcıların DNS sorgularını, IP dizelerini DNS çözümleyicilerine ve nihayetinde son kullanıcılara geri döndüren yetkili ad sunucularına iletir. DNS protokolü, yetkili sunucuların DNS aramasını alternatif sunuculara devretmesine izin veren yerleşik bir güvenlik mekanizmasına sahiptir. Bu, NXNSAttack’in yararlandığı mekanizmadır. 

Aşağıda basit terimlerle saldırının adımları verilmiştir.

  1. Saldırgan, saldırı[.]com gibi bir etki alanı için bir DNS çözümleyicisine bir DNS sorgusu (veya botların yardımıyla birden çok DNS sorgusu) gönderir. 
  2. Sorguyu çözme yetkisi olmayan DNS çözümleyici, sorguyu saldırganın sahip olduğu veya güvenliği ihlal edilen yetkili bir sunucuya iletir. Çok sayıda yetkili sunucuya sahip olmak zor değildir. Saldırganlar bir etki alanı kaydettikten sonra, bu örnekte attack[.]com, onu internetteki herhangi bir yetkili sunucuyla ilişkilendirebilirler. 
  3. Güvenliği ihlal edilmiş yetkili sunucu, özyinelemeli DNS çözümleyicisine, arama isteğini geniş bir alternatif sunucu listesine devredeceğini bildirir. Liste, kurban web sitesi için binlerce alt alan içerebilir. 
  4. DNS çözümleyici, DNS sorgusunu tüm alt etki alanlarına ileterek kurbanın yetkili sunucusu için bir trafik dalgası yaratır. Yoğun trafik, kurbanın DNS çözümleyicisini çökertebilir.

Bir şirketin DNS çözümleyicisi çöktüğünde, artık kullanıcılardan gelen isteklere yanıt vermeyecektir. Web sitesi, e-ticaret, görüntülü sohbetler, destek ve diğer web hizmetleri kullanılamayacak. 

Saldırganların DNS sunucularına taşmasını önlemek için yamalar yayınlandı. Bu nedenle, bir NXNSAttack’e karşı korumalardan biri, DNS çözümleyici yazılımını en son sürüme güncel tutmaktır. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »