OzzTech - PDF Dosyası Ne Kadar Güvenli?

PDF Dosyası Ne Kadar Güvenli?

PDF Dosyası Ne Kadar Güvenli

PDF dosya formatı, birçok gizli özelliği ile karmaşıktır ve dosya formatını neredeyse her gün kullandığımız için aynı zamanda yaygın bir saldırı vektörüdür. Bu nedenle, bir saldırganın, Microsoft Word'de makroların çalışmasına benzer şekilde, bilgisayar sistemlerine sızmak için PDF dosyası kullanmak mantıklıdır. Kullanıcıların, özellikle de bilinmeyen bir göndericiden geliyorlarsa, PDF dosyalarını açmadan önce iki kez düşünmeleri gerekir.

DoS 

Denial of service (DoS) iki şekilde mümkündür: Infinite Loop veya Deflate Bomb yoluyla . 

Infinite Loop

Kendinden referanslı nesneler ve öğeler Sonsuz Döngü gerçekleştirebilir. Bu seçenek daha fazla CPU kullanımına yol açar ve PDF okuyucunun çökmesine ve donmasına neden olabilir. 

Deflate Bomb

İkinci saldırı, meşhur Zip bomba saldırısına benziyor. PDF, işlenmeden önce Deflate sıkıştırma algoritması kullanılarak sıkıştırılması gereken "akışlara" izin verir. Saldırgan daha sonra birkaç (üç adede kadar)  FlatDecode  işlemi kullanabilir. Sonunda, RAM'de çıkarılan 10 gigabayt olacak olan 600 kb'lik bir PDF dosyasının diskte olması mümkündür. En kötü senaryolarda, işletim sistemi donabilir. 

Bu saldırılar kolayca azaltılabilir ve birçok PDF dosyası görüntüleyici bu saldırılardan birine veya her ikisine karşı zaten korumaya sahiptir. Saldırılar daha önce XML ayrıştırıcıları gibi diğer ayrıştırıcılarda görüldü, bu nedenle bu sorunların PDF dosya biçiminde olduğunu görmek şaşırtıcı değil.   

Bilgilendirme   

PDF dosyalarının ayrıca daha ciddi saldırıları gizleme yolu vardır. Kötü amaçlı PDF'ler bir kullanıcının IP adresini sızdırabileceğinden, bu saldırının etkisi gizlilik sorunlarıdır.   

Bazı PDF okuyucularda, yerel olarak depolanan dosyaları okumak ve ardından dosyanın içeriğini harici bir web sitesine göndermek mümkündü. Bazı PDF ayrıştırıcılarının bir web hizmeti gibi sunucu tarafında olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun bir Yerel Dosya Dahil Etme saldırısına yol açabileceği ve böylece saldırganların sunucudaki dosyaları okumasını mümkün kılabileceği anlamına gelir  . 

URL çağırma mümkün olduğundan, kötü niyetli bir PDF dosyası belgesi, kullanıcıyı bir ağ paylaşımını ziyaret etmeye zorlayabilir ve bu da  NTLM karmalarını sızdırabilir . Demo, Adobe Reader DC'de bu etkinin kanıtını verdi, bu da bir saldırganın hash'i ele geçirmesine ve ardından hash'i çevrimdışı olarak kırmasına veya hash saldırılarını kullanmasına  izin verdi .  

Kod yürütme

Bu, arabellek taşması ile değil, mantıksal bir hata ile yapıldı. PDF görüntüleyici standart olarak uyguladıysa, PDF'lerin "tasarım gereği" kod yürütülmesine izin verdiğini unutmayın. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.