ozztech_logo_white

Policy Route Nedir? Fortigate Firewall üzerinde Nasıl Kullanılır?

Policy Based Routing (PBR), veri paketlerini politikalara veya filtrelere göre ileten ve yönlendiren bir teknolojidir. Ağ yöneticileri, belirli parametrelere (kaynak ve hedef IP adresleri, kaynak veya hedef bağlantı noktaları, trafik türleri, protokoller, erişim listeleri, paket boyutları veya diğer koşullar gibi) göre seçici politikalar uygulayabilir ve ardından paketleri kullanıcı tanımlı yollara iletebilir. Policy Route amacı, ağı olabildiğince çevik hale getirmektir. PBR, uygulama özniteliklerine dayalı yönlendirme davranışlarını tanımlayarak veri paketlerini iletmek için esnek ve ayrıntılı trafik işleme işlevleri sağlar. Bu şekilde PBR ağ yöneticilerinin görev açısından kritik uygulamalar için optimum bant genişliği kullanımı elde etmesini sağlar.

Örnek

Fortigate Firewall üzerinde aşağıda göstereceğimiz konfigürasyonda 192.168.1.0/24 network’üne sahip port1 interface’imizden gelen tcp80 port trafiğini 10.10.10.1 gateway ‘I üzerinden port6 ya yönlendireceğiz.

Fortigate Firewall Üzerinde Policy Routing özelliğini aktif etme

Öncelikle Fortigate Gui arayüzünde Policy Route arayüzünü görebilmek için bu özelliği açmanız gerekmektedir. Bu özelliği açabilmeniz için Gui arayüzünde System > Feature Visibility tabına gidilir ve Advanced Routing özelliği enable edilir.

Policy Route
Policy Routing

Bu işlem yapıldıktan sonra Policy route aktif olur. Policy routes özelliğini Gui arayüzünden Network > Policy Routes sekmesinde görebilirsiniz. Şimdi örneğimize göre bir adet Policy Route oluşturalım.

Policy Route
Policy Routes
  1. Create New butonuna basılır.
  2. Kullanmak istediğiniz protocol ü seçiniz, benim örneğimde TCP/80 I seçtiğimiz için ben TCP yi seçtim.
  3. Source adres alanı, trafiğin nereden geleceğini belirtmektedir
  4. Destination address alanına bu isteğin nereye giderken route edilmek isteniyorsa o adresi gireceksiniz. Ben internete giderken geçen trafiği yönlendireceğim için buraya 0.0.0.0/0.0.0.0.0 olarak seçtim.
  5. Type of service veriyi maskelemek için kullanılan değeri belirtmektedir. Burayı defaultta bırakabilirsiniz.
  6. Action kısmında trafiği farklı bir porta yönlendirmek istediğim için ben forward traffic olarak işaretliyorum.
  7. Outgoing interface olarak trafiğin yönleneceği interface seçilir.
  8. Gateway address olarak trafiğin yönlendirildiği interface’e ait gateway seçilir.
  9. Status enable edilerek bu rule aktif olarak konumlandırılır.
  10. Ok diyerek kaydedilir.

Fortigate Firewall CLI Policy Route yazma

FGT# config router policy
FGT (policy) # edit 1

set input-device   ——> Incoming interface name.
set src    ——> Source IP and mask (x.x.x.x/x).
set srcaddr   ——> Source address name.
set dst   ——> Destination IP and mask (x.x.x.x/x).
set dstaddr ——>Destination address name.
set action ——> Action of the policy route.
set gateway ——>IP address of the gateway.
set output-device ——>Outgoing interface name.
set status ——>Enable/disable this policy route.
next

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »