OzzTech - Purple Fox Kötü Amaçlı Yazılıma Dikkat

Purple Fox Kötü Amaçlı Yazılıma Dikkat

Telegram mesajlaşma uygulamasının Truva atlı yükleyicileri, Windows tabanlı Purple Fox arka kapısını güvenliği ihlal edilmiş sistemlere dağıtmak için kullanılıyor.

Bu, Araştırmacılar tarafından yayınlanan ve saldırıyı, kötü niyetli yükleri düşürmek için genellikle meşru yazılımlardan yararlanan ve izinsiz girişlerden yararlanarak sistemlere dahil olan bir truva atı olduğunu söylediler.

"Bu tehdit aktörü, saldırıyı, çoğu anti virüs motorları tarafından çok düşük algılama oranlarına sahip birkaç küçük dosyaya ayırarak, saldırının çoğu bölümünü radar altında bırakabildi. Son aşamada ise Purple Fox rootkit enfeksiyonuna yol açtığı görüldü."

İlk olarak 2018'de keşfedilen Purple Fox, kötü amaçlı yazılımın güvenlik çözümlerinin erişiminin ötesine yerleştirilmesine ve tespitten kaçmasına olanak tanıyan rootkit yetenekleriyle birlikte gelmektedir. Guardicore'un Mart 2021 raporu, solucan benzeri yayılma özelliğini detaylandırarak arka kapının daha hızlı yayılmasını sağlamıştır.

Ardından Ekim 2021'de Trend Micro araştırmacıları, daha güvenli bir iletişim kurmak için komuta ve kontrol C2 sunucularıyla bağlantı kurmak için WebSockets'tan yararlanan ve Purple Fox ile birlikte dağıtılan FoxSocket adlı bir .NET implantını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, "Purple Fox'un rootkit yetenekleri, hedeflerini daha gizli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor" dedi. "Purple Fox'un etkilenen sistemlerde devam etmesine ve etkilenen sistemlere daha fazla yük taşımasına izin veriyorlar."

purple fox

Son olarak, Aralık 2021'de Trend Micro, kalıcı ve daha gizli bir yürütme ve nihayetinde kötüye kullanım elde etmek için kötü amaçlı bir SQL ortak dil çalışma zamanı (CLR) modülü ekleyerek SQL veritabanlarını hedefleyerek Purple Fox enfeksiyon zincirinin sonraki aşamalarına da ışık tuttu.

Minerva tarafından gözlemlenen yeni saldırı zinciri, bir Telegram yükleyici dosyası, sohbet uygulaması için meşru bir yükleyici bırakan bir AutoIt betiği ve "TextInputh.exe" adlı kötü niyetli bir indiriciyle başlar.

Ardından, indirilen dosyalar, şu anda kapalı olan bir uzak sunucudan Purple Fox kök setinin indirilmesi ve yürütülmesiyle sonuçlanan son aşamaya geçmeden önce farklı antivirüs motorlarıyla ilişkili işlemleri engellemeye devam eder.

Zargarov, "Aynı saldırı zincirini kullanarak aynı Purple Fox rootkit sürümünü sunan çok sayıda kötü niyetli yükleyici bulduk" dedi. "Bazıları e-posta yoluyla teslim edilmiş gibi görünüyor, diğerlerinin ise kimlik avı web sitelerinden indirildiğini varsayıyoruz. Bu saldırının güzelliği, her aşamanın tüm dosya grubu olmadan işe yaramaz olan farklı bir dosyaya ayrılmasıdır."

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Eset NOD32 Anti Virüs adlı makalemize bekliyoruz: https://www.ozztech.net/uncategorized/eset-nod32-anti-virus/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.