OzzTech - Saldırı Önleme Sistemleri IPS Nedir?

Saldırı Önleme Sistemleri IPS Nedir?

Saldırı Önleme Sistemleri IPS Nedir

IPS teknolojileri, Brute-Force atakları, Hizmet Reddi (DoS) saldırıları ve güvenlik açığından yararlanma gibi ağ güvenliği saldırılarını algılayabilir veya önleyebilir. Güvenlik açığı, bir yazılım sistemindeki bir zayıflıktır ve bir güvenlik açığı saldırısı, bir sistemin kontrolünü ele geçirmek için bu güvenlik açığından yararlanan bir saldırıdır. Bir güvenlik açığı duyurulduğunda, genellikle saldırganların güvenlik düzeltme eki uygulanmadan önce bu güvenlik açığından yararlanmaları için bir fırsat penceresi vardır. Bu durumlarda, bu saldırıları hızlı bir şekilde engellemek için bir Saldırı Önleme Sistemleri kullanılabilir.

IPS teknolojileri paket akışlarını izlediğinden, güvenli protokollerin kullanımını zorlamak ve önceki SSL sürümleri veya zayıf şifreler kullanan protokoller gibi güvenli olmayan protokollerin kullanımını reddetmek için de kullanılabilirler.

Saldırı Önleme Sistemleri nasıl çalışır?

IPS teknolojileri, dağıtıldıkları yerde, Ağ izinsiz giriş tespit sistemleri (NIDS) veya Ana Bilgisayar izinsiz giriş tespit sistemleri (HIDS) olarak paketlere erişime sahiptir. Ağ IPS'si tüm ağın daha geniş bir görünümüne sahiptir ve bir ağ TAP veya SPAN bağlantı noktasından paketleri alan pasif bir sensör olarak ağda satır içi veya çevrimdışı olarak ağa dağıtılabilir.

Kullanılan algılama yöntemi, imza veya anormallik tabanlı olabilir. Önceden tanımlanmış imzalar, iyi bilinen ağ saldırılarının kalıplarıdır. IPS, bir model eşleşmesi olup olmadığını görmek için paket akışlarını imzayla karşılaştırır. Anormallik tabanlı izinsiz giriş tespit sistemleri, örneğin bir trafik örneğini bilinen bir temel çizgiyle karşılaştırmak gibi, tehditleri belirlemek için buluşsal yöntemler kullanır.

IDS ve IPS arasındaki fark nedir?

Teknolojinin ilk uygulamaları, özel güvenlik cihazlarında algılama modunda konuşlandırıldı. Teknoloji olgunlaştıkça ve entegre Yeni Nesil Güvenlik Duvarı  veya UTM cihazlarına taşındıkça, varsayılan eylem kötü niyetli trafiği önlemek için ayarlanmıştır.

Bazı durumlarda, trafiği algılama ve kabul etme veya engelleme kararı, belirli IPS korumasına duyulan güvene dayanır. Bir IPS korumasına olan güven daha düşük olduğunda, yanlış pozitif olma olasılığı daha yüksektir. Yanlış pozitif, IDS'nin bir aktiviteyi saldırı olarak tanımlaması, ancak aktivitenin kabul edilebilir davranış olmasıdır. Bu nedenle birçok IPS teknolojisi, saldırı olayından paket dizilerini yakalama yeteneğine de sahiptir. Bunlar daha sonra gerçek bir tehdit olup olmadığını belirlemek ve IPS korumasını daha da iyileştirmek için analiz edilebilir.

Kuruluşunuzu güvende tutmak ve siber saldırılardan korunmak için Siber Güvenlik Danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.