ozztech_logo_white

Saldırı Önleme Sistemleri IPS Nedir?

Saldırı Önleme Sistemleri IPS Nedir

IPS teknolojileri, Brute-Force atakları, Hizmet Reddi (DoS) saldırıları ve güvenlik açığından yararlanma gibi ağ güvenliği saldırılarını algılayabilir veya önleyebilir. Güvenlik açığı, bir yazılım sistemindeki bir zayıflıktır ve bir güvenlik açığı saldırısı, bir sistemin kontrolünü ele geçirmek için bu güvenlik açığından yararlanan bir saldırıdır. Bir güvenlik açığı duyurulduğunda, genellikle saldırganların güvenlik düzeltme eki uygulanmadan önce bu güvenlik açığından yararlanmaları için bir fırsat penceresi vardır. Bu durumlarda, bu saldırıları hızlı bir şekilde engellemek için bir Saldırı Önleme Sistemleri kullanılabilir.

IPS teknolojileri paket akışlarını izlediğinden, güvenli protokollerin kullanımını zorlamak ve önceki SSL sürümleri veya zayıf şifreler kullanan protokoller gibi güvenli olmayan protokollerin kullanımını reddetmek için de kullanılabilirler.

Saldırı Önleme Sistemleri nasıl çalışır?

IPS teknolojileri, dağıtıldıkları yerde, Ağ izinsiz giriş tespit sistemleri (NIDS) veya Ana Bilgisayar izinsiz giriş tespit sistemleri (HIDS) olarak paketlere erişime sahiptir. Ağ IPS’si tüm ağın daha geniş bir görünümüne sahiptir ve bir ağ TAP veya SPAN bağlantı noktasından paketleri alan pasif bir sensör olarak ağda satır içi veya çevrimdışı olarak ağa dağıtılabilir.

Kullanılan algılama yöntemi, imza veya anormallik tabanlı olabilir. Önceden tanımlanmış imzalar, iyi bilinen ağ saldırılarının kalıplarıdır. IPS, bir model eşleşmesi olup olmadığını görmek için paket akışlarını imzayla karşılaştırır. Anormallik tabanlı izinsiz giriş tespit sistemleri, örneğin bir trafik örneğini bilinen bir temel çizgiyle karşılaştırmak gibi, tehditleri belirlemek için buluşsal yöntemler kullanır.

IDS ve IPS arasındaki fark nedir?

Teknolojinin ilk uygulamaları, özel güvenlik cihazlarında algılama modunda konuşlandırıldı. Teknoloji olgunlaştıkça ve entegre Yeni Nesil Güvenlik Duvarı  veya UTM cihazlarına taşındıkça, varsayılan eylem kötü niyetli trafiği önlemek için ayarlanmıştır.

Bazı durumlarda, trafiği algılama ve kabul etme veya engelleme kararı, belirli IPS korumasına duyulan güvene dayanır. Bir IPS korumasına olan güven daha düşük olduğunda, yanlış pozitif olma olasılığı daha yüksektir. Yanlış pozitif, IDS’nin bir aktiviteyi saldırı olarak tanımlaması, ancak aktivitenin kabul edilebilir davranış olmasıdır. Bu nedenle birçok IPS teknolojisi, saldırı olayından paket dizilerini yakalama yeteneğine de sahiptir. Bunlar daha sonra gerçek bir tehdit olup olmadığını belirlemek ve IPS korumasını daha da iyileştirmek için analiz edilebilir.

Kuruluşunuzu güvende tutmak ve siber saldırılardan korunmak için Siber Güvenlik Danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »