SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı

SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı

SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı

Günümüzde birçok kuruluş, savunmalarını güçlendirmek için saldırgan içgörülerini kullanmak amacıyla siber tehdit istihbaratı (CTI) programlarını benimsemiştir. Gerçek şu ki, çoğu ekip, büyük veri kümelerine sınırlı ölçeklenebilirlikleri ve eyleme geçirilebilirlik eksikliği nedeniyle tehdit istihbarat platformlarından tam değer elde etmek için mücadele ediyor. Singularity Signal, tehdit istihbaratı veri hacmi sorununu çözmek için verilerden yararlanan ve benzersiz ölçekte analiz eden SentinelOne'ın açık tehdit istihbarat platformudur. Singularity Signal, siber verilere bağlam, zenginleştirme ve eyleme geçirilebilirlik sağlamak için yapay ve insan tabanlı zekayı birleştirerek, saldırgan zihniyetine ilişkin benzersiz içgörü ile kuruluşların bir adım önde olmalarını sağlar.

Siber Tehdit İstihbaratı Nedir?

Bir CTI sağlayıcısının birincil amacı, kuruluşların siber güvenlik programları hakkında daha bilinçli ve veriye dayalı kararlar alabilmeleri için rakiplerin taktikleri, teknikleri ve prosedürleri (TTP) hakkında istihbarat toplamaktır. Bu kararlar nihayetinde modern siber saldırılara karşı daha etkili koruma, algılama ve müdahale sağlıyor. Gartner:
“Var olan veya ortaya çıkmakta olan bir tehdit veya varlıklara yönelik tehlike hakkında bağlam, mekanizmalar, göstergeler, sonuçlar ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler dahil olmak üzere kanıta dayalı bilgi, konunun bu tehdit veya tehlikeye tepkisine ilişkin kararları bilgilendirmek için kullanılabilir.”
Sonuç olarak CTI, kuruluşların kör noktaları keşfetmesine, karar vericilere tehdit ortamına ilişkin bilgilendirilmiş içgörüler sağlamasına ve nihayetinde riski azaltmasına yardımcı olabilir.
Tehdit istihbaratının etkin bir şekilde uygulanması, güvenlik analistlerinin düşmanlar ve onların TTP'leri arasındaki ilişkiyi belirleyip anlamasını ve buna göre ortamlarında proaktif adımlar atmasını sağlar.

Günümüzün Tehdit İstihbarat Zorlukları

Siber tehdit ortamı karmaşıklık ve riskler açısından gelişmeye devam ediyor ve son örnekler, DarkSide fidye yazılımı Koloni Boru Hattı'na karşı kampanya, güneş patlaması, SolarWinds kurumsal saldırısının arkasındaki kötü amaçlı yazılım çeşidi ve Microsoft Exchange sıfır gün HAFNIUM tarafından hızla istismar edilen güvenlik açıkları. Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı.
Buna karşılık, birçok kuruluş son birkaç yılda bilgi güvenliği programlarının ayrılmaz bir parçası olarak siber tehdit istihbaratını uygulamaya koydu. CTI'yi entegre ederek, ortaya çıkan tehditlere daha iyi hazırlanmayı ve siber riske karşı bilinçli eylemde bulunmayı umuyorlar.
Sorun şu ki, bu ekiplerin birçoğu tehdit istihbaratı vaadiyle satılıyor, ancak pratikte somut değerini nadiren görüyor. Bilgi Güvenliği Forumu'na (ISF) göre Araştırma, üyelerinin %82'si bir siber tehdit istihbarat yeteneğine sahip ve geri kalan %18'i önümüzdeki on iki ay içinde bir tane uygulamayı planlıyor. Ancak, bu üyelerin yalnızca %25'i mevcut yeteneklerinin beklenen hedefleri sağladığına inanıyor. Başka bir deyişle, ekipler önemli yatırımlar yapıyor ancak şüpheli getiriler görüyor.
Modern tehdit istihbaratının yaygın tuzaklarının çoğu, mevcut telemetri ve sinyallerin katlanarak büyümesi göz önüne alındığında, verileri etkili bir şekilde işleyememekten, ilişkilendirememekten ve analiz edememekten kaynaklanmaktadır. Günümüzde mevcut tehdit istihbarat çözümlerinin çoğu, verileri konsolide etmek, ayrıştırmak, zenginleştirmek ve doğrulamak için büyük ölçüde insan analistlere bağımlıdır ve analizleri, iyileştirme ve eyleme karşı ilişkilendirme ve arka plana çok derinden odaklanır.
Ayrıca, tehdit istihbarat kaynakları genellikle boşluklarda bulunur ve ekipler, daha eksiksiz bir resim için verilerini birbirine bağlayacak ve ilişkilendirecek doğru teknoloji ve süreçlerden yoksundur. Sonuç olarak, CTI'yi operasyonel hale getirmek maliyetli ve oldukça zaman alıcı hale geldi ve tehdit araştırmacıları gürültüden anlamlı içgörüleri ayıklamak için mücadele ediyor.
SentinelOne'da, CTI'yi modernleştirmenin ve değerini en üst düzeye çıkarmanın anahtarının en iyi yapay zekayı (AI) insan zekası ile birleştirmek olduğuna inanıyoruz. Bunu yaparak, kuruluşlar iki ana sorunlu noktayı çözer: manuel işleme gerektiren veri miktarı ve manuel olarak ilişkilendirmek ve bağlamsallaştırmak için gereken süre.

Tekillik Sinyali Kurumuma Nasıl Yardımcı Olabilir?

Singularity Signal, en gelişmiş saldırıları bile önlemenize ve tehdit istihbaratı yatırımlarınızdan somut değer elde etmenize yardımcı olmak için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi modellerini insan tarafından zenginleştirilmiş zeka ve bağlamla birleştirir.
Bu, milyarlarca sinyali gerçek zamanlı olarak işlemek için tasarlanmış Singularity Signal AI motoru aracılığıyla elde edilir. Signal AI motoru, SentinelOne Singularity kullanıcı tabanından toplanan verilerin yanı sıra açık kaynak, ticari ve SIGINT beslemelerinden oluşan küresel bir veri kümesini analiz eder. Bu, araştırmacılarımıza saldırı olasılığına ilişkin benzersiz bilgiler sağlar ve rakiplerin bir sonraki hareketlerini tahmin etme çabasıyla sürekli tehdit modellemesi yapmalarını sağlar.
Singularity Signal ile nasıl etkilendiğinize dair eksiksiz ve size özel bir resim elde edersiniz.gelişmiş kalıcı tehditler(APT'ler), ulus-devlet grupları ve acil saldırılar gibi sıfır güntaktiklerin, tekniklerin ve prosedürlerin (TTP'ler) gerçek zamanlı zenginleştirilmesi, uzmanlarımız tarafından küratörlüğünde devam eden tehdit istihbaratı raporlaması ve özel istihbarat kaynaklarının kolay entegrasyonu aracılığıylaTekillik Pazarı.
Singularity Signal, CTI'daki veri sorununu ele alır ve insan tehdidi araştırmacılarını ve güvenlik analistlerini bilgiye dayalı, veri destekli kararlar alma konusunda güçlendirir. Bu, savunmalarınıza daha proaktif, daha otomatik ve daha bilinçli bir yaklaşım benimsemenize yardımcı olur.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir?
Siber Güvenlik

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir?

Eylül 19, 2021 4:39

İnternet erişim hızlarındaki büyüme, güvenlik duvarlarının analiz etmesi gereken giderek daha yoğun bilgi işlem...

Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) Nedir?
Siber Güvenlik

Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) Nedir?

Eylül 17, 2021 11:12

Kurumsal siber güvenlik uzmanlarını gece uyanık tutan bir şey varsa, o da şirketin değerli...

Sosyal Mühendislik Nedir?
Siber Güvenlik

Sosyal Mühendislik Nedir?

Eylül 17, 2021 8:31

Sosyal mühendislik, özel bilgiler, erişim veya değerli eşyalar elde etmek için insan hatalarından yararlanan...

Keystroke Logging ve Keylogger Nedir?
Siber Güvenlik

Keystroke Logging ve Keylogger Nedir?

Eylül 17, 2021 8:09

Keylogger’lar, bir bilgisayarda veya mobil klavyede yazdığınız her şeyin kaydını oluşturarak, Keystroke Logging eylemi...

Clampi Virüsü Nedir?
Siber Güvenlik

Clampi Virüsü Nedir?

Eylül 17, 2021 7:10

Clampi virüsü, sisteminizde saklanan, oturum açma kimlik bilgilerini çalan ve özellikle bankacılık ve finansal...

Güvenli Web Ağ Geçidi (SWG) Nedir?
Siber Güvenlik

Güvenli Web Ağ Geçidi (SWG) Nedir?

Eylül 16, 2021 1:36

Güvenli bir web ağ geçidi, şirket politikasını uygulayarak ve İnternet’e bağlı trafiği filtreleyerek bir...

VPN Nedir?
Siber Güvenlik

VPN Nedir?

Eylül 16, 2021 11:59

Birçok ağ protokolünde yerleşik şifreleme olsa da, bu tüm İnternet trafiği için geçerli değildir. Bu,...

Güvenlik Açığı Taraması Nedir?
Siber Güvenlik

Güvenlik Açığı Taraması Nedir?

Eylül 16, 2021 8:50

Güvenlik açığı tarayıcıları, bir kuruluşun uygulaması, uç noktaları ve BT altyapısı içindeki istismar edilebilir...

Hacker Nedir? Hack Nedir?
Siber Güvenlik

Hacker Nedir? Hack Nedir?

Eylül 16, 2021 7:46

Hacker, bir bilgisayar sistemine izinsiz giren kişidir. Bilgisayar korsanlığının birçok nedeni olabilir: kötü amaçlı yazılım yüklemek , verileri...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.