OzzTech - Siber Güvenlik Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Siber Güvenlik Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Siber Güvenlik Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Siber güvenlik nedir ve siber güvenlik neden her kişi ve şirket için önemlidir? Bu blogda, siber ve bilgi güvenliği konusunda pek çok konuda ilk olan, okunması kolay bir yanıt vererek başlıyoruz.

Siber güvenlik, geniş anlamda, bir kuruluşun bilgisayarlarını, ağlarını, cihazlarını ve hassas verilerini siber saldırılara karşı korumak için teknolojilerden, süreçlerden ve iyi BT alışkanlıklarından yararlanma uygulamasını ifade eder. Bugün, siber güvenlik bilinci ve esnekliği artık işletmeler için sonradan düşünülen bir şey olamaz. Aslında siber güvenlik, büyük ölçüde günümüzün dijital kuruluşları için bir BT sorunu olmaktan çıkıp bir iş sorununa dönüşmüştür. 

Dünya çapında her gün 30.000'den fazla web sitesi saldırıya uğruyor ve dünya çapındaki şirketlerin %64'ünden fazlası bir veya daha fazla siber saldırıya maruz kalıyor. Güvenli ağlarda bile her saniye en az 75 kaydın kaybolduğu tahmin ediliyor. Eğer iş yapıyorsanız ve işiniz herhangi bir şekilde bilgisayar ve internet kullanımını gerektiriyorsa, bir noktada bir siber saldırı yaşamanız son derece olasıdır.

Peki, kendinizi ve kurumunuzu siber tehditlerden ve veri ihlallerinden korumak için gerçekten ne yapabilirsiniz? Deneyimli siber güvenlik profesyonellerini işe almak ve yüksek kaliteli siber güvenlik yönetim araçlarına ve eğitimine yatırım yapmak kesinlikle mantıklı görünse de, siber güvenliğin temellerini ve bunları işinizde nasıl uygulayacağınızı anlamak, hazırlanmanın ve kendinizi güvende tutmanın en kolay yollarından biridir.

Siber Güvenlik Türleri 

İşletmenizin hangi alanlarda maruz kaldığını ve hangi güvenlik açıklarını düzeltmeniz gerektiğini bilmek için farklı siber güvenlik türlerini  anlamak önemlidir . 

En yaygın siber güvenlik işletmelerinin odaklanması gerekebilecek türler şunları içerir:

  • Ağ güvenliği : Ağ güvenliği, kuruluşunuzun kritik altyapısını güvence altına alarak tüm dahili ağlarınızı davetsiz misafirlerden korumaya yardımcı olur.
  • Uygulama güvenliği: Bu tür güvenlik protokolü, bir uygulamanın geliştirme aşamasında ortaya çıkan tehditlere karşı savunmaya yardımcı olmak için yazılım ve donanım kullanır. Şifreleme, güvenlik duvarları ve antivirüs içerebilir.
  • Bilgi güvenliği: Bilgi güvenliği, fiziksel ve dijital verileri koruduğu için günümüzde çoğu işletme için son derece önemlidir.
  • Bulut güvenliği: Birçok şirket, verilerini depolamak için buluta güvenir. Bulut güvenlik çözümleri , buluttaki tüm verilerin güvende tutulmasına yardımcı olur.
  • Veri kaybını önleme: Veri kaybetmek herhangi bir şirket için zararlıdır. Önlem almak, bu sorunların önlenmesine yardımcı olabilir ve hatta bilgilerin kurtarılmasına bile izin verebilir.
  • Son kullanıcı eğitimi: İşletme, diğer seçeneklerden herhangi birinin yalnızca en zayıf halka kadar güçlü olduğunu anlarsa, genellikle bu kritik güvenlik türüne yatırım yapar. Personele siber güvenliğin önemini anlamalarına yardımcı olmak için yeterli güvenlik bilinci eğitimi sağlayacaktır.

Siber Saldırı Türleri 

Bugün artık mesele, işletmenin saldırıya uğrayıp uğramaması meselesi değil. Daha çok işletmenin saldırı altında olduğu “zaman” ile ilgilidir. Bu nedenle, ağınızı tehlikeye atabilecek tüm olası siber saldırıları anlamak mantıklıdır. Ayrıca, sistemde ne kadar gizli bilgi depolarsanız, saldırı olasılığının o kadar yüksek olacağını unutmayın. Gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirliğe yönelik saldırılar dahil olmak üzere gerçekleştirilebilecek üç saldırı kategorisi vardır. 

Gizliliğe yönelik saldırılar ile banka bilgileriniz gibi kişisel bilgileriniz tehdit altında olacaktır. Bilgileriniz diğer kişiye para kazandırmak için satılabilir veya takas edilebilir. Dürüstlüğe yönelik saldırılarla, bir şirketin sabote edilmesi söz konusudur. Bunlar daha çok sızıntı olarak bilinir. Siber suçlu, hassas bilgilere erişecek ve ardından şirketin itibarına zarar vermek için bunları sızdıracaktır. Kullanılabilirliğe yönelik saldırılarla, siber saldırı, yasal kullanıcıları bir fidye ödeyene kadar verilerinden engelleyecektir . Suçlu genellikle ödeme yapıldıktan sonra geri adım atmaz ve bu da bir dizi soruna neden olur.

Bir işletmenin karşılaşabileceği başlıca siber saldırı türlerinden bazıları şunlardır:

  • Sosyal mühendislik: İnsanları bilgi vermek için manipüle eden bir saldırı.
  • Kötü Amaçlı Yazılım: Daha sonra bilgileri çalan veya hasara neden olan kötü amaçlı yazılımlar sisteme yüklenir.
  • Fidye yazılımı saldırısı: Bir bilgisayarın kontrolünü ele geçiren ve yeniden erişim elde etmek için sahibinden para isteyen yazılım.
  • Gelişmiş Kalıcı Tehditler: Bunlar, yetkisiz bir kullanıcı tespit edilmeden bir ağa girdiğinde ve orada veri çalmak için kaldığında meydana gelir.

Zamanla, güvenlik tehditleri daha gelişmiş hale gelecek ve şirketlerin siber güvenlik bilinci ve güvenlik yönetim sistemleri konusunda güncel kalmasını önemli hale getirecektir.

Bu tür saldırılardan korunmak için Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojieri'nden Siber Güvenlik Danışmanlığı alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.