ozztech_logo_white

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı , yazılım sistemleri, ağlar ve veri merkezlerinin geliştirme aşamalarında güvenliğin sağlanmasından sorumludur. Profesyoneller, donanım ve yazılımdaki güvenlik açıklarını ve riskleri araştırmalıdır. Tüm saldırıları ve izinsiz girişleri yönetir ve izlerler. Güvenlik Uzmanı, güvenlik açığını kapatarak olası tehdidi veya ihlal girişimini tanımak zorundadır. Ağ altyapılarına güvenlik duvarları kurarlar.

Profesyonel, herhangi bir bilgi için güvenlik önlemleri önermelidir. Davetsiz misafirlere karşı çeşitli stratejiler ve savunma sistemleri tasarlamalıdırlar. Siber Güvenlik Uzmanı, olağandışı faaliyetler için sistemleri izler. Karşı önlem protokolleri yürütür ve olayları bildirirler. Profesyoneller güvenlik stratejilerini ve savunmaları inceleyecek ve değerlendireceklerdir. Yeni savunma sistemleri ve protokolleri oluşturmak Siber Güvenlik Uzmanının sorumluluğundadır.

Güvenlik Uzmanı, yeni koruma katmanları geliştirecek ve güvenlik sistemlerini güncelleyecektir. Profesyonel, yetkili kullanıcılara izinler ve ayrıcalıklar vermelidir. Uzman, savunma sistemlerini inceleyecek ve test sonuçlarına göre raporlar sunacaktır. Tespit edilmemiş herhangi bir ihlali doğrulamak için bilgilerdeki herhangi bir değişiklik üzerinde bir tanılama yapmaktan sorumlu olan Siber Güvenlik Uzmanıdır.

Profesyoneller kendilerini yeni trendler ve prosedürlerle güncel tutmalıdır. Yeni izinsiz giriş yöntemlerini analiz etmekten sorumludurlar. Güvenlik Uzmanı, uygun kimlik bilgileri olmadan herhangi bir saldırının bilgiye erişmesini engeller. Herhangi bir çığır açan güvenlik duvarını ve diğer güvenlik uygulamalarını not ederler. Bilgi güvenliği standartlarını, yönergelerini ve prosedürlerini geliştiren ve uygulayan Siber Güvenlik Uzmanıdır.

Güvenlik Uzmanı, BT güvenlik kontrolleri belgelerini muhafaza etmelidir. Profesyonellerin güvenlik açıklarını tanıması ve bir eylem planı hazırlaması gerekiyor. Öneri sunmalı, güvenlik politikaları oluşturmalı ve uygulama sırasında destek ve azaltma ile uygulanmalarını sağlamalıdırlar. Siber Güvenlik Uzmanı, IDS/IPS sistemleri aracılığıyla ortaya çıkanları izler. Güvenlik politikası ve güvenlik sorunları hakkında farkındalık yaratırlar.

Siber Güvenlik Uzmanı, siber güvenlik projeleriyle ilgilenir ve siber güvenlik hedeflerini karşıladığından emin olur. Siber Güvenlikle ilgili konularla ilgili paydaşlar ve diğer gruplarla yakın koordinasyon içinde çalışırlar. Uzman, süreç yeniden mühendisliği, otomasyon ve dokümantasyon gibi siber güvenlik operasyonları sunar. Profesyoneller, siber güvenlik sorunlarını tanır, etkili azaltmayı tasarlar ve yürütür.

Güvenlik Uzmanı, siber güvenlik olaylarına müdahale için yedek destek sunacaktır. Profesyoneller, müşteri tabanlı varlık riski ve kurumsal politika için özelleştirilmiş uygulama güvenliği değerlendirmeleri yürütür. Güvenlik açığı değerlendirmesi, işletim sistemlerinin, web sunucularının ve veritabanlarının yapılandırma denetimini uygularlar. Uzman, altyapıdaki oluşturulabilir kalıpları, güvenli olmayan özellikleri ve kötü amaçlı etkinlikleri algılar. 

Profesyoneller, müşteri sorularını doğrulamak ve proje çıktılarının kabul edildiğini doğrulamak için kapanış toplantıları düzenler. Siber Güvenlik Uzmanı, konsolide raporlar verir ve birden fazla güvenlik açığını ve farklı otomatik araçları karşılaştırır. Şirket politikalarına dayalı olarak güvenlik açıkları için özelleştirilmiş risk derecelendirmesi sunarlar. Güvenlik Uzmanı, proje yürütme, üretim hizmetleri üzerindeki etki ve çıktıların kalitesi ile ilgili müşteri endişeleriyle ilgilenecektir.

Siber Güvenlik Uzmanı, güvenlik açıklarını takip eder ve güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlamak için dahili ağ ekipleriyle işbirliği yapar. Burp Suite, Nmap, Nessus, Qualys, Metaspolit vb. gibi çeşitli güvenlik araçları konusunda bilgili olmaları gerekir. Profesyoneller, herhangi bir teknik sorunu çözmek için müşterilerle koordinasyon içinde olmalıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı İş Tanımı

Siber Güvenlik Uzmanı, operasyonel performansı denetleyerek günlük operasyonlar ve veri yapılarıyla ilgilenir. Anti-virüs sistemlerini ve konsolları yapılandırırlar. Profesyoneller, güvenlik açıkları yönetim sistemleri ve yaygın güvenlik uygulamaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. Yazılım yükseltmelerini yürütürler ve performans kriterlerini, belge yapılandırmalarını ve sistem özelliklerini açıklarlar. PPC sistemini tehditlere karşı yönetir ve olayları tanımlar ve yönetir ve riskleri azaltır.

Güvenlik Uzmanı, tehdit ve risk analizi yapar ve gerekli önerilerde bulunur. Güvenlik prosedürlerinin araştırılması, test edilmesi, değerlendirilmesi ve devreye alınmasında profesyonel yardım. Uzman güvenlik eğitim materyalleri tasarlar ve diğer departmanlar için eğitim oturumları düzenler. Profesyoneller, güvenlikle ilgili teknolojileri inceleyecek ve değerlendireceklerdir. Güvenlik sorunlarını ve diğer verilerle ilgili sorunları çözerler. Ağ trafiği ve internet bağlantısı verileriyle ilgilenir ve riskler hakkında raporlar.

Profesyoneller, verileri toplamaktan ve analiz etmekten ve risk, performans ve kapasite sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktan sorumludur. Siber Güvenlik Uzmanları, hizmet sağlayıcılarla ilgili herhangi bir sorunla ilgilenecektir. Güvenlik Uzmanı, kurumsal bilgi güvencesi ve güvenlik standartlarını düzenler. Kuruluş için güvenlik programları ile işbirliği yapar ve değerlendirirler. Profesyonel, müşterileri politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasında desteklemelidir.

Siber Güvenlik Uzmanı, kendi araçlarını oluşturur ve istemci teknolojilerinin güvenlik mimarisi incelemesinde aktif olarak yer alır. Profesyoneller, yeni sistemler ve teknolojiler üzerinde risk değerlendirmeleri ve iş etki analizi yürütür. Kilit ortaklarla samimi bir ilişki sürdürüyorlar. Siber Güvenlik projeleri hayata geçirildiğinde Program Yönetim Görevlisi olarak görev yapması gereken Siber Güvenlik Uzmanıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı, sistem mimarileri için güvenlik özellikleri tasarlamaya ve geliştirmeye yardımcı olur. Özel güvenlik özellikleri ve prosedürleri için gerekli olan özel amaçlı sistemlerin geliştirilmesinde aktif rol oynamak zorundadırlar. Uzman, ana bilgisayarlar, iş istasyonu ve kişisel bilgisayarlar gibi bilgisayar sistemleri için güvenlik gereksinimlerini tanımlar. Güvenlik gereksinimlerini karşılamak için çeşitli çözümler önermek ve uygulamak zorundadırlar.

Güvenlik Uzmanı, bilgisayar sistemi güvenlik çözümünün entegrasyonunu ve dağıtımını sunar. Teknik problemleri incelemeli ve problemlerin çözümünde temel mühendislik ve ek destek sağlamalıdırlar. Tüm bilgi sistemlerinin işlevsel ve güvenli olmasını sağlamak Siber Güvenlik Uzmanının sorumluluğundadır. Profesyoneller, risk analizi yapmak için sistem geliştirme yaşam döngülerinin çeşitli aşamalarında kalmalıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı, yerleşik güvenlik sistemlerinden yazılım, donanım ve bileşenlere kadar sorumludur. Yazılım sistemleri, ağlar, veri merkezleri ve donanım için benzersiz stratejiler geliştirmek zorundalar. Profesyoneller, güvenlik açıkları ve riskleri için QA yazılımını ve donanımını anlamalıdır. Ağ altyapısını güvence altına almak için güvenlik duvarı geliştirmeleri gerekiyor. Siber saldırganları tanıması ve üst yönetime rapor etmesi gereken Siber Güvenlik Uzmanıdır. Dışarıdan gelen izinsiz girişlere, saldırılara ve saldırılara karşı göz kulak olmaları gerekir. Profesyoneller, bir saldırı durumunda güvenlik açığını kapatmalıdır.

Profesyonel, güvenli ilkeler tasarlamalı ve yeni teknoloji hizmetlerini optimize etmelidir. Siber Güvenlik Uzmanı, mevcut test ve mühendislik süreçleri ve politikalarının optimizasyonuna yardımcı olur. Uzman, disiplinler arası ekibin alanlarında teknik destek sunar. Araştırma ve geliştirme projelerine yardımcı olurlar. Siber güvenlik mühendisliği hizmetlerinin sağlanması için prosedürler yazarlar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »