ozztech_logo_white

Siber Saldırıların Finansal Hizmetleri Hedeflemesinin 3 Sebebi

Siber Saldırıların Finansal Hizmetleri Hedeflemesinin 3 Sebebi

Finansal hizmetler, siber güvenlik personeli, araçları ve ilgili yatırımlarda dikey sektördeki emsallerinin çoğunu sürekli olarak geride bıraksa da, siber saldırılar gelmeye devam ediyor.

Finansal hizmetlerin siber suçlular için en önemli hedef olmasının üç temel nedeni , en yaygın siber saldırı türleri ve kuruluşların buna nasıl karşı koyabileceği aşağıda açıklanmıştır.

1. Finansal Hizmet Kuruluşlarını Hedeflemek Büyük Kazanç Getiriyor

Finansal hizmetlerin tehdit aktörleri tarafından orantısız bir şekilde hedef alınması tesadüf değildir. Gerekçe oldukça basit. Tehdit aktörleri, istediklerine ve büyük getirisi olan veriye ve paraya sahip olan kuruluşları hedefler. Veriler, hem verilere hem de paraya erişim sağlayan güvenlik açıkları ve para karşılığında satılabilir.

Tehdit aktörleri, hedefleme yaklaşımları ve en karlı sektörleri, kuruluşları ve bireyleri nasıl belirledikleri konusunda daha sofistike hale geliyor. Siber suçlular, kurbanları daha iyi hedeflemek, finansal getirilerini en üst düzeye çıkarmak ve başarı olasılıklarını artırmak için her yıl daha fazla araştırma ve keşif yapıyor.

Zengin finansal ve veri varlıklarının bolluğu ile finansal hizmetler en uygun hedeftir. Yalnızca değerli verileri kontrol etmek ve yönetmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerin ilgi çekici bir dijital deneyime yönelik artan taleplerini karşılamaya da zorlanırlar.

2. Dijital Dönüşüm Saldırı Yüzeyini Genişletiyor

Finansal verilere kolay ve anında erişim için müşteri talebi, finansal hizmetler için dijital dönüşümü yönlendiriyor. Bulut teknolojileri, veri analitiği ve robotik, dijital ekonominin zorluklarını ve müşteri beklentilerini karşılamak için çalışırken daha büyük kurumlar için temel araçlar haline geliyor. Ancak bu yeni teknolojiler, saldırı yüzeyini ve tehdit aktörlerinin güvenlik açıklarından yararlanma yeteneklerini genişletiyor.

Ek olarak, finansal hizmetler artık müşterileri için daha ilgi çekici dijital deneyimler sağlamak için geleneksel rakipler, fintech şirketleri ve hatta büyük teknoloji şirketleriyle ortaklık kuruyor. Müşteri verileri finansal hizmetler tarafından toplanır ve içgörü kazanmak, teklifleri uyarlamak vb. için iş ortaklarıyla paylaşılır. Ancak bu, veri kaybı, yanlış kullanım ve hatta iş kesintileri için kapıyı açar.

Finansal hizmetlerin dijital talepleri verimli bir şekilde karşılamasına yardımcı olmak için daha yetenekli, güvenli dijital hizmet modelleri ve üçüncü taraf iş ortakları gerekir, ancak bu genellikle daha fazla güvenlik karmaşıklığına yol açar. Giderek daha karmaşık hale gelen bu BT sistemlerinin uçtan uca güvenliğini sağlamak daha zordur. Ayrıca, yalnızca mevzuat uyumluluğuna odaklanmak boşluklar bırakabilir.

Bir başka potansiyel güvenlik açığı noktası, uzaktan erişim teknolojileri aracılığıyla üçüncü taraf sağlayıcılardan yararlanmaktır. Bu, kurumun bilgisi olmadan güvenli olmayan bir şekilde yapılandırılabilen finansal hizmetleri etkileyebilir.

Daha büyük kurumların aksine, daha küçük finansal kurumlar (kredi birlikleri ve varlık yöneticileri dahil), kapsamlı siber güvenlik hizmetleri sağlamak için yerinde geniş BT veya güvenlik personeline sahip olmayabilir. Bu daha küçük firmalar, finansal işlemleri yürütmek için e-postayı da kullanabilir ve tehdit aktörlerinin kendilerini sürece dahil etmeleri için bir fırsat sunar.

3. Dijital Varlıkları Güvence Altına Almak Zordur

Dijital varlıkları güvence altına almak, tek seferde yapılan bir süreç değildir. Hem dijital ortamın hem de kullanımdaki sistemlerin sürekli gelişimine ayak uydurmak için sürekli izleme ve yönetim gerektirir.

Ancak, bu teknolojiyi desteklemek için doğru dahili BT güvenlik personelini ve üçüncü taraf siber güvenlik sağlayıcılarını bulmak, her büyüklükteki kuruluş için zor olabilir.

BT altyapısının uygulanması zaman ve uzmanlık gerektirir. Kuruluşların, kuruluşu yeni süreçler aracılığıyla eğitmek ve yönlendirmek için doğru ekip üyelerini bulmasını gerektirir. Ek olarak, veri güvenliğini izlemek ve yönetmek, sürekli eğitim, güvenlik açığı testi ve yeni ve gelişen tehditlerin önünde kalmaya odaklanmayı gerektirir. Yeni bulut tabanlı teknoloji benimsendikçe, ekip üyeleri ayrıca “Paylaşılan Sorumluluk Modeli”ni ve hassas verileri koruyan bulut güvenlik kontrollerinin ve ayarlarının nasıl yürütüleceğini anlamalıdır .

Ne Tür Siber Saldırılar Finansal Hizmetleri Tehdit Ediyor?

Finansal hizmetler, iş e-posta güvenliğinin ihlal edilmesi (BEC) ve içeriden gelen tehditler dahil olmak üzere çok çeşitli tehdit türlerinden etkilenir .

FBI’a göre BEC , “meşru para transferi talepleri gerçekleştiren hem işletmeleri hem de bireyleri hedef alan karmaşık bir dolandırıcılık”. Saldırganlar, yetkisiz para transferleri gerçekleştirmek için meşru e-posta hesaplarını tehlikeye atarak bu dolandırıcılığı sıklıkla gerçekleştirir, ancak BEC başka varyasyonları da içerebilir. İnternetten doğrudan erişilebilen çok sayıda e-posta hesabıyla, çalınan kimlik bilgileri yalnızca para kaybına değil, aynı zamanda hassas verilerin ihlaline de yol açabilir.

Kuruluşunuzun bir üyesi verileri veya bilgileri kaldırdığında veya ifşa ettiğinde, içeriden gelen tehditler ortaya çıkar. Bu, kişisel veya mali kazanç sağlamak veya kuruluşunuzun itibarını zedelemek için yapılır. İçeriden saldırılar, gizli bilgilerin sızmasını, fikri mülkiyet hırsızlığını ve hassas bilgilere yetkisiz erişimi içerebilir.

Bu saldırı türlerine ek olarak, finansal hizmetler, hassas verilerin yanlışlıkla ifşa edilmesinden (genellikle bulut ayarlarının yanlış yapılandırılması veya web’e yönelik uygulamalar yoluyla hassas verilerin kazara açığa çıkması) orantısız bir şekilde etkilenir . Finansal hizmetler, veri yönetimi ve müşteri hizmetleri modellerine ayak uydurmak için büyük ölçüde bulut çözümlerine ve müşteriye yönelik uygulamalara dayandığından, hata olasılığı artar. Tehdit aktörleri, açıkta kalan verileri tehlikeye atmak için bu tür fırsatları sürekli olarak tarar.

Finansal Hizmetler Siber Saldırıları Nasıl Durdurabilir?

Finansal hizmetler siber saldırılar yaşanmasına karşı kuruluşunuzu tehditlerden uygun şekilde korumak için, Sıfır Güven , çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) , DevSecOps vb. dahil olmak üzere siber hijyen önlemleri ve en iyi güvenlik uygulamalarını uygulamak önemlidir .

Siber güvenlik testlerine ve eğitimine yatırım yapmak da çok önemlidir. Buna, çalışanların gelişmiş tehdit taktiklerini tespit etmeyi öğrenmesi için yılda iki kez, temel bilgilerin ötesine geçen derinlemesine güvenlik bilinci eğitimi verilmesi de dahildir. Eğitim programı, şirketteki her bir gruba odaklanan ve nasıl hedeflenebileceklerini ele alan özelleştirilmiş modüller içermelidir. Eğitim örnekleri, gelişmiş kimlik avı tekniklerini (her seferinde giderek daha da zorlaşan), geniş bir sosyal mühendislik taktikleri yelpazesini, içeriden tehdit faaliyetlerinin belirtilerini (sorunları bildirmek için anonim yöntemler dahil) ve fiziksel güvenliği kapsamalıdır.

Bulut platformlarında güvenlik ve BT personelinin odaklanmış, derinlemesine eğitimi de önemlidir.

Sizler de kuruluşunuzu siber saldırılar ve güvenlik tehditlerinden korumak için Siber Güvenlik Danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »