ozztech_logo_white

Siber Saldırılarla Mücadelede Siber Dayanıklılığınızı Geliştirmenin Altı Yolu

Siber Dayanıklılık

İşletmelerin çoğu COVID-19 salgını için hazırlıksızdı ve uzaktan çalışmaya ani geçiş, uzaktan çalışma ekiplerinin gereksinimlerini karşılamak için bazı geçici düzenlemelerle sonuçlandı. Sonuç olarak, BT ve siber güvenlik ekipleri genellikle çalışanları tarafından hangi makinelerin kullanıldığını, bu makinelerde hangi uygulamaların bulunduğunu veya uygun güvenlik denetimine, siber dayanıklılık için güvenli Wi-Fi bağlantılarına veya uygun güvenlik yamalarına sahip olup olmadıklarını bilmiyorlardı.

İş sürekliliği adına hayata geçirilen her yerden çalışma sonucu siber tehditlerin katlanarak artmasına neden oldu.

Bu yeni kritik iş modeli, işletmelerin artan tehdit ortamını karşılamak için güvenlik ve siber esneklik konusunda endişe duyması gerektiği anlamına geliyor. 2021’de ‘ yeni normal’e dönerken kuruluşların siber dirençli olmayı ve korunmayı nasıl sürdüreceklerini dikkatlice düşünmesi gerekiyor .

COVID-19’un Siber Güvenlik Üzerindeki Etkisi

Siber güvenlik, tüm işletmeler için önemli bir husustur ve saldırganlar bu pandeminin yarattığı toplumsal korku, belirsizlik ve kafa karışıklığından yararlanmaya çalıştıkça 2021’de daha da önemli hale geldi. Ayrıca dijital teknoloji iş ve özel yaşamda hayati bir hal almış, hem bireyler hem de kurumlar siber saldırılara hedef olmuştur.

Diğer bir kritik faktör de, uzaktan çalışmadan kaynaklanan bir güvenlik ihlalinin ortalama maliyetinin yaklaşık 137.000 dolar olabilmesidir. Ayrıca, bilgisayar korsanları bu uzaktan geçişi bir fırsat olarak gördükçe, sistemlere sızmak için yeni kötü amaçlı yazılımlar keşfettiler.

Salgından önce siber saldırıların yaklaşık %20’sinin görünmeyen yöntemlerle veya kötü amaçlı yazılımlarla gerçekleştiği ve pandemi sırasında bu oranın %35’e yükseldiği görülüyor.

Bu artan tehdit ortamının temel nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Daha az güvenlik kontrolü ve daha az denetim ile çalışan çalışanlar, bilgisayar korsanlarını suç faaliyeti gerçekleştirmeye teşvik etti
 • Bilgisayar korsanları, siber güvenlik önlemlerinin, istismarlarında başarılı olmalarını engellemek için yeterli olmadığını fark etti.
 • Güvenlik tehditlerine hacktivistlerin olayları da ekleniyor
 • Küçük bilgisayar korsanları, siber saldırı paketlerini kuruluşlar üzerinde test etmek ve becerilerini geliştirmek için daha fazla şans elde ediyor

Siber Esneklik Yüksek Öncelik Oluyor

Artık her şey değişiyor ve buna işletmenizin siber dayanıklılığa nasıl yaklaştığı da dahildir. Geleneksel felaket kurtarma planları ve iş sürekliliği ilkeleri, hastalık, doğal afet veya elektrik kesintisi durumlarında mevcut operasyonu hızla askıya almak için tasarlanmıştır. Siber riskleri ve bir siber olayın ardından işi eski haline getirme becerisini düzgün bir şekilde ele almıyorlar. COVID-19’un etkisi ve dijital dönüşüm ve müşterilerin işletmelerin çevrimiçi olma talebi de dahil olmak üzere diğer hususlar ile hazırlıklı olmak isteğe bağlı değildir.

İşletmeleri en iyi şekilde korumak için CEO’ların ve siber güvenlik liderlerinin en son tehditler konusunda net olmaları ve mağdur olmaktan proaktif olarak korunmak için bir plan hazırlamaları gerekir. Uygulamada, siber dirençli olmak, her işletmenin bir noktada saldırganlar tarafından saldırıya uğrayacağını ve ihlal edileceğini anlamaktır. Siber dirençli kuruluşlar, bol miktarda kaynağa ve zamana sahip siber suçluların içeri girmek için bir boşluk bulacağını bilirler. Bu olduğunda, operasyonun tamamen çökmesini önlemek ve mümkün olan en kısa sürede iyileşmek için uygun adımları atmaları gerekir.

Siber Dayanıklılık Ne Demektir?

Siber dayanıklılık, bir siber saldırı gerçekleştiğinde bile kuruluşun önemli iş hizmetlerini sunma yeteneğidir. Mimaride modülerlik yaratırken üretken ve çevik olma yeteneğidir. Bazı insanlar, olağanüstü durum kurtarma planının dayanıklılık ihtiyaçlarını kapsadığına inanıyor. Ancak siber dayanıklılık, BCP’nin (İş Sürekliliği Planları) ötesine geçer.

Bir Şirketin Siber Dayanıklılığını Geliştirmek İçin İpuçları

Siber dayanıklılık bir gecede başarılamaz. En önemlisi, BT liderleri ve güvenlik ofisleri, kaçınılmaz olarak hedeflendiğinde işin hızlı bir şekilde kurtarılması için net bir plana sahip olmalıdır.

Siber dayanıklılığınızı hemen güçlendirmenin ve olası güvenlik boşluklarını doldurmanın altı yolu.

 1. Çalışan Eğitimi
  Çalışanları siber tehditleri belirleme konusunda güçlendirmek, kuruluşunuzun güvenlik posterini iyileştirebilir. Güvenlik bilinci eğitimi, çalışanların tehditleri ve güvenlik açıklarını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, çalışanların savunma becerilerini geliştirir ve yüksek risk durumunda kuruluşunuzun gerçek siber direncini ölçer.
 2. Güvenlik Sistemlerinizi Sıfırlayın
  Güvenlik açıklarını kontrol etmek için hem dijital hem de fiziksel sistemleri yeniden başlatın. Güncellenmesi veya iptal edilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için uzaktan çalışma için verilen verilerinizi ve sistem erişim haklarınızı denetleyin. Web sitenizi ve uygulamanızı güvenlik açığı değerlendirme araçlarıyla çatlaklar, sahte kimlikler veya hatalı yollar için analiz edin.
 3. Düşmanı Tanıyın ve Önde Kalın
  Ayrıca, bir saldırganın zihniyetini alın ve siber saldırganları uzlaşmaya ve çalmaya çeken değerli varlıkları belirleyin. Saldırıları her an bekleyin ve koruyucu önlemlerle hazırlıklı olun. Böylece işletmeniz ve teknik mimariniz sınırlı bir kapasitede dahi çalışmaya devam edebilir. Ayrıca, bir pandemi sırasında öğrendiklerinizi kullanarak işinizi en az uygulanabilir işlevselliğe geri getirmenin yanı sıra, uyanık ve hazırlıklı olmalısınız.
 4. Gelişmiş Teknolojileri
  Tekrarlayan ve zaman alan manuel güvenlik süreçlerini otomatikleştirmek, siber dayanıklılığı iyileştirmenin mükemmel yollarından biridir. Tehdit avcılığı, güvenlik açığı yönetimi ve değerlendirmesi, SOAR (Güvenlik Düzenleme, Otomasyon ve Yanıt) ve kullanıcı davranışı analitiği için otomasyon araçlarını benimsemeyi düşünmelisiniz. 
 5. Sigorta Çözümlerini Keşfedin
  Ayrıca, olayların etkisini en aza indiren pandemi durumlarında karşılaşılan güvenlik tehditlerinden kaynaklanan kayıplara karşı siber sigorta poliçelerini keşfetmeniz gerekir.
 6. Güvenilir Bir Güvenlik Ortağıyla Bağlantı Kurun
  Dijital dönüşüm gitgide daha fazla kuruluşta belirgin hale geldikçe, siber dayanıklılık iş operasyonlarını savunmada çok önemli bir rol oynayacak. Bununla birlikte, esneklikle başa çıkmak, bugünlerde çoğu şirkette yetersiz görünen insan gücü ve kapsamlı uzmanlık gerektirecektir.

Mevcut güvenlik çözümlerini, bulut tabanlı kullanılabilirliği, tedarik süresini ve uzaktan yönetim kabiliyetini gözden geçirmeyi içeren gerekli güvenlik çözümleri ve hizmetlerinin sağlanması için güvenilir güvenlik hizmeti sağlayıcılarıyla proaktif bir ilişkiye sahip olunması önerilir. Bu konuda Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »