OzzTech - Siber Saldırılarla Mücadelede Siber Dayanıklılığınızı Geliştirmenin Altı Yolu

Siber Saldırılarla Mücadelede Siber Dayanıklılığınızı Geliştirmenin Altı Yolu

Siber Dayanıklılık

İşletmelerin çoğu COVID-19 salgını için hazırlıksızdı ve uzaktan çalışmaya ani geçiş, uzaktan çalışma ekiplerinin gereksinimlerini karşılamak için bazı geçici düzenlemelerle sonuçlandı. Sonuç olarak, BT ve siber güvenlik ekipleri genellikle çalışanları tarafından hangi makinelerin kullanıldığını, bu makinelerde hangi uygulamaların bulunduğunu veya uygun güvenlik denetimine, siber dayanıklılık için güvenli Wi-Fi bağlantılarına veya uygun güvenlik yamalarına sahip olup olmadıklarını bilmiyorlardı.

İş sürekliliği adına hayata geçirilen her yerden çalışma sonucu siber tehditlerin katlanarak artmasına neden oldu.

Bu yeni kritik iş modeli, işletmelerin artan tehdit ortamını karşılamak için güvenlik ve siber esneklik konusunda endişe duyması gerektiği anlamına geliyor. 2021'de ' yeni normal'e dönerken kuruluşların siber dirençli olmayı ve korunmayı nasıl sürdüreceklerini dikkatlice düşünmesi gerekiyor .

COVID-19'un Siber Güvenlik Üzerindeki Etkisi

Siber güvenlik, tüm işletmeler için önemli bir husustur ve saldırganlar bu pandeminin yarattığı toplumsal korku, belirsizlik ve kafa karışıklığından yararlanmaya çalıştıkça 2021'de daha da önemli hale geldi. Ayrıca dijital teknoloji iş ve özel yaşamda hayati bir hal almış, hem bireyler hem de kurumlar siber saldırılara hedef olmuştur.

Diğer bir kritik faktör de, uzaktan çalışmadan kaynaklanan bir güvenlik ihlalinin ortalama maliyetinin yaklaşık 137.000 dolar olabilmesidir. Ayrıca, bilgisayar korsanları bu uzaktan geçişi bir fırsat olarak gördükçe, sistemlere sızmak için yeni kötü amaçlı yazılımlar keşfettiler.

Salgından önce siber saldırıların yaklaşık %20'sinin görünmeyen yöntemlerle veya kötü amaçlı yazılımlarla gerçekleştiği ve pandemi sırasında bu oranın %35'e yükseldiği görülüyor.

Bu artan tehdit ortamının temel nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Daha az güvenlik kontrolü ve daha az denetim ile çalışan çalışanlar, bilgisayar korsanlarını suç faaliyeti gerçekleştirmeye teşvik etti
 • Bilgisayar korsanları, siber güvenlik önlemlerinin, istismarlarında başarılı olmalarını engellemek için yeterli olmadığını fark etti.
 • Güvenlik tehditlerine hacktivistlerin olayları da ekleniyor
 • Küçük bilgisayar korsanları, siber saldırı paketlerini kuruluşlar üzerinde test etmek ve becerilerini geliştirmek için daha fazla şans elde ediyor

Siber Esneklik Yüksek Öncelik Oluyor

Artık her şey değişiyor ve buna işletmenizin siber dayanıklılığa nasıl yaklaştığı da dahildir. Geleneksel felaket kurtarma planları ve iş sürekliliği ilkeleri, hastalık, doğal afet veya elektrik kesintisi durumlarında mevcut operasyonu hızla askıya almak için tasarlanmıştır. Siber riskleri ve bir siber olayın ardından işi eski haline getirme becerisini düzgün bir şekilde ele almıyorlar. COVID-19'un etkisi ve dijital dönüşüm ve müşterilerin işletmelerin çevrimiçi olma talebi de dahil olmak üzere diğer hususlar ile hazırlıklı olmak isteğe bağlı değildir.

İşletmeleri en iyi şekilde korumak için CEO'ların ve siber güvenlik liderlerinin en son tehditler konusunda net olmaları ve mağdur olmaktan proaktif olarak korunmak için bir plan hazırlamaları gerekir. Uygulamada, siber dirençli olmak, her işletmenin bir noktada saldırganlar tarafından saldırıya uğrayacağını ve ihlal edileceğini anlamaktır. Siber dirençli kuruluşlar, bol miktarda kaynağa ve zamana sahip siber suçluların içeri girmek için bir boşluk bulacağını bilirler. Bu olduğunda, operasyonun tamamen çökmesini önlemek ve mümkün olan en kısa sürede iyileşmek için uygun adımları atmaları gerekir.

Siber Dayanıklılık Ne Demektir?

Siber dayanıklılık, bir siber saldırı gerçekleştiğinde bile kuruluşun önemli iş hizmetlerini sunma yeteneğidir. Mimaride modülerlik yaratırken üretken ve çevik olma yeteneğidir. Bazı insanlar, olağanüstü durum kurtarma planının dayanıklılık ihtiyaçlarını kapsadığına inanıyor. Ancak siber dayanıklılık, BCP'nin (İş Sürekliliği Planları) ötesine geçer.

Bir Şirketin Siber Dayanıklılığını Geliştirmek İçin İpuçları

Siber dayanıklılık bir gecede başarılamaz. En önemlisi, BT liderleri ve güvenlik ofisleri, kaçınılmaz olarak hedeflendiğinde işin hızlı bir şekilde kurtarılması için net bir plana sahip olmalıdır.

Siber dayanıklılığınızı hemen güçlendirmenin ve olası güvenlik boşluklarını doldurmanın altı yolu.

 1. Çalışan Eğitimi
  Çalışanları siber tehditleri belirleme konusunda güçlendirmek, kuruluşunuzun güvenlik posterini iyileştirebilir. Güvenlik bilinci eğitimi, çalışanların tehditleri ve güvenlik açıklarını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, çalışanların savunma becerilerini geliştirir ve yüksek risk durumunda kuruluşunuzun gerçek siber direncini ölçer.
 2. Güvenlik Sistemlerinizi Sıfırlayın
  Güvenlik açıklarını kontrol etmek için hem dijital hem de fiziksel sistemleri yeniden başlatın. Güncellenmesi veya iptal edilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için uzaktan çalışma için verilen verilerinizi ve sistem erişim haklarınızı denetleyin. Web sitenizi ve uygulamanızı güvenlik açığı değerlendirme araçlarıyla çatlaklar, sahte kimlikler veya hatalı yollar için analiz edin.
 3. Düşmanı Tanıyın ve Önde Kalın
  Ayrıca, bir saldırganın zihniyetini alın ve siber saldırganları uzlaşmaya ve çalmaya çeken değerli varlıkları belirleyin. Saldırıları her an bekleyin ve koruyucu önlemlerle hazırlıklı olun. Böylece işletmeniz ve teknik mimariniz sınırlı bir kapasitede dahi çalışmaya devam edebilir. Ayrıca, bir pandemi sırasında öğrendiklerinizi kullanarak işinizi en az uygulanabilir işlevselliğe geri getirmenin yanı sıra, uyanık ve hazırlıklı olmalısınız.
 4. Gelişmiş Teknolojileri
  Tekrarlayan ve zaman alan manuel güvenlik süreçlerini otomatikleştirmek, siber dayanıklılığı iyileştirmenin mükemmel yollarından biridir. Tehdit avcılığı, güvenlik açığı yönetimi ve değerlendirmesi, SOAR (Güvenlik Düzenleme, Otomasyon ve Yanıt) ve kullanıcı davranışı analitiği için otomasyon araçlarını benimsemeyi düşünmelisiniz. 
 5. Sigorta Çözümlerini Keşfedin
  Ayrıca, olayların etkisini en aza indiren pandemi durumlarında karşılaşılan güvenlik tehditlerinden kaynaklanan kayıplara karşı siber sigorta poliçelerini keşfetmeniz gerekir.
 6. Güvenilir Bir Güvenlik Ortağıyla Bağlantı Kurun
  Dijital dönüşüm gitgide daha fazla kuruluşta belirgin hale geldikçe, siber dayanıklılık iş operasyonlarını savunmada çok önemli bir rol oynayacak. Bununla birlikte, esneklikle başa çıkmak, bugünlerde çoğu şirkette yetersiz görünen insan gücü ve kapsamlı uzmanlık gerektirecektir.

Mevcut güvenlik çözümlerini, bulut tabanlı kullanılabilirliği, tedarik süresini ve uzaktan yönetim kabiliyetini gözden geçirmeyi içeren gerekli güvenlik çözümleri ve hizmetlerinin sağlanması için güvenilir güvenlik hizmeti sağlayıcılarıyla proaktif bir ilişkiye sahip olunması önerilir. Bu konuda Ozztech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile iletişime geçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.