ozztech_logo_white

Siber Suçlular Hala Bu Eski Güvenlik Açıklarından Faydalanıyor

Siber Suçlular Hala Bu Eski Güvenlik Açıklarından Faydalanıyor

Siber suçlular tarafından fidye yazılımının dağıtılmasına yardımcı olmak için en yaygın olarak kullanılan bazı siber güvenlik açıklarından bazıları eskidir, ancak güvenlik güncellemeleri uygulanmadığı için saldırganlar hala bunlardan yararlanabilir.

Siber güvenlik araştırmacıları, son yıllarda fidye yazılımı saldırılarında en çok kullanılan Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeleri (CVE’leri) inceledi. Bu güvenlik açıklarından bazılarının neredeyse on yıldır bilindiğini ve satıcı güncellemelerinin mevcut olduğunu buldular. Ancak birçok kuruluş  mevcut güvenlik güncellemelerini henüz uygulamadığından fidye yazılımı saldırılarına karşı savunmasız kalır.

Araştırmacılar tarafından detaylandırılan iki yaygın güvenlik açığı 2013’e aittir.  CVE-2013-0431, JRE’de Reveton fidye yazılımı tarafından kullanılan bir güvenlik açığı iken  CVE-2013-1493, Exxroute fidye yazılımı tarafından hedeflenen Oracle Java’daki bir kusurdur. Her iki durumda da, güvenlik açıklarını giderecek güncellemeler sekiz yıldan uzun süredir mevcuttur. 

Bu arada CVE-2018-12808 , kimlik avı e-postaları ve kötü amaçlı PDF dosyaları aracılığıyla fidye yazılımı sağlamak için kullanılan Adobe Acrobat’ta üç yıllık bir güvenlik açığıdır. Hem  Ryuk fidye yazılımı  hem de halefi olduğuna inanılan Conti fidye yazılımının bu saldırı yöntemini kullandığı biliniyor.

Listedeki en son güvenlik açığı, Aralık 2019’da ortaya çıkan ve NetWalker fidye yazılımı  grubu tarafından yaygın olarak kullanılan Windows’ta bir ayrıcalık yükseltme güvenlik açığı olan  Adobe  CVE-2019-1458’dir. Araştırmacılar tarafından detaylandırılan diğer güvenlik açıkları gibi, siber suçlular da mevcut güvenlik güncellemesi uygulanmadığı için başarılı saldırılar başlatmaya devam edebildi.

BT ve bilgi güvenliği ekipleri için bir ağı güvenli tutmak için gereken tüm yamaları uygulamak genellikle zorlu bir mücadeledir. 

“Güvenlik ekiplerinden sağlanan öncelikli bir güncelleme listesi veya yazılım listeleri olmadığında operasyon ekiplerinin bunalmaları kolaydır.”

Siber saldırganlar, birçok kuruluşun güncelleme ile mücadele ettiğini bilir, bu nedenle fidye yazılımı ve diğer siber saldırıların temellerini atmalarını sağlayan güvenlik açıklarını aktif olarak tararlar.  

Güncelleme yönetimi karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Yine de bilgi güvenliği ekiplerinin, özellikle siber suçlular ve fidye yazılımı çeteleri tarafından yaygın olarak istismar edildiği biliniyorsa, kritik güvenlik güncellemelerini uygulamak için zaman ayırması gerekir.

“Açıklık yönetiminin önemli kısmı, güvenlik açığı değerlendirmesi, önceliklendirme ve iyileştirmenin birleşimidir.”

Kuruluşunuzu siber saldırılardan korumak için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri İle İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »