OzzTech - Siber Suçlular Hala Bu Eski Güvenlik Açıklarından Faydalanıyor

Siber Suçlular Hala Bu Eski Güvenlik Açıklarından Faydalanıyor

Siber Suçlular Hala Bu Eski Güvenlik Açıklarından Faydalanıyor

Siber suçlular tarafından fidye yazılımının dağıtılmasına yardımcı olmak için en yaygın olarak kullanılan bazı siber güvenlik açıklarından bazıları eskidir, ancak güvenlik güncellemeleri uygulanmadığı için saldırganlar hala bunlardan yararlanabilir.

Siber güvenlik araştırmacıları, son yıllarda fidye yazılımı saldırılarında en çok kullanılan Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeleri (CVE'leri) inceledi. Bu güvenlik açıklarından bazılarının neredeyse on yıldır bilindiğini ve satıcı güncellemelerinin mevcut olduğunu buldular. Ancak birçok kuruluş  mevcut güvenlik güncellemelerini henüz uygulamadığından fidye yazılımı saldırılarına karşı savunmasız kalır.

Araştırmacılar tarafından detaylandırılan iki yaygın güvenlik açığı 2013'e aittir.  CVE-2013-0431, JRE'de Reveton fidye yazılımı tarafından kullanılan bir güvenlik açığı iken  CVE-2013-1493, Exxroute fidye yazılımı tarafından hedeflenen Oracle Java'daki bir kusurdur. Her iki durumda da, güvenlik açıklarını giderecek güncellemeler sekiz yıldan uzun süredir mevcuttur. 

Bu arada CVE-2018-12808 , kimlik avı e-postaları ve kötü amaçlı PDF dosyaları aracılığıyla fidye yazılımı sağlamak için kullanılan Adobe Acrobat'ta üç yıllık bir güvenlik açığıdır. Hem  Ryuk fidye yazılımı  hem de halefi olduğuna inanılan Conti fidye yazılımının bu saldırı yöntemini kullandığı biliniyor.

Listedeki en son güvenlik açığı, Aralık 2019'da ortaya çıkan ve NetWalker fidye yazılımı  grubu tarafından yaygın olarak kullanılan Windows'ta bir ayrıcalık yükseltme güvenlik açığı olan  Adobe  CVE-2019-1458'dir. Araştırmacılar tarafından detaylandırılan diğer güvenlik açıkları gibi, siber suçlular da mevcut güvenlik güncellemesi uygulanmadığı için başarılı saldırılar başlatmaya devam edebildi.

BT ve bilgi güvenliği ekipleri için bir ağı güvenli tutmak için gereken tüm yamaları uygulamak genellikle zorlu bir mücadeledir. 

"Güvenlik ekiplerinden sağlanan öncelikli bir güncelleme listesi veya yazılım listeleri olmadığında operasyon ekiplerinin bunalmaları kolaydır."

Siber saldırganlar, birçok kuruluşun güncelleme ile mücadele ettiğini bilir, bu nedenle fidye yazılımı ve diğer siber saldırıların temellerini atmalarını sağlayan güvenlik açıklarını aktif olarak tararlar.  

Güncelleme yönetimi karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Yine de bilgi güvenliği ekiplerinin, özellikle siber suçlular ve fidye yazılımı çeteleri tarafından yaygın olarak istismar edildiği biliniyorsa, kritik güvenlik güncellemelerini uygulamak için zaman ayırması gerekir.

"Açıklık yönetiminin önemli kısmı, güvenlik açığı değerlendirmesi, önceliklendirme ve iyileştirmenin birleşimidir."

Kuruluşunuzu siber saldırılardan korumak için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri İle İletişime Geçin!


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.