ozztech_logo_white

SIEM Ürünleri

SIEM Ürünleri

SIEM, güvenlik, bilgi ve olay yönetimi anlamına gelir. SIEM teknolojisi , güvenlik izleme için gerçek zamanlı analiz sağlamak üzere günlük verilerini, güvenlik uyarılarını ve olayları merkezi bir platformda toplar.

Güvenlik operasyon merkezleri (SOC’ler), kuruluşlarının ortamlarında görünürlüğü kolaylaştırmak, siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı olay yanıtı için günlük verilerini araştırmak ve yerel ve federal uyumluluk yönergelerine uymak için SIEM yazılımına yatırım yaparak SIEM ürünleri geliştirir.

SIEM Nasıl Çalışır?

SIEM yazılımı, analiz yapmak ve bir organizasyonun bilgi teknolojisine (BT) bütünsel bir bakış sağlamak için uygulamalardan, cihazlardan, ağlardan, altyapıdan ve sistemlerden üretilen günlük ve olay verilerini toplayarak çalışır.

SIEM çözümleri, şirket içinde veya bulunabilir. Tüm verileri gerçek zamanlı olarak analiz eden SIEM çözümleri, adli soruşturmalar sırasında eylemsel içgörü sağlamak için kurallar ve istatistiksel korelasyonlar kullanır. SIEM teknolojisi, güvenlik ekiplerinin kötü niyetli aktörleri belirlemesine ve siber saldırıları hızla hafifletmesine yardımcı olmak için tüm verileri inceler ve tehdit etkinliğini risk düzeyine göre sıralar.

SIEM Yazılımının Evrimi

SIEM çözümleri 15 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır, ancak günümüzün modern SIEM’leri orijinal muadillerinden evrimleşmiştir. Mark Nicolett ve Amrit Williams, 2005 Gartner araştırma raporunda “SIEM” terimini oluşturdular, Güvenlik Açığı Yönetimi ile BT Güvenliğini İyileştirin . [1] Bu eski SIEM’ler, aşağıdakiler dahil olmak üzere entegre güvenlik yöntemlerinin tek bir yönetim çözümünde birleşimiydi:

 • Günlük yönetim sistemleri (LMS) : Günlüklerin basit bir şekilde toplanması ve merkezi olarak depolanması için süreçler.
 • Güvenlik bilgi yönetimi (SIM) : Günlük verilerinin uzun süreli depolanması, analizi ve raporlanması için günlük dosyalarının otomatik olarak toplanmasına yönelik araçlar.
 • Güvenlik olayı yönetimi (SEM) : Bildirim ve konsol görünümleriyle sistemlerin ve olayların gerçek zamanlı izlenmesi ve ilişkilendirilmesi için teknoloji.

SIEM yazılımı zaman içinde değiştikçe, temel bileşenler değer sağlamaya devam ediyor, ancak rekabet ortamındaki yenilikçi teknoloji, bir kuruluştaki riski azaltmaya yönelik daha kapsamlı ve gelişmiş yaklaşımların yolunu açtı. Bu, SIEM sağlayıcılarının sonunda bu gelişmiş ürünleri “yeni nesil SIEM” çözümleri olarak adlandıran yeni özellikleri başlatmasına yol açtı.

Yeni Nesil SIEM ve SIEM

Geleneksel SIEM çözümleri ile yeni nesil SIEM’ler arasındaki temel farklar nelerdir? Temelde, her iki çözüm de benzer işlevselliğe sahiptir, ancak eski SIEM’ler, günümüzün tehdit ortamında artan veri hacmini ve karmaşıklığını kaldıramaz. Bulut benimseme, mobil teknolojiler, hibrit veri merkezleri ve uzak iş gücündeki artışla birlikte, yeni nesil SIEM’ler, farklı sistemler arasında artan tehdit algılama ve yanıt talebini karşılamak için çok daha uygundur.

Yeni nesil SIEM çözümleri , güvenlik görünürlüğünü ve tehdit algılamayı iyileştirmek için yeni yetenekler sağlarken, güvenlik ekiplerinin iş yüklerini yönetme sürecini de kolaylaştırır. Yeni nesil bir SIEM çözümünün bazı temel bileşenleri şunları içerir:

 • Açık ve ölçeklenebilir mimari : Tek bir varlıkta şirket içi, bulut ve mobil teknoloji genelinde farklı sistemlerden gelen verileri düzene sokma yeteneği.
 • Gerçek zamanlı görselleştirme araçları : Güvenlik ekiplerinin tehdit olaylarını doğru bir şekilde tasvir etmek için ilgili güvenlik olaylarını görselleştirmesine yardımcı olan özellikler.
 • Büyük veri mimarisi : İndeksleme ve yapılandırılmış ve yapılandırılmamış arama için büyük, karmaşık veri kümelerini toplama ve yönetme yeteneği.
 • Kullanıcı ve varlık davranışı analitiği (UEBA) : “Normal” kalıplardan sapmalar olduğunda anormal durumları tespit etmek için kullanıcı verilerindeki davranış değişikliklerini izlemeye yönelik çözüm.
 • Güvenlik, orkestrasyon ve otomasyon yanıtı (SOAR) : Olay müdahale iş akışı boyunca operasyonel verimliliği artırmak için rutin, manuel analist eylemlerini otomatikleştiren teknoloji.

SIEM Teknolojisinin Faydaları

Çözüme ve satıcıya bağlı olarak SIEM bileşenleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere genel güvenlik duruşunu artırmaya yardımcı olan çok çeşitli avantajlar sağlayabilir:

 • Ortamda görünür şekilde gerçek zamanlı
 • Farklı sistemler ve günlük verileri için merkezi yönetim çözümü
 • Daha az yanlış pozitif uyarı
 • Azaltılmış ortalama algılama süresi (MTTD) ve ortalama yanıt süresi (MTTR)
 • Doğru ve güvenilir analiz sağlamak için verilerin toplanması ve normalleştirilmesi
 • Ham ve ayrıştırılmış verilere erişim ve arama kolaylığı
 • MITRE ATTACK gibi mevcut çerçevelerle operasyonları eşleme yeteneği
 • Gerçek zamanlı görünürlük ve önceden oluşturulmuş uyumluluk modülleri ile uyumluluğa bağlı kalınmasını sağlamak
 • Özelleştirilmiş panolar ve etkili raporlama

Bir SIEM’den En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır

Küçük SOC ekiplerinden büyük küresel BT departmanlarına kadar kuruluşlar, iş riskini ölçülebilir bir şekilde azaltmak için tehdit algılamalarını ve yanıtlarını kolaylaştırmak için SIEM çözümlerini kullanır. Bununla birlikte, birçok SIEM teknolojisi kaynak yoğundur ve destek ve eğitim için hizmetleri uygulamak ve yönetmek veya hizmetleri artırmak için deneyimli personel gerektirir.

SIEM‘e yatırım yapmadan önce iş gereksinimlerinizi toplayın ve güvenlik hedeflerinizi ve önceliklerinizi değerlendirin. Önceden bir yatırım olabilir, ancak SIEM yazılımı, güvenlik ekiplerinin uyumluluğu sağlamasına ve riskleri hızla azaltmasına yardımcı olarak, bir ihlal olması durumunda işletmeyi önemli mali sonuçlardan ve yasallık sorunlarından kurtarır.

Bir SIEM çözümü seçerken, lisanslama modellerinin gerçek toplam sahip olma maliyetini (TCO) nasıl belirlediğini anladığınızdan ve kuruluşunuz yıllar içinde genişleyebileceğinden gelecekteki büyümeyi hesaba kattığınızdan emin olun. Uzun vadeli ölçeklenebilirlik için işletmenizin gereksinimlerine uyum sağlayan ve aynı zamanda ekibinizin en yüksek yatırım getirisini elde etmek için hızlı bir şekilde bir çözümü etkin bir şekilde dağıtmasına yardımcı olan güvenilir bir sağlayıcı bulmak çok önemlidir. Burada, SIEM ürünleri için bütçe ayırmanıza ve yol boyunca finansal riski yönetmenize yardımcı olacak faydalı bir kılavuz bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »