OzzTech - Sistemler Milyarlarca Brute Force Saldırısıyla Baş Başa

Sistemler Milyarlarca Brute Force Saldırısıyla Baş Başa

Brute Force

Siber suçlular, kurumsal ortamlarda uzak masaüstü protokolü (RDP) ve diğer bulut hizmetlerindeki büyümeden yararlanmaya çalışırken, bilgisayar ağları milyarlarca parola tahmin saldırısıyla agresif bir şekilde bombardımana tutuluyor. ESET'teki siber güvenlik araştırmacıları, yalnızca Mayıs ve Ağustos 2021 arasında 55 milyar yeni Brute Force parola saldırısı girişimi tespit etti.

Parolaları başarılı bir şekilde tahmin etmek , siber suçlulara ağlara kolay bir yol ve fidye yazılımı  veya diğer kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere daha fazla saldırı başlatmak için kullanabilecekleri bir yol sağlayabilir. Ağa girdikten sonra, bu erişimi ek izinler elde etmek ve ağı manipüle etmek için kullanmaya çalışacaklar, güvenlik hizmetlerini kapatmak gibi eylemler gerçekleştirerek etkinliklerini daha kolay gerçekleştirebilecekler. 

Brute-Force parola tahmin saldırıları için en popüler hedeflerden biri RDP hizmetleridir. Uzaktan çalışmadaki artış, uzak  masaüstü hizmetlerini kullanmaya ihtiyaç duyan kişilerin artmasına neden oldu. Bunların çoğu, siber suçlulara ağlara girme fırsatı sağlayan halka açık hizmetlerdir ve bu, onların yararlanmaya istekli oldukları bir fırsattır. 

Saldırıların çok sayıda olması, çoğunun otomatikleştirileceği anlamına gelir, ancak hesaplar, tahmin edilmesi kolay veya ortak şifrelerle güvence altına alınırsa - ki  çoğu  öyledir - o zaman saldırganlar için kolay seçimler yapabilirler. Bir parola başarıyla ihlal edildiğinde, saldırganın nihai hedeflerine ulaşmak için daha uygulamalı bir yaklaşım benimsemesi muhtemeldir. 

"Saldırıların sayısı milyarlarca olduğu için bunu manuel olarak yapmak imkansız – bu nedenle bu saldırı girişimleri otomatik hale geliyor. Elbette, siber suçlular saldırı altyapısını kurarken veya ayarlarken ve ne tür hedefleri belirlerken her zaman manuel bir yön vardır.

Siber suçlular, RDP hizmetlerini hedeflemenin yanı sıra, halka açık SQL ve SMB hizmetlerinin de peşinden gidiyor. Bu hizmetler genellikle saldırganların yararlanabileceği varsayılan parolalarla güvence altına alınır. 

Brute-force saldırılarının başarılı olmasının nedenlerinden biri, çok sayıda hesabın  basit, tek kelimelik parolalarla güvence altına alınmasıdır . Parolaların daha karmaşık olmasını istemek, Brute-Force saldırılarında hesapların ihlal edilmesini önlemede uzun bir yol kat edebilir. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.