ozztech_logo_white

Sistemler Milyarlarca Brute Force Saldırısıyla Baş Başa

Brute Force

Siber suçlular, kurumsal ortamlarda uzak masaüstü protokolü (RDP) ve diğer bulut hizmetlerindeki büyümeden yararlanmaya çalışırken, bilgisayar ağları milyarlarca parola tahmin saldırısıyla agresif bir şekilde bombardımana tutuluyor. ESET’teki siber güvenlik araştırmacıları, yalnızca Mayıs ve Ağustos 2021 arasında 55 milyar yeni Brute Force parola saldırısı girişimi tespit etti.

Parolaları başarılı bir şekilde tahmin etmek , siber suçlulara ağlara kolay bir yol ve fidye yazılımı  veya diğer kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere daha fazla saldırı başlatmak için kullanabilecekleri bir yol sağlayabilir. Ağa girdikten sonra, bu erişimi ek izinler elde etmek ve ağı manipüle etmek için kullanmaya çalışacaklar, güvenlik hizmetlerini kapatmak gibi eylemler gerçekleştirerek etkinliklerini daha kolay gerçekleştirebilecekler. 

Brute-Force parola tahmin saldırıları için en popüler hedeflerden biri RDP hizmetleridir. Uzaktan çalışmadaki artış, uzak  masaüstü hizmetlerini kullanmaya ihtiyaç duyan kişilerin artmasına neden oldu. Bunların çoğu, siber suçlulara ağlara girme fırsatı sağlayan halka açık hizmetlerdir ve bu, onların yararlanmaya istekli oldukları bir fırsattır. 

Saldırıların çok sayıda olması, çoğunun otomatikleştirileceği anlamına gelir, ancak hesaplar, tahmin edilmesi kolay veya ortak şifrelerle güvence altına alınırsa – ki  çoğu  öyledir – o zaman saldırganlar için kolay seçimler yapabilirler. Bir parola başarıyla ihlal edildiğinde, saldırganın nihai hedeflerine ulaşmak için daha uygulamalı bir yaklaşım benimsemesi muhtemeldir. 

“Saldırıların sayısı milyarlarca olduğu için bunu manuel olarak yapmak imkansız – bu nedenle bu saldırı girişimleri otomatik hale geliyor. Elbette, siber suçlular saldırı altyapısını kurarken veya ayarlarken ve ne tür hedefleri belirlerken her zaman manuel bir yön vardır.

Siber suçlular, RDP hizmetlerini hedeflemenin yanı sıra, halka açık SQL ve SMB hizmetlerinin de peşinden gidiyor. Bu hizmetler genellikle saldırganların yararlanabileceği varsayılan parolalarla güvence altına alınır. 

Brute-force saldırılarının başarılı olmasının nedenlerinden biri, çok sayıda hesabın  basit, tek kelimelik parolalarla güvence altına alınmasıdır . Parolaların daha karmaşık olmasını istemek, Brute-Force saldırılarında hesapların ihlal edilmesini önlemede uzun bir yol kat edebilir. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »