ozztech_logo_white

Sosyal Medya Hesaplarının Hacklenmesi

Sosyal Medya Hesaplarının Hacklenmesi

Bu makalemizde sosyal medya hesaplarının nasıl hacklendiğini ve bunlara karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini paylaşacağız. Sosyal medyanın yükselişi, kullanıcıları tamamen saldırganın hedefine yerleştiren yeni bir güvenlik sorunu meydana getirdi. Sosyal medya, uzun süredir kurumsal ve kişisel güvenlik için en büyük, en dinamik risklerden birini sunan yeni siber savaş alanı haline geldi ve bu savaş sosyal medya hesaplarının hacklenmesi ile sonuçlandı.

  1. Her Sosyal Ağ İçin Benzersiz Şifreler Kullanın

Facebook, Instagram ve diğer sosyal araçlar için kullandığınız parolanın aynısını e-posta adresinizde kullanmamanız da kesinlikle çok önemli. Tek bir parola kullanmak, bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırır, çünkü birine erişim sağlamak, herkese erişim sağlamak anlamına gelir ve tüm çevrimiçi yaşamınızın dışında kaldığınızı öğrenmenin ne kadar acı verici olacağını hayal edin. Birden çok hizmet için tek bir parola kullandığınızda, büyük bir güvenlik zafiyeti ile karşılaşırsınız.

2. E-Posta Kutunuza Dikkat Edin

Size doğrudan mesajlarla. Evet, kimlik avcılarının yıllardır kullandıkları yöntem bir mesaj veya e-postadaki sahte bir bağlantı tıklamasıdır, belki de bir iş arkadaşından veya arkadaşından geliyormuş gibi görünmek için gönderilir ve bu çok önemli şifreyi ortaya çıkarır. Kimlik avcıları, kimden e-posta almayı beklediğinizi öğrenecek ve bunu bir giriş yolu olarak kullanacaktır. Bu sosyal mühendislik yaklaşımı, büyük gazetelerde ve devlet kuruluşlarında çalışan personel üzerinde işe yaramıştır. Bu nedenle gelen her maile temkinli yaklaşın.

3. Her Bilginizi Paylaşmayın

Sosyal mühendislik, saldırganların herkese açık profillerinizden toplayabildikleri her türlü bilgiyi (doğum tarihi, eğitim, ilgi alanları) her türlü hizmette hesaplarınıza girmeye çalışmak için kullandıkları yerdir. Birinin Facebook profilinizden ilk evcil hayvanınızın veya okulunuzun adını ne kadar kolay bulabileceğini hayal edin, ardından kaç hizmetin bunları güvenlik sorusu olarak kullandığını düşünün. Profilinizi olabildiğince gizli tutun ve hayatınızın her yönünü kesinlikle paylaşmadan önce iki kez düşünün.

4. Telefonunuzu Kilitleyin

Sadece internette olan meçhul dolandırıcılar değil, telefonunuz bir yabancının eline geçebilir ve sosyal hesaplarınıza (ve daha fazlasına) erişim sağlayabilir. Bir kez girdiklerinde e-posta adresinizi alabilir, profilinizi yem olarak kullanarak arkadaşlarınızı hedefleyebilir ve hatta şifrenizi değiştirebilirler. Davetsiz misafirin işini mümkün olduğunca zorlaştırmak için, telefonunuzda her zaman şifre kilidini etkinleştirmeli ve zaman aşımını birkaç dakikadan fazla olmayacak şekilde ayarlamalısınız.

5. Engelle düğmesini kullanın

Bir spam gönderici sizi takip ettiğinde ve size bağlantı gönderdiğinde, bunu görmezden gelmeyin. Sizden daha az bilgili olan diğer kişilerin iyiliği için hesabı her zaman spam olarak bildirin. Sosyal ağ hizmeti bunu izleyecek ve yeterli sayıda kişi aynı işlemi yaparsa hesabı kaldıracaktır. Spam gönderenlerin yeni hesaplarla geri gelmesini engellemez, ancak en azından çabalarını engeller.

6. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulaması, Instagram veya diğer sosyal hesaplarınızı ve şifrenizi korumanıza yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını ayarladıysanız birisi hesabınıza tanımadığımız bir cihazdan giriş yapmaya çalıştığında bir bildirim alırsınız veya özel bir giriş kodu girmeniz istenir. Bu sayede saldırganlar hesabınıza erişemez. Sizden şifre talep eden takipçi kontrol programlarından ve sizden şifre talep eden takipçi satın alma işlemlerinden uzak durun.

Bir sistemde en zayıf halka insandır, zayıf halka siz olmayın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »