OzzTech - SSL Offloading Nedir Ve Nasıl Çalışır?

SSL Offloading Nedir Ve Nasıl Çalışır?

SSL Offloading Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Şifreleme genellikle çok fazla bilgisayar işlemi gerektirir. Bu zaten meşgul web sunucularında bir sürüklenme oluşturabilir. Ancak, şifrelemenin yoğun işlenmesini, web sayfası trafiği gönderme ve alma ile ilgili ağır iş yükünden ayırabilseydiniz ne olurdu? SSL Offloading birincil amacı budur.

SSL Offloading Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bilgiler SSL güvenlik protokolü aracılığıyla iletildiğinde, web sunucusu web trafiğinizi şifrelemek veya şifresini çözmek için harekete geçer. Bu işlem, web sunucusuna web sunucusunun performansını etkileyecek önemli bir yük atar. Sunucudaki verileri şifrelemenin getirdiği ek yük ile başa çıkmak için, birçok ağ artık SSL Offloading kullanıyor. Bu ağ çözümü, web sunucusuna ulaşmadan önce gelen trafikten SSL şifrelemesinin kaldırılmasını içerir. SSL Offloading, web sunucusunun performansını etkilememesi için SSL işlemini ayrı bir cihazda hallediyor.

SSL Offloading arkasındaki fikir, şifreleme işini web sunucusu dışında herhangi bir yerde yapmaktır. Bu, tamamen ayrı bir makine anlamına gelebilir veya boşaltma aynı makinede farklı bir işleme cihazında gerçekleştirilebilir. Kısacası, SSL boşaltma SSL hızlandırma veya SSL sonlandırması gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Faydaları Nelerdir?

Verileri şifrelemek için gereken tüm işlemleri düşünün. Şifreleme, CPU yoğun işlemdir. Bu, şifrelemeyle uğraşan herhangi bir bilgisayarın çıkmaza girebileceği anlamına gelir. İnternette iş yaparken bazen dizüstü bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun tarayıcısının gerçekten nasıl yavaşladığını fark ettiniz mi? Bunun nedeni, SSL’nin iş yükünü artırmasıdır. SSL Offloading bazı mükemmel avantajlarına bakalım.

  • Sayfa yükleme hızı süresini artırır.
  • Web sunucusundan daha hızlı yanıt.
  • Daha iyi web sunucusu performansı.
  • Web sitesinin kararlılığını artırır.
  • Web sunucularını trafiğin yoğun olduğu saatlerde otomatik ölçeklendirme.
  • Farklı sunucular kullanarak web trafiği sunmak için yük dengeleyici olarak kullanılması.

Çok sayıda şifrelenmiş veri işleyen bir web sitesinin sahibi, SSL boşaltmayı düşünmelidir. Web sunucularını birincil görevlerine odaklanabilmeleri için serbest bırakmanın bir yoludur.

SSL boşaltmayı işlemenin bir yolu, SSL hızlandırma adı verilen bir şeydir. Bu, şifrelemeyi işlemek için uygulamaya özel tümleşik devreleri (ASIC) kullanan bir çözümdür. Bunlar, yerleşik CPU’ların iş yükünü hafifletmek için kullanılabilecek özel donanım bileşenleridir.

SSL Offloading Türleri

SSL Sonlandırma

SSL sonlandırma süreci oldukça basittir. Veriler önce, verilerin hangi yöne gittiğine bağlı olarak bilgiyi şifreleyen veya şifresini çözen bir cihaza gider. Örneğin web sunucusuna gelen herhangi bir şifreli veri bu cihazda işlenir ve ardından şifreleme yapılmadan web sunucusuna iletilir. Bu tür boşaltma, en hızlı ve en verimli biçimdir.

SSL Köprüleme

SSL köprülemenin amacı, kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmak için veriler üzerinde ekstra kontroller yapmaktır. İşlem, gelen verilerin şifresini çözmeyi, herhangi bir kötü amaçlı kod için incelemeyi ve ardından yeniden şifrelemeyi ve web sunucusuna göndermeyi içerir. Açıktır ki, bu offloading biçimi, web sunucusunu işleme faaliyetlerinden kurtarmaktan ziyada güvenliği artırmayı amaçlar.

Verilerin güvende kalmasını sağlamak, altyapı yatırımı ve işlem gücü açısından maliyetli olabilir. SSL Offloading, meşgul web sunucularının iş yükünü hafifletebilir. Kötü niyetli saldırıları önlemek için daha fazla güvenlik sağlamak için de kullanılabilir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.