ozztech_logo_white

SSL Offloading Nedir Ve Nasıl Çalışır?

SSL Offloading Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Şifreleme genellikle çok fazla bilgisayar işlemi gerektirir. Bu zaten meşgul web sunucularında bir sürüklenme oluşturabilir. Ancak, şifrelemenin yoğun işlenmesini, web sayfası trafiği gönderme ve alma ile ilgili ağır iş yükünden ayırabilseydiniz ne olurdu? SSL Offloading birincil amacı budur.

SSL Offloading Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bilgiler SSL güvenlik protokolü aracılığıyla iletildiğinde, web sunucusu web trafiğinizi şifrelemek veya şifresini çözmek için harekete geçer. Bu işlem, web sunucusuna web sunucusunun performansını etkileyecek önemli bir yük atar. Sunucudaki verileri şifrelemenin getirdiği ek yük ile başa çıkmak için, birçok ağ artık SSL Offloading kullanıyor. Bu ağ çözümü, web sunucusuna ulaşmadan önce gelen trafikten SSL şifrelemesinin kaldırılmasını içerir. SSL Offloading, web sunucusunun performansını etkilememesi için SSL işlemini ayrı bir cihazda hallediyor.

SSL Offloading arkasındaki fikir, şifreleme işini web sunucusu dışında herhangi bir yerde yapmaktır. Bu, tamamen ayrı bir makine anlamına gelebilir veya boşaltma aynı makinede farklı bir işleme cihazında gerçekleştirilebilir. Kısacası, SSL boşaltma SSL hızlandırma veya SSL sonlandırması gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Faydaları Nelerdir?

Verileri şifrelemek için gereken tüm işlemleri düşünün. Şifreleme, CPU yoğun işlemdir. Bu, şifrelemeyle uğraşan herhangi bir bilgisayarın çıkmaza girebileceği anlamına gelir. İnternette iş yaparken bazen dizüstü bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun tarayıcısının gerçekten nasıl yavaşladığını fark ettiniz mi? Bunun nedeni, SSL’nin iş yükünü artırmasıdır. SSL Offloading bazı mükemmel avantajlarına bakalım.

  • Sayfa yükleme hızı süresini artırır.
  • Web sunucusundan daha hızlı yanıt.
  • Daha iyi web sunucusu performansı.
  • Web sitesinin kararlılığını artırır.
  • Web sunucularını trafiğin yoğun olduğu saatlerde otomatik ölçeklendirme.
  • Farklı sunucular kullanarak web trafiği sunmak için yük dengeleyici olarak kullanılması.

Çok sayıda şifrelenmiş veri işleyen bir web sitesinin sahibi, SSL boşaltmayı düşünmelidir. Web sunucularını birincil görevlerine odaklanabilmeleri için serbest bırakmanın bir yoludur.

SSL boşaltmayı işlemenin bir yolu, SSL hızlandırma adı verilen bir şeydir. Bu, şifrelemeyi işlemek için uygulamaya özel tümleşik devreleri (ASIC) kullanan bir çözümdür. Bunlar, yerleşik CPU’ların iş yükünü hafifletmek için kullanılabilecek özel donanım bileşenleridir.

SSL Offloading Türleri

SSL Sonlandırma

SSL sonlandırma süreci oldukça basittir. Veriler önce, verilerin hangi yöne gittiğine bağlı olarak bilgiyi şifreleyen veya şifresini çözen bir cihaza gider. Örneğin web sunucusuna gelen herhangi bir şifreli veri bu cihazda işlenir ve ardından şifreleme yapılmadan web sunucusuna iletilir. Bu tür boşaltma, en hızlı ve en verimli biçimdir.

SSL Köprüleme

SSL köprülemenin amacı, kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmak için veriler üzerinde ekstra kontroller yapmaktır. İşlem, gelen verilerin şifresini çözmeyi, herhangi bir kötü amaçlı kod için incelemeyi ve ardından yeniden şifrelemeyi ve web sunucusuna göndermeyi içerir. Açıktır ki, bu offloading biçimi, web sunucusunu işleme faaliyetlerinden kurtarmaktan ziyada güvenliği artırmayı amaçlar.

Verilerin güvende kalmasını sağlamak, altyapı yatırımı ve işlem gücü açısından maliyetli olabilir. SSL Offloading, meşgul web sunucularının iş yükünü hafifletebilir. Kötü niyetli saldırıları önlemek için daha fazla güvenlik sağlamak için de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »