ozztech_logo_white

Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?

RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol), Ethernet ağlarına döngüsüz bir topoloji sağlayan ağ protokolüdür. RSTP protokolü, enerji, havacılık veya fabrika otomasyonlarında kritik sistemler için yedekli ağları uygulamak en sık tercih edilen yoldur. Bu protokol, IEEE 802.1Q-2014’e dahil edilmiştir. RSTP, topoloji değişiklikleri meydana geldiğinde 802.1D STP’den daha hızlı bağlanır. RSTP üç port noktasını tanımlar: atmak, öğrenmek ve iletmek ayrıca 5 farklı port noktası rolü bulunmaktadır: root, tanımlanmış, alternatif, yedekleme ve devre dışı bırakma (root, designated, alternate, backup, ve disabled)

Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?

RSTP özelliği bulunan bir switch, algoritma ile hangi yayılma ağacının hesaplanacağını belirler, ancak yazılı kurallar tüm ağın bilgisine sahip olmayı gerektirir. Bu bilgiler aracılığıyla, Bridge Protocol Data Units (BPDU’lar) yani türkçesiyle köprü protokolü veri birimleri olarak adlandırılmış özel veri çerçevelerini kullanılarak köprü kimlikleri ve root yol maliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunması sağlanır. Switch cihazının, CPU’da çalışan algoritmanın, algoritmayı hesaplayabilmesini sağlamak için BPDU’yu doğru şekilde yönetebilmesi gerekmektedir.

Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?

RSTP’yi ring topolojisinde konfigüre etme:

1. Switch’inizi Konfigüre Edin

 • RSTP kurulumu tamamlanmadan oluşabilecek istenmeyen döngüleri önleyebilmeniz için Switch-2 ve Switch-3 arasındaki linkin bağlı olmadığından emin olmalısınız.
 • Switch-1’i ayarlayın: Web GUI’ye girin ve menüyü açarak sırasıyla;  Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > Configuration seçin. Spanning tree konfigürasyonunun Rapid Spanning Tree seçilip seçilmediğini kontrol edin. Eğer rapid spanning tree seçili değilse onu seçin ve Apply kutucuğuna tıklayın.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Switch-1’i ayarlayın: Web GUI’ye girin ve Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > RSTP‘ye gidin. Ardından Active kutucuğunu işaretleyin. Köprü Önceliğini ayarlamak için: 4096 . Aktif Port 1 , 2 . Apply kutucuğuna tıklayın.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Switch-2’yi ayarlayın: Web GUI’ye girin ve Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > Configuration seçin. Spanning Tree konfigürasyonunun Rapid Spanning Tree seçilip seçilmediğini kontrol edin. Eğer seçili değilse, seçin ve “ Apply ” kutucuğuna tıklayın.
 • Switch-2’yi ayarlayın: Web GUI’ye girin ve Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > RSTP’ye gidin. “ Active ” kutusunu işaretleyin. Köprü önceliğini ayarlamak için: 20480 . Aktif Port 1 , 2 . “Apply ” kutucuğunu işaretleyin.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Switch-3’ü ayarlayın: Web GUI’ye girin ve  Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > Configuration gidin . Spanning Tree konfigürasyonunun Rapid Spanning Tree seçilip seçilmediğini kontrol edin. Eğer seçili değilse, seçin ve “ Apply” kutucuğuna tıklayın.
 • Switch-3’ü ayarlayın: Web GUI’ye girin ve Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol > RSTP‘ye gidin. “ Active ” kutusunu işaretleyin. Köprü Önceliğini ayarlamak için: 32768 . Aktif Port 1 , 2 . “Apply ” kutucuğuna tıklayın.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Son adım Switch-2 ve Switch-3 arasındaki linki bağlayın.

2. Sonucu test edin

 • Switch-1’in son durumunu doğrulamak için Menu > Advanced Application > Spanning Tree Protocol‘ne gidin . Root Köprü Kimliği ve kullandığımız köprü kimliğimiz aynı olmalıdır. Bu, Switch-1’in Root köprüsü olduğunu gösterir. Port Rolleri Designated Ports iken, her iki Port 1 ve 2 de FORWARDING durumunda olmalıdır.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Switch-2’nin durumunu doğrulamak için:  Menu > Advanced Application > Spanning Treeye gidin ve kontrol edin. Port 1, FORWARDING durumunda Root Port , Port 2 de FORWARDING durumunda Designated Port olmalıdır.
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?
 • Switch-3’ün durumunu doğrulayın: Menu > Advanced Application > Spanning Tree‘ye gidin ve kontrol edin. Port 1, FORWARDING durumunda Kök Port , Port 2 ise DISCARDING durumunda bir Alternatif Port olmalıdır .
Switch Üzerinde RSTP Nasıl Konfigüre Edilir?

Başka neler olabilir?

 • Eğer root köprünüz beklediğiniz gibi değilse aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:
 1. Bu cihazın Spanning tree önceliğini azaltın.
 2. Diğer cihazların ise tam tersi Spanning tree önceliğini artırın.
 • Köprü önceliği en düşük olan Switch, Root Köprü olacaktır. Eğer öncelik aynıysa, en düşük MAC adresli Switch Root Bridge olacaktır.
 • Switches ve Switch’in Port LED’lerinin yönetimine eişim imkanı yoksa, ring kesmek için yedekli linkleri keserek ya da direkt bağlantısını keserek yönetim erişimini elde edebilirsiniz.
  Bu durum, genellikle Spanning Tree aygıtlarda konfigüre edilmeden önce veya yanlış yapılandırılması sonucunda ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »