ozztech_logo_white

Twitch Dolandırıcılığı

Twitch platformunda “Bit atarak kara para aklama” iddiaları, iyice gündeme oturdu. Açıklanan listede yayıncıların isimleri ve söz konusu bitlerden kazandıkları paralar yer almakta. Listenin doğruluğu henüz kesinleşmemiş olsa da pek çok Twitch yayıncısı ve izleyicisi twitch dolandırıcılığı yaşamalarından sonra duruma tepki gösterdi.

Yayıncıların büyük bir çoğunluğu bu duruma bir süre yayın açmayarak tepki gösterirken bazı yayıncılar ise isimlerinin listede olduğu iddia edildiği halde yayınlara devam etti. #temiztwitch etiketini kullanarak izleyiciler bu duruma tepki gösterdi.

Twitch

Bir kullanıcı, yaşadığı tuhaf mağduriyeti paylaştı. Söylediklerine göre sitede herhangi bir aboneliğe sahip olmayan kullanıcının babasının kartından izinsiz ve onaysız şekilde 4 bin TL çekildi. Aynı olayın başka kullanıcıların da yaşadığı ise gönderinin yorumlarında belli oldu.

Twitch, Türkiye’de bir dolandırıcılık vakasıyla karşı karşıya kaldı. Kimliği henüz açıklanmayan kişilerce gerçekleştirilen bu dolandırıcılıkta yayıncılara düzenli olarak bağış atılmakta. Ama bu bağışlar çalıntı kredi kartlarından yapılıyor. İşin en tuhaf tarafı, yayıncılarla anlaşmalı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Dolandırıcılardan kendisine gelen teklifleri paylaşan yayıncılardan birisi Grimnax’di. Twitch’te birçok kişi tarafından takip edilen ünlü yayıncı, Twitter’da Jahrein’in yayınından sonra Jahrein’i etiketleyerek kendisine hâlâ tekliflerin gelmeye devam ettiğini söyledi ve dün kendisine gönderilen mesajları ifşa etti.

Kimlik hırsızlığına karşı kredi kartı güvenliğinizi sağlamak için ekstra önlemler almak sizin elinizde. Kart numaranızı sanal alışveriş ortamları hariç internet üzerinde bilinmeyen sitelere girmeyin. Banka adı ve logosu kullanılsa bile kart ve kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara, sitelere ve mesajlara yanıt vermeyin.

Diğer yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz. Twitch’den Bilgi Sızdırıldı

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »