Uçaktaki Wi-Fi Veri Sızdırıyor Olabilir Mi?

wi-fi veri sızdırma

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bu yüzden wi-fi veri sızdırma riskiyle yüzleşmek zorunda kalıyor olabilirsiniz.

Bir İngiliz uydu telekomünikasyon şirketi olan Inmarsat'ın verilerine göre, insanların yüzde 80'i bir sonraki uçuşlarında mevcut olsaydı, uçak içi Wi-Fi kullanırdı. Erişimi olan kişilerin yüzde 65'inden fazlası geçen yıl kullandıkları Wi-Fi’ı kullandı.

Ancak uzmanlar, bu uçuş noktalarındaki güvenliğin yetersiz kaldığını söylüyor. NordVPN'de dijital gizlilik uzmanı olan Daniel Markuson, uygun olsalar da yolcuların uçaktaki hotspotlara bağlanırken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

"Hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenler için uçakların ücretsiz Wi-Fi'a sahip olması güzel olsa da, belirli önlemler alınmadığı takdirde binlerce fit yükseklikte gezinmenin rahatlığı pahalıya patlayabilir."

"Bunun nedeni, uçak içi Wi-Fi ağlarının bilgisayar korsanlarının başlıca hedefi olmasıdır, çünkü birçoğu en temel güvenlik önlemlerinde bile yetersiz kalıyor" diye açıklıyor.

"Bu nedenle, bu tür ağları kullanırken güvenliğinizi sağlamak için belirli adımlar atmak çok önemlidir."

Wi-Fi Veri Sızdırma İhtimaline Karşı Kendinizi Nasıl Korursunuz?

  • Otomatik bağlantıları devre dışı bırak: Herkese açık Wi-Fi'yi çok kullanırsanız, telefonunuz bağlanmayı planlamamış olsanız bile otomatik olarak herhangi bir açık ağa bağlanabilir. Cihazınızdaki otomatik bağlantı seçeneğini kapatmak, güvende olmanıza yardımcı olabilir.
  • Herhangi bir hassas hesapta oturum açmayın: Herkese açık bir ağa bağlanıyorsanız, hassas bilgilere sahip hiçbir hesaba giriş yapmayın. Bilgisayar korsanları bu ağları hedefliyorsa, bilgilerinizi alabilirler.
  • Resmi havayoluna veya ağ sağlayıcısına bağlanın: Resmi görünmek ve verilerinizi çalmak için tasarlanmış ağlara değil, uçuş sırasında sunulan Wi-Fi'ye bağlandığınızdan emin olun.
  • Herhangi bir hassas veri girerken web sitesinin meşruluğunu kontrol edin: Banka bilgileri veya kişisel veriler gibi hassas bilgileri girmeden önce, web sitesinin veya ödeme ağ geçidinin bir HTTPS URL'si olduğundan emin olun. 's', bunun güvenli bir protokol olduğu ve verilerinizin şifrelendiği anlamına gelir. Ancak, kişisel verilerinizi çalma girişimi olabileceğinden, uçak içi Wi-Fi kullanırken aşırı miktarda kişisel bilgi isteyen herhangi bir siteye karşı da dikkatli olun.
  • VPN kullanın: VPN'ler trafiğinizi şifreli bir "tünel" üzerinden gönderir, bu da şifreyi çözmeyi veya engellemeyi son derece zorlaştırır. Uçakların içindeki Wi-Fi'ye göz atarken vpnlerden birini kullanmak, hareket halindeyken size şifreleme sağlayacaktır.

Wi-fi güvenliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu konudaki diğer yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Metaverse- Etik ve Mahremiyet
Siber Güvenlik

Metaverse- Etik ve Mahremiyet

Aralık 8, 2021 10:28

Metaverse, Dijital ve fizikselin genellikle meta veri deposu olarak adlandırılan bir yerde birleştirilmesiyle gerçekleşecek....

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı
Siber Güvenlik

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Aralık 7, 2021 4:17

Mozilla, güvenilmeyen kodun ve diğer güvenlik açıklarının “tedarik zinciri saldırıları kadar kazara kusurlara” neden...

Scada Sistemler ve Triton-Triconex
Siber Güvenlik

Scada Sistemler ve Triton-Triconex

Aralık 7, 2021 11:55

SCADA/ICS altyapısı sürekli tehdit altındadır. Bu sistemler, herhangi bir ulusun ekonomik sağlığı ve refahı...

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi
Siber Güvenlik

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi

Aralık 6, 2021 2:51

Siber güvenlik için makine öğrenimi, bizi siber saldırılardan koruma yeteneğini ele alıyor. Yine de,...

Saldırı Yüzeyi Nedir?
Siber Güvenlik

Saldırı Yüzeyi Nedir?

Aralık 6, 2021 11:01

Saldırı Yüzeyi Nedir? Yetkisiz bir kullanıcının bir sisteme erişebileceği ve verileri çıkarabileceği tüm olası...

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?
Network

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?

Aralık 5, 2021 6:02

Etkili ağ izleme ve trafik yönetimi, en yüksek ağ performansını sağlamak için hayati önem...

FortiClient EMS Kurulumu
Siber Güvenlik

FortiClient EMS Kurulumu

Aralık 4, 2021 3:00

FortiClient EMS kurulumu yapılabilmesi için tüm güncellemelerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Eksiksiz bir endpoint...

Olay Müdahalesi Nedir?
Siber Güvenlik

Olay Müdahalesi Nedir?

Aralık 3, 2021 1:54

Olay müdahalesi, bir kuruluşun saldırı veya ihlalin sonuçlarını (“olay”) yönetme girişimi de dahil olmak...

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?
Network

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?

Aralık 3, 2021 9:24

Hizmet kalitesi (QoS), trafiği kontrol etmek ve sınırlı ağ kapasitesine sahip kritik uygulamaların performansını...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.