OzzTech - Uçaktaki Wi-Fi Veri Sızdırıyor Olabilir Mi?

Uçaktaki Wi-Fi Veri Sızdırıyor Olabilir Mi?

wi-fi veri sızdırma

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bu yüzden wi-fi veri sızdırma riskiyle yüzleşmek zorunda kalıyor olabilirsiniz.

Bir İngiliz uydu telekomünikasyon şirketi olan Inmarsat'ın verilerine göre, insanların yüzde 80'i bir sonraki uçuşlarında mevcut olsaydı, uçak içi Wi-Fi kullanırdı. Erişimi olan kişilerin yüzde 65'inden fazlası geçen yıl kullandıkları Wi-Fi’ı kullandı.

Ancak uzmanlar, bu uçuş noktalarındaki güvenliğin yetersiz kaldığını söylüyor. NordVPN'de dijital gizlilik uzmanı olan Daniel Markuson, uygun olsalar da yolcuların uçaktaki hotspotlara bağlanırken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

"Hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenler için uçakların ücretsiz Wi-Fi'a sahip olması güzel olsa da, belirli önlemler alınmadığı takdirde binlerce fit yükseklikte gezinmenin rahatlığı pahalıya patlayabilir."

"Bunun nedeni, uçak içi Wi-Fi ağlarının bilgisayar korsanlarının başlıca hedefi olmasıdır, çünkü birçoğu en temel güvenlik önlemlerinde bile yetersiz kalıyor" diye açıklıyor.

"Bu nedenle, bu tür ağları kullanırken güvenliğinizi sağlamak için belirli adımlar atmak çok önemlidir."

Wi-Fi Veri Sızdırma İhtimaline Karşı Kendinizi Nasıl Korursunuz?

  • Otomatik bağlantıları devre dışı bırak: Herkese açık Wi-Fi'yi çok kullanırsanız, telefonunuz bağlanmayı planlamamış olsanız bile otomatik olarak herhangi bir açık ağa bağlanabilir. Cihazınızdaki otomatik bağlantı seçeneğini kapatmak, güvende olmanıza yardımcı olabilir.
  • Herhangi bir hassas hesapta oturum açmayın: Herkese açık bir ağa bağlanıyorsanız, hassas bilgilere sahip hiçbir hesaba giriş yapmayın. Bilgisayar korsanları bu ağları hedefliyorsa, bilgilerinizi alabilirler.
  • Resmi havayoluna veya ağ sağlayıcısına bağlanın: Resmi görünmek ve verilerinizi çalmak için tasarlanmış ağlara değil, uçuş sırasında sunulan Wi-Fi'ye bağlandığınızdan emin olun.
  • Herhangi bir hassas veri girerken web sitesinin meşruluğunu kontrol edin: Banka bilgileri veya kişisel veriler gibi hassas bilgileri girmeden önce, web sitesinin veya ödeme ağ geçidinin bir HTTPS URL'si olduğundan emin olun. 's', bunun güvenli bir protokol olduğu ve verilerinizin şifrelendiği anlamına gelir. Ancak, kişisel verilerinizi çalma girişimi olabileceğinden, uçak içi Wi-Fi kullanırken aşırı miktarda kişisel bilgi isteyen herhangi bir siteye karşı da dikkatli olun.
  • VPN kullanın: VPN'ler trafiğinizi şifreli bir "tünel" üzerinden gönderir, bu da şifreyi çözmeyi veya engellemeyi son derece zorlaştırır. Uçakların içindeki Wi-Fi'ye göz atarken vpnlerden birini kullanmak, hareket halindeyken size şifreleme sağlayacaktır.

Wi-fi güvenliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu konudaki diğer yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.