ozztech_logo_white

Uçaktaki Wi-Fi Veri Sızdırıyor Olabilir Mi?

wi-fi veri sızdırma

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bu yüzden wi-fi veri sızdırma riskiyle yüzleşmek zorunda kalıyor olabilirsiniz.

Bir İngiliz uydu telekomünikasyon şirketi olan Inmarsat’ın verilerine göre, insanların yüzde 80’i bir sonraki uçuşlarında mevcut olsaydı, uçak içi Wi-Fi kullanırdı. Erişimi olan kişilerin yüzde 65’inden fazlası geçen yıl kullandıkları Wi-Fi’ı kullandı.

Ancak uzmanlar, bu uçuş noktalarındaki güvenliğin yetersiz kaldığını söylüyor. NordVPN’de dijital gizlilik uzmanı olan Daniel Markuson, uygun olsalar da yolcuların uçaktaki hotspotlara bağlanırken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

“Hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenler için uçakların ücretsiz Wi-Fi’a sahip olması güzel olsa da, belirli önlemler alınmadığı takdirde binlerce fit yükseklikte gezinmenin rahatlığı pahalıya patlayabilir.”

“Bunun nedeni, uçak içi Wi-Fi ağlarının bilgisayar korsanlarının başlıca hedefi olmasıdır, çünkü birçoğu en temel güvenlik önlemlerinde bile yetersiz kalıyor” diye açıklıyor.

“Bu nedenle, bu tür ağları kullanırken güvenliğinizi sağlamak için belirli adımlar atmak çok önemlidir.”

Wi-Fi Veri Sızdırma İhtimaline Karşı Kendinizi Nasıl Korursunuz?

  • Otomatik bağlantıları devre dışı bırak: Herkese açık Wi-Fi’yi çok kullanırsanız, telefonunuz bağlanmayı planlamamış olsanız bile otomatik olarak herhangi bir açık ağa bağlanabilir. Cihazınızdaki otomatik bağlantı seçeneğini kapatmak, güvende olmanıza yardımcı olabilir.
  • Herhangi bir hassas hesapta oturum açmayın: Herkese açık bir ağa bağlanıyorsanız, hassas bilgilere sahip hiçbir hesaba giriş yapmayın. Bilgisayar korsanları bu ağları hedefliyorsa, bilgilerinizi alabilirler.
  • Resmi havayoluna veya ağ sağlayıcısına bağlanın: Resmi görünmek ve verilerinizi çalmak için tasarlanmış ağlara değil, uçuş sırasında sunulan Wi-Fi’ye bağlandığınızdan emin olun.
  • Herhangi bir hassas veri girerken web sitesinin meşruluğunu kontrol edin: Banka bilgileri veya kişisel veriler gibi hassas bilgileri girmeden önce, web sitesinin veya ödeme ağ geçidinin bir HTTPS URL’si olduğundan emin olun. ‘s’, bunun güvenli bir protokol olduğu ve verilerinizin şifrelendiği anlamına gelir. Ancak, kişisel verilerinizi çalma girişimi olabileceğinden, uçak içi Wi-Fi kullanırken aşırı miktarda kişisel bilgi isteyen herhangi bir siteye karşı da dikkatli olun.
  • VPN kullanın: VPN’ler trafiğinizi şifreli bir “tünel” üzerinden gönderir, bu da şifreyi çözmeyi veya engellemeyi son derece zorlaştırır. Uçakların içindeki Wi-Fi’ye göz atarken vpnlerden birini kullanmak, hareket halindeyken size şifreleme sağlayacaktır.

Wi-fi güvenliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu konudaki diğer yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »