ozztech_logo_white

Ukrayna Rusya’yı Siber Saldırı İle Suçladı

Ukrayna Rusya'yı Siber Saldırı İle Suçladı - Rusya siber saldırı

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan Donbass krizi her iki taraf içinde büyük ölçüde can sıkıcı hale gelmiş durumda. Ukrayna hükümetinin buralardan Rus işgalinden arınmasını istemekte. Ukrayna bilindiği üzere artık batı bloğuna doğru iyice kaymış durumda ve NATO’ya dahil olmak istiyor. Rusya kendi ülkesinin dibinde NATO ülkesini istemiyor. Bu durum NATO’yu da korkutan bir durum olmakla beraber her iki tarafta geri adım atmaya niyetli değil. Günümüzün teknoloji gereği her ne kadar askeri sevkiyatlar yapılsa da siber saldırılar can alıcı noktadan vuruyor. Geçtiğimiz günlerde, 16 Ocak pazar günü Ukrayna hükümetinin yaptığı açıklamaya göre; Rusya kamu kurumları ve devlet kurumlarının web sitelerine siber saldırı planlaması üzerine suçladı.

Ukrayna dijital dönüşüm bakanlığının yaptığı açıklamada; Bütün siber saldırılarının kanıtları, Rusya’yı ele veriyor. Günümüzde silahla saldırmak yerine hibrit savaş açıp, insan kaybı vermeden siber saldırı üzerinden karşı taraf hükümeti düşürmek üzerine bir savaş tercih ediliyor. 

Ukrayna Rusya'yı Siber Saldırı İle Suçladı

Bakanlığın açıklamasına göre saldırının amacı “sadece toplumu sindirmek değil”, aynı zamanda “kamu sektörünün çalışmalarını durdurarak ve Ukraynalıların hükümete olan güvenini sarsmak ve Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırmak” olduğunu söyledi.

Rusya hükümeti bu siber saldırı yapanların arkasında kendisi olmadığını belirtti. Vladimir Putin’in basın sekreteri Dmitry Peskov CCN’e verdiği röportajda “Bununla hiçbir ilgimiz yok ve Rusya’nın bu siber saldırılarla hiçbir ilgisi yok” dedi ve “Ukrayna Hükümetinin her şeyde bizi suçlamasına alışığız kötü hava koşulları için bile bizi suçluyorlar.” dedi.

Ayrıca cuma günü Ukrayna Hükümeti’nin web sitelerinden vatandaşlarına “korkmak ve en kötüsünü beklemek”le tehdit eden ve kişisel bilgilerinin saldırıya uğradığını iddia eden uyarı mesajı geldi. Ukrayna Güvenlik Servisi’ne (SSU) göre, saldırının kötü niyetli aktörlerin etkilenen web sitelerinden bazılarını yönetme haklarına sahip özel bir şirketin altyapısına erişmesinden sonra gerçekleştirildiğine inanılıyor.

Ayrıca Microsoft, Ukrayna’da birden fazla kuruluşa yönelik saldırılarda kullanılan fidye yazılımı görünümündeki önemli verilin birçoğunu geri dönüşümsüz silen (destructive data wiping) kötü amaçlı yazılımlar konusunda uyardı. Bu yeni kötü amaçlı yazılım ailesine WhisperGate adını veren şirket, bunu DEV-0586 olarak izlediği bir tehdit kümesine bağladı.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Armitage Nedir? adlı makalemize bekleriz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »