ozztech_logo_white

VPN Nedir?

vpn nedir

Birçok ağ protokolünde yerleşik şifreleme olsa da, bu tüm İnternet trafiği için geçerli değildir. Bu, bir saldırganın potansiyel olarak gizlice dinleyebileceği ve ağ üzerinden akarken verileri değiştirebileceği anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için bir sanal özel ağ (VPN) tasarlanmıştır. Genel bir ağ üzerinden iletişim kuran iki nokta arasında güvenli, özel bir bağlantı sağlar.

VPN nasıl çalışır?

VPN, iki nokta arasında güvenli, şifreli bir bağlantı sağlar. VPN bağlantısını kurmadan önce, bağlantının iki uç noktası paylaşılan bir şifreleme anahtarı oluşturur. Bu, bir kullanıcıya bir parola sağlanarak veya bir anahtar paylaşım algoritması kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Anahtar paylaşıldıktan sonra, VPN bağlantısı üzerinden akan tüm trafiği şifrelemek için kullanılabilir. Örneğin, bir istemci makine verileri şifreleyecek ve diğer VPN uç noktasına gönderecektir. Bu konumda, verilerin şifresi çözülecek ve hedefine iletilecektir. Hedef sunucu bir yanıt gönderdiğinde, tüm süreç tersine tamamlanacaktır.

VPN’in Faydaları

VPN’ler, kullanıcılara ve şirketlere aşağıdakiler gibi bir dizi avantaj sağlayabilir:

 • Güvenli Bağlantı: Bir VPN’nin şifreli bağlantısı, üçüncü bir tarafın şifreleme için kullanılan gizli anahtarları bilmeden ve aktarım sırasında verilerin güvenliğini sağlamadan bağlantıyı dinlemesini imkansız hale getirir.
 • Basitleştirilmiş Dağıtılmış Ağlar: Genel İnternet’ten erişilebilen tüm bilgisayarların, doğrudan veya Ağ Adresi Çevirisi (NAT) aracılığıyla genel IP adreslerine sahip olması gerekir. Siteden siteye VPN, iki ağ arasında doğrudan bir bağlantıyı simüle ederek iç trafik için özel IP adreslerini kullanmalarını sağlar.
 • Erişim Kontrolü: Her kuruluşun, yalnızca dahili kullanıcılar tarafından erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış sistemleri ve kaynakları vardır. Bir VPN, uzak bir kullanıcıya veya siteye “dahili” erişim sağlar – VPN uç noktası ağ güvenlik duvarının içinde olduğundan – bu kaynaklara, bu kaynakları herkese açık hale getirmeden yetkili uzak kullanıcıların erişimine izin vermeyi mümkün kılar.

VPN Güvenli mi?

Bir VPN, güvenlik ve gizlilik garantilerini sağlamak için kriptografi kullanır. Bu şekilde VPN’ler, bilgi güvenliğinin üç kriterini karşılayabilir:

 • Gizlilik: Genel ağ üzerinden akan tüm veriler şifrelenerek veri gizliliği sağlanır.
 • Mesaj Bütünlüğü: Mesaj doğrulama kodları (MAC’ler), iletilen verilerdeki herhangi bir değişikliğin veya hatanın algılanabilir olmasını sağlar. Kısacası, bu, bir mesajın kasıtlı veya kasıtsız olarak ne zaman kurcalandığını veya bir şekilde müdahale edildiğini algılar.
 • Kimlik Doğrulama: İlk kimlik doğrulama ve anahtar paylaşım işlemi, VPN bağlantısının her iki uç noktasının kimliğini kanıtlayarak VPN’nin yetkisiz kullanımını engeller.

VPN’ler, “CIA üçlüsünün” tüm özelliklerini sağlayarak, kullanıcıları için güvenli ve özel bir bağlantı sağlar.

VPN’lerin Sınırlamaları ve Güvenlik Riskleri

VPN’ler modern işletme için hayati bir rolü doldurmak üzere tasarlanmış olsa da mükemmel bir çözüm değildir. VPN’lerin, kullanılabilirliklerini ve kurumsal siber güvenliği etkileyen çeşitli sınırlamaları vardır:

 • Parçalanmış Görünürlük: VPN’ler, her VPN kullanıcısıyla kendi bağlantılarında güvenli noktadan noktaya bağlantı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu, bir kuruluşun güvenlik ekibinin etkili tehdit tespiti ve müdahalesi için gereken tam ağ görünürlüğünü korumasını zorlaştırır.
 • Entegre Güvenlik Yok: Bir kuruluş, kötü amaçlı içeriği belirlemek ve engellemek ve ek erişim kontrolleri uygulamak için VPN’nin arkasına ek güvenlik çözümleri dağıtmalıdır.
 • Verimsiz Yönlendirme: VPN’ler, tüm trafiğin denetim için kuruluşun merkezi güvenlik yığınından akmasını sağlamak için bir “hub ve bağlı” modelinde kullanılabilir. Uzaktan çalışma ve bulut uygulamaları daha yaygın hale geldikçe, bu sapma, istemci ile bulut uygulaması veya internet arasındaki en uygun yol olmayabilir. 
 • Zayıf Ölçeklenebilirlik: Noktadan noktaya bir güvenlik çözümü olarak VPN’ler zayıf şekilde ölçeklenir. Örneğin, tam bağlantılı bir ağdaki siteden siteye VPN bağlantılarının sayısı, site sayısıyla birlikte katlanarak artar. Bu, dağıtımı, izlenmesi ve güvenliği zor olan karmaşık bir ağ altyapısı oluşturur.
 • Uç Nokta Güvenlik Açıkları: VPN’ye yasal erişimi olan uç noktaların güvenliği bazen kimlik avı ve diğer siber saldırılar yoluyla ele geçirilebilir . Uç noktanın VPN kaynaklarına tam erişimi olduğundan, uç noktayı tehlikeye atan tehdit aktörü de öyle.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »