ozztech_logo_white

Windows Acil Server Güncellemesi

windows

Microsoft, Uzak Masaüstü bağlantısı ve performans sorunlarına yol açan bir Windows Server hatasını gidermek için acil bir bant dışı güncelleştirme yayımladı.

Şirket, “Windows Server’ın siyah ekran, yavaş oturum açma veya genel yavaşlık yaşayabileceği sorunları çözmek için bugün 4 Ocak 2022’de bant dışı OOB güncellemeleri yayınlıyor” diye açıklıyor.

“Sunucuya ulaşmak için Uzak Masaüstü’nü de kullanamayabilirsiniz. Bazı durumlarda sunucu yanıt vermeyebilir.”

Etkilenen platformlar arasında Windows Server 2022, Server 2019, Server 2016 ve Server 2012 R2 bulunur.

Bu sorunu gideren güncellemeler Windows Update’te mevcut değildir ve etkilenen sistemlere otomatik olarak yüklenmez.

Bu makalemizde bulunan yönergeleri uygulayarak Windows Server 2019 için bağımsız KB5010196 güncelleştirme paketini edinebilirsiniz.

Güncelleştirmeyi Microsoft Update Kataloğu’ndan da indirebilirsiniz. Kurumsal yöneticiler, Microsoft Update Kataloğu’nda bulunan yönergeleri kullanarak bu güncelleştirmeyi Windows Server Update Services’a WSUS manuel olarak aktarabilir.

KB5010196 toplu bir güncelleştirmedir, bu nedenle yüklemeden önce önceki Server güncelleştirmelerini dağıtmanız gerekmez.

Düzeltme Etkilenen Tüm Sürümleri İçin Henüz Mevcut Değil

Microsoft, Server 2022, Server 2016 ve Server 2012 R2 için güncellemeleri henüz yayınlamadı, ancak bir düzeltme üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki günlerde bir çözüm sunacak.

Kasım ayında Redmond, Windows Server’ın desteklenen sürümlerini çalıştıran Etki Alanı Denetleyicilerini DC etkileyen Kerberos yetkilendirme senaryolarıyla bağlantılı kimlik doğrulama sorunlarını gidermek için bant dışı güncellemeler yayınladı.

Microsoft’un açıkladığı gibi, etkilenen sistemlerde son kullanıcılar, şirket içi Active Directory veya hibrit Azure Active Directory ortamlarında Çoklu Oturum Açma SSO kullanarak hizmetlerde veya uygulamalarda oturum açamadı.

Bir hafta önce, Microsoft, süresi dolmuş bir Microsoft dijital sertifikası nedeniyle bazı yerleşik uygulamaları ve özellikleri açarken veya kullanırken Windows 11 sorunlarını gidermek için başka bir acil durum güncellemesi yayınlamak zorunda kaldı.

Bundan önce, geçen yıl şirket ayrıca yazdırma sorunlarını, WiFi çökmelerini, PDF açma sorunlarını, PrintNightmare sıfırıncı gününü ve başka bir dizi yazdırma sorununu düzeltmek için bir dizi bant dışı güncellemeyi zorladı.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Purple Fox Kötü Amaçlı Yazılıma Dikkat adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/purple-fox-kotu-amacli-yazilima-dikkat/

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »