OzzTech - Windows Acil Server Güncellemesi

Windows Acil Server Güncellemesi

windows

Microsoft, Uzak Masaüstü bağlantısı ve performans sorunlarına yol açan bir Windows Server hatasını gidermek için acil bir bant dışı güncelleştirme yayımladı.

Şirket, "Windows Server'ın siyah ekran, yavaş oturum açma veya genel yavaşlık yaşayabileceği sorunları çözmek için bugün 4 Ocak 2022'de bant dışı OOB güncellemeleri yayınlıyor" diye açıklıyor.

"Sunucuya ulaşmak için Uzak Masaüstü'nü de kullanamayabilirsiniz. Bazı durumlarda sunucu yanıt vermeyebilir."

Etkilenen platformlar arasında Windows Server 2022, Server 2019, Server 2016 ve Server 2012 R2 bulunur.

Bu sorunu gideren güncellemeler Windows Update'te mevcut değildir ve etkilenen sistemlere otomatik olarak yüklenmez.

Bu makalemizde bulunan yönergeleri uygulayarak Windows Server 2019 için bağımsız KB5010196 güncelleştirme paketini edinebilirsiniz.

Güncelleştirmeyi Microsoft Update Kataloğu'ndan da indirebilirsiniz. Kurumsal yöneticiler, Microsoft Update Kataloğu'nda bulunan yönergeleri kullanarak bu güncelleştirmeyi Windows Server Update Services'a WSUS manuel olarak aktarabilir.

KB5010196 toplu bir güncelleştirmedir, bu nedenle yüklemeden önce önceki Server güncelleştirmelerini dağıtmanız gerekmez.

Düzeltme Etkilenen Tüm Sürümleri İçin Henüz Mevcut Değil

Microsoft, Server 2022, Server 2016 ve Server 2012 R2 için güncellemeleri henüz yayınlamadı, ancak bir düzeltme üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki günlerde bir çözüm sunacak.

Kasım ayında Redmond, Windows Server'ın desteklenen sürümlerini çalıştıran Etki Alanı Denetleyicilerini DC etkileyen Kerberos yetkilendirme senaryolarıyla bağlantılı kimlik doğrulama sorunlarını gidermek için bant dışı güncellemeler yayınladı.

Microsoft'un açıkladığı gibi, etkilenen sistemlerde son kullanıcılar, şirket içi Active Directory veya hibrit Azure Active Directory ortamlarında Çoklu Oturum Açma SSO kullanarak hizmetlerde veya uygulamalarda oturum açamadı.

Bir hafta önce, Microsoft, süresi dolmuş bir Microsoft dijital sertifikası nedeniyle bazı yerleşik uygulamaları ve özellikleri açarken veya kullanırken Windows 11 sorunlarını gidermek için başka bir acil durum güncellemesi yayınlamak zorunda kaldı.

Bundan önce, geçen yıl şirket ayrıca yazdırma sorunlarını, WiFi çökmelerini, PDF açma sorunlarını, PrintNightmare sıfırıncı gününü ve başka bir dizi yazdırma sorununu düzeltmek için bir dizi bant dışı güncellemeyi zorladı.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Purple Fox Kötü Amaçlı Yazılıma Dikkat adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/purple-fox-kotu-amacli-yazilima-dikkat/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.