OzzTech - WinRAR Yazılımında Kritik Güvenlik Açığı

WinRAR Yazılımında Kritik Güvenlik Açığı

WinRAR

Windows için  kullanılan WinRAR (dosya arşivlemeye yarayan program) deneme sürümünde, uzak bir saldırgan tarafından hedeflenen sistemlerde rastgele kod yürütmeye yarayan, kötüye kullanılabilecek yeni bir güvenlik zafiyeti açıklandı ve bu tür yazılımlardaki güvenlik açıklarının nasıl bir dizi saldırı için bir geçit olabileceği tekrar gözler önüne serildi.

CVE-2021-35052 olarak kaydedilen zafiyet, WinRAR 5.70 sürümü yazılımının deneme sürümünü etkiliyor. Positive Technologies'den Igor Sak-Sakovskiy teknik bir yazıda, "Bu güvenlik açığı, bir saldırganın uygulamanın kullanıcısına gönderilen istekleri engellemesine ve değiştirmesine izin veriyor." Dedi. "Bu, bir kurbanın bilgisayarında uzaktan kod çalıştırmak (RCE)  için kullanılabilir."

Sak-Sakovskiy, WinRAR'a yönelik bir soruşturmanın, artık durdurulan Internet Explorer için özel bir tarayıcı motoru olan MSHTML (diğer adıyla Trident) tarafından oluşturulan ve Office'te Word, Excel ve Web içeriğini oluşturmak için kullanılan bir JavaScript hatası gözlemlendikten sonra başladığını kaydetti. PowerPoint belgeleri, deneme süresinin bitiminden sonra uygulama başlatıldığında hata penceresinin her üç açılışta bir görüntülendiğinin keşfedilmesinden sonra araştırmalara başladı.

Hatayı daha fazla araştırmak için araştırmacılar, BurpSuite kurarak Windowstan gelen giden istekleri incelemeye başladılar. Bildirim isteği, Burp’ün imzalı sertifikası aracılığıyla aktarılan HTTPS’le gönderilir. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı bildirimi gerçekten okumaz ve 'Evet'e tıklaması saldırının başarılı olması için yeterlidir. Bu, bir MiTM saldırısı başlatmak ve kullanıcının cihazını tehlikeye atmak için bir şans olabilir.

Positive Technologies, WinRAR kullanıcıyı "notifier.rarlab.com" aracılığıyla ücretsiz deneme süresinin sona erdiği konusunda uyarması için gönderilen yanıt kodunu arayarak ve "301 Kalıcı Olarak Taşındı" yönlendirme mesajına dönüştürerek, bunun kötüye kullanılabileceğini tespit etti. Yani, sonraki tüm istekler için saldırgan tarafından kontrol edilen kötü amaçlı bir domaine yeniden yönlendirme yapılabiliyor.

Bunun da ötesinde, aynı ağda olan ve etki alanına zaten erişimi olan bir saldırgan, uygulamaları uzaktan başlatmak, yerel ana bilgisayar bilgilerini almak ve hatta uzaktan kod çalıştırmak için ARP spoofing saldırıları düzenleyebilir.

Sak-Sakovskiy, "Bir kuruluşun karşılaştığı en büyük zorluklardan biri üçüncü taraf yazılımların yönetimidir. Üçüncü taraf yazılımlar yüklendikten sonra, kurumsal ağlara erişen cihazlarda verileri okuma, yazma ve değiştirme erişimine sahiptir."

"Bir kullanıcı tarafından yüklenebilecek her uygulamayı denetlemek imkansızdır ve bu nedenle politika, harici uygulamalarla ilişkili riski yönetmek ve bu riski çeşitli uygulamalara yönelik iş ihtiyacına karşı dengelemek için kritik öneme sahiptir. Yanlış yönetimin geniş kapsamlı sonuçları olabilir."


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.