WinRAR Yazılımında Kritik Güvenlik Açığı

WinRAR

Windows için  kullanılan WinRAR (dosya arşivlemeye yarayan program) deneme sürümünde, uzak bir saldırgan tarafından hedeflenen sistemlerde rastgele kod yürütmeye yarayan, kötüye kullanılabilecek yeni bir güvenlik zafiyeti açıklandı ve bu tür yazılımlardaki güvenlik açıklarının nasıl bir dizi saldırı için bir geçit olabileceği tekrar gözler önüne serildi.

CVE-2021-35052 olarak kaydedilen zafiyet, WinRAR 5.70 sürümü yazılımının deneme sürümünü etkiliyor. Positive Technologies'den Igor Sak-Sakovskiy teknik bir yazıda, "Bu güvenlik açığı, bir saldırganın uygulamanın kullanıcısına gönderilen istekleri engellemesine ve değiştirmesine izin veriyor." Dedi. "Bu, bir kurbanın bilgisayarında uzaktan kod çalıştırmak (RCE)  için kullanılabilir."

Sak-Sakovskiy, WinRAR'a yönelik bir soruşturmanın, artık durdurulan Internet Explorer için özel bir tarayıcı motoru olan MSHTML (diğer adıyla Trident) tarafından oluşturulan ve Office'te Word, Excel ve Web içeriğini oluşturmak için kullanılan bir JavaScript hatası gözlemlendikten sonra başladığını kaydetti. PowerPoint belgeleri, deneme süresinin bitiminden sonra uygulama başlatıldığında hata penceresinin her üç açılışta bir görüntülendiğinin keşfedilmesinden sonra araştırmalara başladı.

Hatayı daha fazla araştırmak için araştırmacılar, BurpSuite kurarak Windowstan gelen giden istekleri incelemeye başladılar. Bildirim isteği, Burp’ün imzalı sertifikası aracılığıyla aktarılan HTTPS’le gönderilir. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı bildirimi gerçekten okumaz ve 'Evet'e tıklaması saldırının başarılı olması için yeterlidir. Bu, bir MiTM saldırısı başlatmak ve kullanıcının cihazını tehlikeye atmak için bir şans olabilir.

Positive Technologies, WinRAR kullanıcıyı "notifier.rarlab.com" aracılığıyla ücretsiz deneme süresinin sona erdiği konusunda uyarması için gönderilen yanıt kodunu arayarak ve "301 Kalıcı Olarak Taşındı" yönlendirme mesajına dönüştürerek, bunun kötüye kullanılabileceğini tespit etti. Yani, sonraki tüm istekler için saldırgan tarafından kontrol edilen kötü amaçlı bir domaine yeniden yönlendirme yapılabiliyor.

Bunun da ötesinde, aynı ağda olan ve etki alanına zaten erişimi olan bir saldırgan, uygulamaları uzaktan başlatmak, yerel ana bilgisayar bilgilerini almak ve hatta uzaktan kod çalıştırmak için ARP spoofing saldırıları düzenleyebilir.

Sak-Sakovskiy, "Bir kuruluşun karşılaştığı en büyük zorluklardan biri üçüncü taraf yazılımların yönetimidir. Üçüncü taraf yazılımlar yüklendikten sonra, kurumsal ağlara erişen cihazlarda verileri okuma, yazma ve değiştirme erişimine sahiptir."

"Bir kullanıcı tarafından yüklenebilecek her uygulamayı denetlemek imkansızdır ve bu nedenle politika, harici uygulamalarla ilişkili riski yönetmek ve bu riski çeşitli uygulamalara yönelik iş ihtiyacına karşı dengelemek için kritik öneme sahiptir. Yanlış yönetimin geniş kapsamlı sonuçları olabilir."


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Metaverse- Etik ve Mahremiyet
Siber Güvenlik

Metaverse- Etik ve Mahremiyet

Aralık 8, 2021 10:28

Metaverse, Dijital ve fizikselin genellikle meta veri deposu olarak adlandırılan bir yerde birleştirilmesiyle gerçekleşecek....

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı
Siber Güvenlik

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Aralık 7, 2021 4:17

Mozilla, güvenilmeyen kodun ve diğer güvenlik açıklarının “tedarik zinciri saldırıları kadar kazara kusurlara” neden...

Scada Sistemler ve Triton-Triconex
Siber Güvenlik

Scada Sistemler ve Triton-Triconex

Aralık 7, 2021 11:55

SCADA/ICS altyapısı sürekli tehdit altındadır. Bu sistemler, herhangi bir ulusun ekonomik sağlığı ve refahı...

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi
Siber Güvenlik

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi

Aralık 6, 2021 2:51

Siber güvenlik için makine öğrenimi, bizi siber saldırılardan koruma yeteneğini ele alıyor. Yine de,...

Saldırı Yüzeyi Nedir?
Siber Güvenlik

Saldırı Yüzeyi Nedir?

Aralık 6, 2021 11:01

Saldırı Yüzeyi Nedir? Yetkisiz bir kullanıcının bir sisteme erişebileceği ve verileri çıkarabileceği tüm olası...

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?
Network

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?

Aralık 5, 2021 6:02

Etkili ağ izleme ve trafik yönetimi, en yüksek ağ performansını sağlamak için hayati önem...

FortiClient EMS Kurulumu
Siber Güvenlik

FortiClient EMS Kurulumu

Aralık 4, 2021 3:00

FortiClient EMS kurulumu yapılabilmesi için tüm güncellemelerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Eksiksiz bir endpoint...

Olay Müdahalesi Nedir?
Siber Güvenlik

Olay Müdahalesi Nedir?

Aralık 3, 2021 1:54

Olay müdahalesi, bir kuruluşun saldırı veya ihlalin sonuçlarını (“olay”) yönetme girişimi de dahil olmak...

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?
Network

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?

Aralık 3, 2021 9:24

Hizmet kalitesi (QoS), trafiği kontrol etmek ve sınırlı ağ kapasitesine sahip kritik uygulamaların performansını...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.